Strona główna
opoka.org.pl
2023-09-15 17:06
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Przewodniczący Episkopatu wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia”

W pierwszym dniu Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku, 15 września br., Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz małżeństw i rodzin żyjących na emigracji.

Gratulując laureatom, bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił, że przyznane odznaczenia dowodzą, jak różnorodne jest działanie Polonii i wspólnot na emigracji na rzecz rodziny. „Są to osoby o wielkim sercu, które stworzyły pewnego rodzaju podwaliny pod duszpasterstwo na emigracji. To również miejsca, które powstały z myślą o potrzebujących wsparcia rodzinach” – powiedział bp Turzyński.

Jak podkreślił, przyznane odznaczenia są świadectwem rzeczywistości polonijnej, w której z zaangażowaniem pracuje się na rzecz rodziny. „Niech nie ustaje dobro, które się dzieje i niech w waszych sercach rodzą się nowe inspiracje” – życzył laureatom Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Odznaczeni medalem „Pro Polonia et Ecclesia”:

1.Ośrodek „Marianum”- Centrum Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu

Ośrodek „Marianum”- Centrum Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu od kilkudziesięcu lat jest miejscem spotkań Polonii z całej Europy, gdzie pokolenia naszych rodaków odnajdują swój dom, wolność ducha, sens życia i wiarę. Dzięki prowadzonym przez Ośrodek rekolekcjom, dniom skupienia, czuwaniom modlitewnym i sprawowanym sakramentom dom w Carlsbergu jest miejscem nieustannej modlitwy Polonii i polskiego duchowieństwa. Ośrodek prowadzi rekolekcje Ruchu Światło-Życie, spotkania grup Anonimowych Alkoholików, kursy dla małżonków i narzeczonych, a także wydaje czasopismo formacyjne „Życie w Świetle”. Poprzez swoją działalość Ośrodek nieustannie od wielu lat przyczynia się do budowania jedności Kościoła i umacnia tożsamość Polaków żyjących na niemieckiej ziemi.

 https://www.oaza.de/osrodek

2.Instytut Studiów nad Rodziną im. Abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach 

Instytut Studiów nad Rodziną im. Abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach wielokrotnie organizował Rodzinne Programy Rozwoju Relacji Małżeńskich dla Polonii w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kolumbii. Istytut w ostatnich latach zaangażowany jest szczególnie w działalność edukacyjno- formacyjną małżeństw i rodzin polonijnych. Od wielu lat współpracuje z Polskimi Misjami Katolickimi w różnych częściach Europy, organizując szkolenia dla kapłanów i małżonków, którzy potem w swoich środowiskach współtworzą warsztaty dla kolejnych par małżeńskich i narzeczeńskich. Instytut jest także współorganizatorem dotychczasowych Kongresów Rodzin Polonijnych.

https://isnarakm.pl

3.Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej

Dom Samotnej Matki im. Św. Rodziny w Chicago prowadzony przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej jest bezpiecznym mieszkaniem dla samotnych mam, które mają tu dostęp do profesjonalnej opieki psychologicznej, duchowej oraz socjalnej dla siebie i swoich dzieci. W Domu znajdują pomoc także kobiety uzależnione od nałogów oraz cierpiące na syndrom poaborcyjny. Podczas pobytu kobiety mają możliwość pogłębiać swoje wykształcenie i rozwijać się zawodowo, a także wziąć udział w terapiach, organizowanych rekolekcjach, medytacjach biblijnych i przystępować do sakramentów. Na co dzień kobietom towarzyszą wolontariusze oraz Siostry Misjonarki, które od wielu lat troszczą się o potrzeby tutejszej Polonii.

https://domsamotnejmatki.org/page11.html

4. Ks. dr Władysław Szewczyk

Ks. dr Władysław Szewczyk jest wieloletnim wykładowcą uniwersyteckim oraz animatorem życia społecznego małżeństw i rodzin w kryzysie. Ks. Szewczyk opracował program szkoleniowy pt. „Pomagam sobie- pomagam innym”, kształcący liderów i doradców rodzinnych pracujących w środowiskach polonijnych. Jego Studium Poradnictwa Rodzinnego na emigracji funkcjonuje w wielu krajach Europy Zachodniej i Wschodniej. Ks. Szewczyk dał się poznać jako wielki patriota, broniący prawdy o małżeństwie, człowiek oddany służbie Kościołowi, Ojczyźnie i polskiej rodzinie.

