Strona główna
opoka.org.pl
2023-09-15 14:10
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

List Prezydenta RP do uczestników Kongresu

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Gdańska na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Z radością witam w kraju wszystkich rodaków z zagranicy. Chcę dzisiaj podziękować Państwu za wierność polskiemu dziedzictwu, zachowywanie tożsamości narodowej, kultywowanie wartości chrześcijańskich i etosu rodziny. Tworzą one mocny fundament, na którym opieramy przyszłość naszej wspólnoty - napisał w liście skierowanym do uczestników Kongresu Prezydent RP Andrzej Duda..

List na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku

15 września 2023

Organizatorzy i Uczestnicy VI Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych w Gdańsku

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Gdańska na VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy w historii tych spotkań zgromadzili się Państwo w Polsce. Z radością witam w kraju wszystkich rodaków z zagranicy. Chcę dzisiaj podziękować Państwu za wierność polskiemu dziedzictwu, zachowywanie tożsamości narodowej, kultywowanie wartości chrześcijańskich i etosu rodziny. Tworzą one mocny fundament, na którym opieramy przyszłość naszej wspólnoty.

Dziękuję także Polonijnej Radzie Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej za podjętą cztery lata temu i stale rozwijaną inicjatywę zwołania Kongresu. To spotkanie jest cennym wsparciem dla osób poszukających odpowiedzi na wyzwania współczesności. Pomaga tworzyć przestrzeń do budowania trwałych więzi, tak ważnych dla pomyślności wspólnoty polonijnej i dla współtworzących ją rodzin. Jestem przekonany, że Kongres – podobnie jak w latach ubiegłych – będzie okazją do zdobycia nowej wiedzy i posłuży jako forum wymiany doświadczeń.

Gratulacje i wyrazy szczególnego uznania kieruję do osób i instytucji, które w tym roku zostaną wyróżnione medalem „Pro Polonia et Ecclesia” za zasługi dla duszpasterstwa polskich emigrantów. Dziękuję za Państwa nieoceniony wkład w umacnianie więzi między rodakami na całym świecie, za pielęgnowanie narodowej tradycji i wartości duchowych oraz wspieranie polskich rodzin wszędzie tam, gdzie mieszkają. Dziękuję również wszystkim uczestnikom Kongresu za pogłębianie relacji w środowiskach polonijnych. Wspólnota scalająca Polaków i Polonię, podobnie jak złączona silnymi więziami rodzina, działając razem, pomnaża swoje możliwości.

Niech tegoroczny Kongres przyniesie Państwu inspirację do dalszej wytężonej pracy, która wzmacnia polskie rodziny i cały nasz naród. Raz jeszcze serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam i życzę owocnego spotkania oraz wszelkiej pomyślności Państwu i Państwa bliskim.

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

_____________________________

List w imieniu Prezydenta odczytał Doradca Piotr Karczewski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2023-09-15 08:30:46
miniaturka

VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023

Od 11 do 13 września miała miejsce VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych – Jedność 2023. Tegoroczny temat spotkania dotyczył zagadnienia „Lekcji religii w społeczeństwie wielokulturowym”.
2023-09-18 17:20:21
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia”

W pierwszym dniu Kongresu Rodzin Polskich i Polonijnych w Gdańsku, 15 września br., Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz małżeństw i rodzin żyjących na emigracji.
2023-09-18 17:34:28
miniaturka

Relacja z VI Kongresu Rodzin Polonijnych

"Spotkanie to było bardzo wartościowe. Rodzina i małżeństwo to wielkie wartości, których nie można zagubić, ale trzeba z troską pielęgnować" – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, podsumowując kończący się Światowy Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 15 - 17 września br. w Gdańsku. W Kongresie wzięło udział około 500 osób (stacjonarnie) z 28 krajów oraz 250 online. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę”.
2023-09-19 10:01:06
miniaturka

Komunikat po posiedzeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

W Licheniu Starym, w dniu 18 września 2023 odbyło się spotkanie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Głównym motywem spotkania było podjęcie refleksji nad tematem przyszłości katechezy w Polsce.
2023-09-21 10:11:25
miniaturka

Na religijność w Polsce będą miały wpływ wydarzenia, których nie da się przewidzieć

Uwarunkowania pracy w polskich parafiach były tematem pierwszej sesji Kongresu „Parafia jutra”, który rozpoczął się 19 września w Licheniu. Prof. Mirosława Grabowska przedstawiła dane, z których wynika że w społeczeństwie polskim następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania, co oznacza, że w coraz większym stopniu w naszym kraju zaczyna sprawdzać się teoria sekularyzacji.
2023-09-21 10:16:34
miniaturka

Jak dziś rozumiemy wspólnotowość parafii? Jak postrzegani są księża?

O tym, jak dziś ludzie rozumieją wspólnotowość parafii, jaki młodzi mają obraz księdza oraz jak na parafię patrzą dziś proboszczowie – mówili socjologowie w trakcie II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu.