Strona główna
opoka.org.pl
2023-09-13 10:24
KKBiDS

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie robocze

W Gnieźnie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 11-12 września br. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski odbyła kolejne zebranie robocze. Miejscem spotkania był gmach Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Obradom przewodniczył bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Po modlitwie, sekretarz komisji ks. Jacek Nowak SAC odczytał protokół poprzedniego spotkania, który – po kilku drobnych poprawkach – został przyjęty jednogłośnie. Komisja przystąpiła do tłumaczenia kolejnej partii tekstów Mszału rzymskiego (prefacje). Następnie ks. Jacek Nowak SAC przedstawił trzy kwestie: dotyczące Liturgii Godzin, projekt obrzędu odnowienia profesji zakonnej oraz czytania mszalne do formularza O uproszenie czystości.

Przewodniczący komisji zwrócił uwagę na kilka zagadnień bieżących. W pierwszej kolejności przywołał Instrukcję Konferencji Episkopatu Polski dotyczącej chrztu dzieci (z roku 1975). Dokument wymaga nowelizacji, na co zwrócili uwagę biskupi podczas zebrania plenarnego. Proces nowelizacji będzie kontynuowany przez Komisję ds. Duszpasterstwa. W dalszej części spotkania, bp Piotr Greger odniósł się do spotykanej obecności ceremoniarza świeckiego w czasie obrzędów chrześcijańskiego pogrzebu. W trakcie dyskusji abp Józef Górzyński wyraźnie wskazał na jedność rytu celebrowanego misterium. Zatem, nie ma możliwości sprawowania liturgii pogrzebowej z jakimikolwiek elementami obrzędowości świeckiej.

Przewodniczący komisji zwrócił się z prośbą o tłumaczenie (z języka włoskiego) otrzymanego tekstu Hymnu na Rok Jubileuszowy 2025. Dykasteria ds. Ewangelizacji zobowiązała Kościół w Polsce do tłumaczenia tekstu, a następnie opracowania ścieżki dźwiękowej. Do momentu zatwierdzenia tłumaczonego tekstu i melodii, Dykasteria posiada wszelkie prawa autorskie.

Kolejne spotkanie komisji odbędzie się w dniach 6-7 listopada br. w Warszawie.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-09-05 22:30:34
miniaturka

10 września: Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi

Ponad 32 tysiące osób zgłosiło chęć udziału w Mszy Świętej beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. Uroczystość beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem Dzieci odbędzie się 10 września o godz. 10.00 w miejscowości Markowa w archidiecezji przemyskiej.
2023-09-05 22:44:14
miniaturka

4 prawa życia - Tydzień Wychowania 2023 [video]

Film dedykowany jest dla tych, którzy przeżywają problemy związane z radzeniem sobie z lękiem, przygnębieniem, smutkiem. Świadectwo państwa Ulmów, pomimo tego, że jest związane z tragicznymi wydarzeniami, paradoksalnie niesie przesłanie pełne nadziei i optymizmu.
2023-09-12 08:52:58
miniaturka

Najpierw jest słuchanie

W przygotowaniu dzieci do Pierwszej Komunii Świętej dużo czasu poświęciłbym rodzicom. Dzieci mają dwie godziny lekcji religii w szkole. - mówi bp. Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w rozmowie z Michałem Wodzickim
2023-09-15 08:30:46
miniaturka

VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023

Od 11 do 13 września miała miejsce VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023. Tegoroczny temat spotkania dotyczył zagadnienia „Lekcji religii w społeczeństwie wielokulturowym”.
2023-09-18 17:20:21
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia”

W pierwszym dniu Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku, 15 września br., Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz małżeństw i rodzin żyjących na emigracji.
2023-09-18 17:34:28
miniaturka

Relacja z VI Kongresu Rodzin Polonijnych

"Spotkanie to było bardzo wartościowe. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować" – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując kończący się Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 15 - 17 września br. w Gdańsku. W Kongresie wzięło udział około 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.