5.Irena i Jerzy Grzybowscy

Państwo Grzybowscy są założycielami Międzynarodowego Stowarzyszenia „Spotkania małżeńskie”, oferującego warsztaty rekolekcyjne dla małżonków oraz przygotowanie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Dzięki umiejętnemu połączeniu psychologii komunikacji z nauką Kościoła, spotkania te stały się dla wielu par okazją do odnowienia swojej wiary i pogłębienia relacji między sobą. W wielu krajach Europy Zachodniej, w Wielkiej Brytanii a także w Stanach Zjednoczonych, dzięki zaangażowaniu państwa Grzybowskich, małżonkowie z polonijnych rodzin spotykają się na drodze chrześcijańskiego dialogu i na nowo odkrywają piękno swojego powołania.

6.Elżbieta i Bogumił Mura

Państwo Murowie od 13 lat aktywnie współtworzą duszpasterstwo małżeństw i rodzin w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Jako animatorzy Międzynarodowego Stowarzyszenia „Spotkania małżeńskie”, organizują liczne rekolekcje dla małżonków, opierające się na duchowości prawdziwego dialogu. Podczas spotkań dzielą się odkrywaniem działania łaski Bożej w swojej rodzinie i głoszą dobrą nowinę o pięknie małżeństwa oraz jego wyjątkowej roli we współczesnym świecie.


Medal „Pro Polonia et Ecclesia” jest odznaczeniem przyznawanym przez Konferencję Episkopatu Polski, jako wyraz uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów. Medal może być przyznawany osobom fizycznym, szczególnie aktywnym i zaangażowanym w duszpasterstwo polskojęzyczne, niezależnie od pochodzenia i kraju zamieszkania, a także osobom prawnym, instytucjom oraz organizacjom wspierającym.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-09-12 08:52:58
miniaturka

Najpierw jest słuchanie

W przygotowaniu dzieci do Pierwszej Komunii Świętej dużo czasu poświęciłbym rodzicom. Dzieci mają dwie godziny lekcji religii w szkole. - mówi bp. Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w rozmowie z Michałem Wodzickim
2023-09-13 10:26:50
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie robocze

W Gnieźnie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2023-09-15 08:30:46
miniaturka

VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023

Od 11 do 13 września miała miejsce VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023. Tegoroczny temat spotkania dotyczył zagadnienia „Lekcji religii w społeczeństwie wielokulturowym”.
2023-09-18 17:34:28
miniaturka

Relacja z VI Kongresu Rodzin Polonijnych

"Spotkanie to było bardzo wartościowe. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować" – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując kończący się Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 15 - 17 września br. w Gdańsku. W Kongresie wzięło udział około 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.
2023-09-18 19:22:32
miniaturka

List Prezydenta RP do uczestników Kongresu

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Gdańska na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Z radością witam w kraju wszystkich rodaków z zagranicy. Chcę dzisiaj podziękować Państwu za wierność polskiemu dziedzictwu, zachowywanie tożsamości narodowej, kultywowanie wartości chrześcijańskich i etosu rodziny. Tworzą one mocny fundament, na którym opieramy przyszłość naszej wspólnoty - napisał w liście skierowanym do uczestników Kongresu Prezydent RP Andrzej Duda..
2023-09-19 10:01:06
miniaturka

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

W Licheniu Starym, w dniu 18 września 2023 odbyło się spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głównym motywem spotkania było podjęcie refleksji nad tematem przyszłości katechezy w Polsce.