Strona główna
opoka.org.pl
2024-03-25 09:00
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów w PMK we Francji

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia br. w Polskiej Parafii Concorde w Paryżu odbędzie się inauguracja peregrynacji relikwii Bł. Rodziny Ulmów we wspólnotach emigracyjnych we Francji. "Niech ten błogosławiony czas spotkania ze świadkami Ewangelii, będzie okazją do modlitwy za nasze rodziny emigracyjne oraz inspiracją do życia poświęconego innym, na wzór Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać życie za świata – napisał w komunikacie rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś, zapowiadając peregrynację relikwii.

Peregrynacji towarzyszyć będzie, zrealizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, specjalna wystawa pt. „Błogosławieni Ulmowie z Markowej” upamiętniająca życie i męczeństwo Błogosławionych.

Rektor PMK przypomniał, że w Niedzielę Palmową 24 marca br. przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci Ulmów wraz z ośmiorgiem Żydów z rąk Niemców w Markowej. Zginęli rodzice i ich siedmioro dzieci, w tym jedno przychodzące na świat w chwili tragedii. Od 10 września 2023 r. Ulmowie są błogosławionymi. Na pamiątkę tragedii sprzed 80 lat 24 marca przypada w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Ks. Bogusław Brzyś poinformował, że w Niedzielę Miłosierdzia 7 kwietnia br. w najstarszej i największej polskiej parafii we Francji pw. Wniebowzięcia NMP na „Concorde” w Paryżu rozpocznie się peregrynacja relikwii męczenników z Markowej po polskich wspólnotach we Francji. „Peregrynacji towarzyszyć będzie, zrealizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, specjalna wystawa pt. ‘Błogosławieni Ulmowie z Markowej’ upamiętniająca życie i męczeństwo Błogosławionych. Sekretariat PMK w Paryżu koordynuje zapisy do przyjęcia relikwii w naszych parafiach. Równocześnie istnieje możliwość zamówienia materiałów pomocnych w owocnym przeżyciu peregrynacji” – czytamy w komunikacie.

Istnieje możliwość przyjmowania relikwii nie tylko w kościołach i kaplicach, ale także w domach Polaków. Do włączenia się w przeżywanie peregrynacji zaproszeni są również Francuzi.

Peregrynacja relikwii Ulmów wśród Polonii została zapowiedziana przez delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego, 9 lutego, podczas spotkania w Warszawie członków i konsultorów Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, czy Niemcy otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział wówczas delegat KEP.

Publikujemy treść komunikatu ks. Bogusława Brzysia:

Komunikat rektora PMK we Francji nt. peregrynacji relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

24 marca 1944 r. w Markowej Niemcy dokonali egzekucji Wiktorii i Józefa Ulmów, ich siedmiorga dzieci oraz ośmiorga ukrywających się w ich domu Żydów z rodzin Goldmanów i Szallów. Dziś przypada 80 rocznica tych tragicznych wydarzeń. Jednocześnie w tym dniu obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Decyzją papieża Franciszka, 10 września 2023 roku, rodzina Ulmów została uroczyście włączona w poczet błogosławionych.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, tj. 7 kwietnia br. w Polskiej Parafii przy placu Concorde w Paryżu odbędzie się uroczysta inauguracja peregrynacji relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów w naszych wspólnotach emigracyjnych we Francji. Peregrynacji towarzyszyć będzie, zrealizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, specjalna wystawa pt. „Błogosławieni Ulmowie z Markowej” upamiętniająca życie i męczeństwo Błogosławionych. Sekretariat PMK w Paryżu koordynuje zapisy do przyjęcia relikwii w naszych parafiach. Równocześnie istnieje możliwość zamówienia materiałów pomocnych w owocnym przeżyciu peregrynacji.

Niech ten błogosławiony czas spotkania ze świadkami Ewangelii, będzie okazją do modlitwy za nasze rodziny emigracyjne oraz inspiracją do życia poświęconego innym, na wzór Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać życie za zbawienie świata.

Ks. Bogusław Brzyś,

Rektor PMK we Francji

W Niedzielę Palmową, 24 marca 2024

Za. Polskifr

Czytaj też:

Ks. Rytel-Andrianik: Ulmowie ikoną tych, którzy zginęli ratując Żydów

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-03-19 10:02:08
miniaturka

147. pielgrzymka Polonii do Lourdes

Już po raz 147. Polacy spotkają się w słynnym sanktuarium u stóp Pirenejów w ramach Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbędzie się w dniach 8-11 maja br. Organizatorem wydarzenia jest Polska Misja Katolicka we Francji. Trwają zapisy. Serdecznie zapraszamy!
2024-03-19 10:38:18
miniaturka

Spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 10 - 11 lutego w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. PRDE powstała w 1992 roku, zrzesza osoby duchowne i zakonne oraz świeckie, reprezentujące polonijne środowiska duszpasterskie z kilkunastu krajów Europy.
2024-03-20 12:40:42
miniaturka

Odznaczenia dla Poradni Rachel i Związku Klubów Polskich

W niedzielę 10 marca w parafii św. Konstancji w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia medalu „Pro Polonia et Ecclesia” dla Związek Klubów Polskich w USA oraz Poradni Rachel. W uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny, z rąk delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego odznaczone zostały: s. Maksymiliana Kamińska MChR, Założycielka Poradni Rachel oraz przedstawiciele Związek Klubów Polskich w USA
2024-03-25 10:03:22
miniaturka

Biskup Turzyński: Polacy w USA poruszeni historią Ulmów

W dniach od 5 - 23 marca bp bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z wizytą w USA. Biskup odwiedził Polonię w Chicago i Arizonie, gdzie min. prowadził rekolekcje w Parafii św. Konstancji w Chicago oraz w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix. Delegat KEP ds. Emigracji wręczył też medale „Pro Polonia et Ecclesia” czterem organizacjom oraz przekazał relikwie Ulmów Polonii amerykańskiej, które będą peregrynować po polskich wspólnotach.
2024-03-27 07:58:58
miniaturka

ŻYCZENIA WIELKANOC 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! /Orędzie Wielkanocne/
2024-03-27 15:50:09
miniaturka

Życzenia bpa Piotra Turzyńskiego skierowane do Polonii

Na nadchodzące święta Wielkiej Nocy, w czasie których dokonuje się Pascha Pana, proszę przyjąć serdeczne życzenia i moją modlitwę. Niech Zmartwychwstały Chrystus wypełni serca nadzieją na zwycięstwo dobra, prawdy i sprawiedliwości. W świecie poranionym złem, niech Zwycięski Baranek pozwoli zaufać na nowo niewyczerpanej niczym Miłości Miłosiernej Boga. Życzę doświadczenia obecności żywego Pana przychodzącego w Najświętszej Eucharystii, w Słowie Bożym i we wspólnocie Kościoła. Radosnego Alleluja!