Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-30 11:27
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Watykan: nowe normy ochrony przed wykorzystaniem

Ojciec Święty wprowadził w Watykanie i jego instytucjach nowe rygorystyczne normy dotyczące ochrony przed wykorzystaniem seksualnym i innymi formami nadużyć. Chronią one zarówno nieletnich, jak i dorosłych.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Papież Franciszek wydał dziś trzy dokumenty: motu proprio, prawo dla Państwa Watykańskiego oraz wytyczne duszpasterskie. Choć dotyczą one terenów podlegających pod jurysdykcję Państwa Watykańskiego oraz pracowników i wolontariuszy instytucji należących do Stolicy Apostolskiej, bądź z nią związanych, to w pewnym sensie stanowią również wzór dla Kościoła w innych krajach.

Dość szeroko została w nich zdefiniowana kategoria „dorosłych osób bezbronnych”, które podlegają ochronie na tej samej zasadzie, co nieletni. Zaliczeni do niej zostali wszyscy, którzy ze względu na upośledzenie psychiczne czy fizyczne, ale też pozbawienie wolności osobistej, mają ograniczoną możliwość obrony przed wykorzystaniem. Nowe normy nakładają na wszystkich obowiązek zgłoszenia do watykańskiego wymiaru sprawiedliwości znanych im przypadków wykorzystania. Nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy uniemożliwia to tajemnica spowiedzi.

W sposób jednoznaczny zadbano też o prawa osób pokrzywdzonych. Zostanie im zapewniona pomoc duchowa, psychologiczna i prawna. W ramach watykańskiej służby zdrowia powstanie specjalna jednostka zajmująca się wsparciem dla ofiar wykorzystania. Zdaniem abp Charlesa Scicluny, od lat zajmującego się w Watykanie przypadkami nadużyć, to właśnie postawienie w centrum dobra i praw osób pokrzywdzonych jest najważniejszym elementem ogłoszonych dziś dokumentów.

Takie normy powinny być w całym Kościele od 2011 r.“Te dokumenty to pewna nowość, bo po raz pierwszy Państwo Watykańskie ma tego rodzaju prawo i wytyczne – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Scicluna. - Ale to, co zostało dziś wprowadzone w Watykanie odzwierciedla formy działania, które sprawdziły się w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Wielka Brytania czy Malta. We wszystkich tych krajach zastosowano takie normy zaraz po tym, jak w 2011 r. polecił to uczynić w całym Kościele kard. Levada ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Jest to więc ważny dzień dla Watykanu, który sam wprowadza w życie to, czego Stolica Apostolska domaga się od innych.”

Nowe watykańskie normy kładą też nacisk na prewencję. Jest o nich mowa przede wszystkim w wytycznych duszpasterskich, które przestrzegają przed sytuacjami czy zachowaniami mogącymi prowadzić do nadużyć. 

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-29 16:24:39
miniaturka

Modlitwa za kapłanów! Zachęta do włączenia się w dzieło

Akcja będzie miała finał w Wielki Czwartek - 18 kwietnia 2019. Zgłoszenia parafii przyjmowane są do 11 kwietnia 2019.
2019-03-30 11:24:10
miniaturka

24 godziny dla Pana w Watykanie

Dziś rozpoczynają się „24 godziny dla Pana”. Jest to, przypomnijmy, jedna z głównych inicjatyw duszpasterskich Papieża Franciszka.
2019-03-30 11:26:56
miniaturka

Papież do spowiedników: jesteście świadkami cudów nawrócenia

Do hojnego słuchania spowiedzi wiernych i towarzyszenia im na drodze uświęcania, jaką jest sakrament pojednania zachęcił Papież kapłanów, uczestników 30. kursu na temat Forum wewnętrznego organizowanego przez Penitencjarię Apostolską.
2019-03-30 11:31:10
miniaturka

Franciszek wyruszył do Maroka

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Maroka. Airbus 320 "Aldo Palazzeschi" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy kraju Rabatu. Hasłem tej 28. zagranicznej wizyty papieża Begoglio są słowa: "Sługa nadziei”.
2019-03-30 16:25:54
miniaturka

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego do katechetów z okazji Światowego Dnia Autyzmu
2019-03-30 16:48:43
miniaturka

Skuteczne modlitwy –nowa propozycja Edycji Świętego Pawła

W ostatnich dniach Edycja Świętego Pawła zaproponowała swoim czytelnikom nową serię książeczek - Skuteczne modlitwy, a w niej na początek „ Modlitwy do Czternastu Świętych Wspomożycieli” i „Modlitwy do Trójcy Świętej”.