Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-30 18:26
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Franciszek w Maroku, śladami Jana Pawła II

Papież Franciszek odwiedza Maroko blisko 34 lata po pamiętnej wizycie św. Jana Pawła II. Spotkał się on wtedy z grupą 80 tys. młodych muzułmanów.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, Daniel Ibanez/CNA, licencja: CC BY-SA

W swoim przesłaniu na stadionie w Casablance zwrócił uwagę na wspólne elementy łączące muzułmanów i chrześcijan: życie w tym samym świecie oraz wiarę w jedynego i żywego Boga. Podkreślił ponadto charakterystyczne dla obu religii znaczenie modlitwy oraz szacunek dla życia moralnego.

Zwracając się do młodych święty Papież powiedział, że przybył jako świadek pragnący dzielić się swoją wiarą. Przypomniał, że to Bóg ukierunkowuje ludzkie istnienie, czyniąc człowieka zdolnym do miłości oraz wzywając do słuchania Jego głosu i pełnienia Jego woli. Pytał wtedy zebranych: „Czy wierzący nie powinni rozwijać przyjaźni oraz jedności pomiędzy ludźmi i narodami, które tworzą na ziemi jedną rodzinę?”. Ojciec Święty podkreślił znaczenie dialogu pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami jako wspólnego świadectwa o Bogu w świecie, który często żyje tak, jakby On nie istniał. Zwrócił się z apelem o budowanie lepszego świata według planu Stwórcy oraz zachowania szacunku dla innych tradycji religijnych. Wskazał także na znaczenie wolności religijnej.

Jan Paweł II przypomniał młodym Marokańczykom, że każdy powinien być szanowany przez to, kim jest. Nikt nie może wykorzystywać oraz pogardzać drugim. Na tej bazie można zbudować bardziej sprawiedliwy, ludzki oraz braterski świat. Zwrócił uwagę na tradycję otwartości i tolerancji w Maroku jako miejscu spotkania różnych cywilizacji. Podkreślił, że młodzi Marokańczycy są przygotowani do dialogu z innymi młodymi świata, aby wspólnie budować pokój i sprawiedliwość, a także dzielić się uczciwie bogactwami ziemi oraz wzrastać w życiu duchowym i wewnętrznym.

Papież Jan Paweł II – Kościół szanuje i uznaje wartość tradycji islamskiej

    “Człowiek jest bytem duchowym – mówił św. Jan Paweł II. – My, wierzący, wiemy, że nie żyjemy w zamkniętym świecie. My wierzymy w Boga. Jesteśmy Jego czcicielami, poszukujemy Go. Kościół katolicki szanuje i uznaje wartość waszej drogi religijnej i bogactwo waszej tradycji duchowej. Także my, chrześcijanie, jesteśmy dumni z naszej tradycji religijnej.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-30 16:25:54
miniaturka

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego do katechetów z okazji Światowego Dnia Autyzmu
2019-03-30 16:48:43
miniaturka

Skuteczne modlitwy –nowa propozycja Edycji Świętego Pawła

W ostatnich dniach Edycja Świętego Pawła zaproponowała swoim czytelnikom nową serię książeczek - Skuteczne modlitwy, a w niej na początek „ Modlitwy do Czternastu Świętych Wspomożycieli” i „Modlitwy do Trójcy Świętej”.
2019-03-30 16:54:52
miniaturka

80 urodziny bp. Stefana Cichego

30 marca 80. rocznicę urodzin obchodził biskup senior diecezji legnickiej Stefan Cichy. Jubileusz świętował w gronie rodziny, licznie przybyłego duchowieństwa, oraz przedstawicieli różnych środowisk z diecezji.
2019-03-30 18:38:26
miniaturka

Papież: w dialogu przezwyciężajmy stereotypy

Sprawom dialogu międzyreligijnego, nawrócenia ekologicznego oraz migracji poświęcił Papież swoje pierwsze przemówienie wygłoszone w Maroku. Skierował je do narodu, władz oraz korpusu dyplomatycznego.
2019-03-30 20:46:41
miniaturka

Papież: Kościół widzi wasze cierpienia i cierpi wraz z wami

W kwestii migracji nie chodzi tylko o migrantów, ale także o to, jakie oblicze chcemy nadać sobie jako społeczeństwo, jak również jaką wartość nadajemy każdemu życiu.
2019-03-30 21:20:41
miniaturka

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego otworzył ekspozycję muzealną w Węgrowie

W Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie, 28 marca 2019 roku, kiedy przypada 350 rocznica śmierci Jana Kazimierza Krasińskiego, właściciela Węgrowa, odbyło się uroczyste otwarcie Ekspozycji Muzealnej „Węgrów - miasto wielu kultur i religii”.