Strona główna
opoka.org.pl
2023-02-13 10:33
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 10 - 11 lutego w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. PRDE powstała w 1992 roku, zrzesza osoby duchowne i zakonne oraz świeckie, reprezentujące polonijne środowiska duszpasterskie z kilkunastu krajów Europy.

Foto Galeria

W skład Prezydium wchodzą rektorzy Polskich Misji Katolickich w Niemczech, Francji, Anglii i Walii oraz osoby świeckie, wybrane przez członków PRDE. Przewodniczącym Rady i Prezydium jest Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Spotkanie Prezydium PRDE było czasem modlitwy, zwłaszcza podczas codziennej Mszy św., oraz czasem integracji. „Jestem zadowolony z tych spotkań. Spotkania gremiów polonijnych pokazują wielką potrzebę wspólnego działania. Budują jedność kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich żyjących na emigracji” – podkreślił bp Piotr Turzyński.

Ważnym tematem spotkania były inicjatywy polonijne zaplanowane na 2023 r. Jedną z nich są Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się od 1 do 6 sierpnia. „Udało nam się stworzyć grupy polsko-polonijne, które będą razem podróżować do Lizbony i uczestniczyć w ŚDM” – powiedział delegat KEP. Drugim ważnym wydarzeniem będzie Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku zaplanowany od 15 do 17 września.

W trakcie zebrania dyskutowano także i ustalono temat kolejnego spotkania Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które ma się odbyć w Wilnie w dniach 22-24 września br. 

Uczestnicy spotkania Prezydium odwiedzili także Zamek Królewski w związku ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Obejrzeli wystawę „Miłość i obowiązek”. „To było piękne i mocne doświadczenie. Zobaczyliśmy historie Polaków patriotów, walki, zmagania. To Powstanie umacniało tożsamość Polaków i potem wielu z nich pojechało na emigrację, uciekając przed prześladowaniami, a bardzo wielu zostało zesłanych na Syberię” – przypomniał delegat KEP.

Bp Turzyński nawiązał też do projektu związanego ze 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży „Z Kopernikiem przez świat”. Jednym z ambasadorów inicjatywy został delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Światowa inauguracja projektu odbyła się w Chicago w sobotę 11 lutego. Projekt ma na celu popularyzację postaci Mikołaja Kopernika. W imieniu bp. Turzyńskiego nominację odebrał ks. Andrzej Totzke TChr, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Chicago.

www.emigracja.episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-03-18 08:19:31
miniaturka

List katechetów do minister edukacji

List katechetów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do minister edukacji w sprawie lekcji religii
2024-03-18 11:21:09
miniaturka

Zaproszenie na Forum Formacji Liturgicznej

W Rzeszowie odbędzie się Forum Liturgiczne poświęcone symbolice w liturgii
2024-03-19 10:02:08
miniaturka

147. pielgrzymka Polonii do Lourdes

Już po raz 147. Polacy spotkają się w słynnym sanktuarium u stóp Pirenejów w ramach Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbędzie się w dniach 8-11 maja br. Organizatorem wydarzenia jest Polska Misja Katolicka we Francji. Trwają zapisy. Serdecznie zapraszamy!
2024-03-20 12:40:42
miniaturka

Odznaczenia dla Poradni Rachel i Związku Klubów Polskich

W niedzielę 10 marca w parafii św. Konstancji w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia medalu „Pro Polonia et Ecclesia” dla Związek Klubów Polskich w USA oraz Poradni Rachel. W uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny, z rąk delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego odznaczone zostały: s. Maksymiliana Kamińska MChR, Założycielka Poradni Rachel oraz przedstawiciele Związek Klubów Polskich w USA
2024-03-25 09:26:47
miniaturka

Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów w PMK we Francji

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia br. w Polskiej Parafii Concorde w Paryżu odbędzie się inauguracja peregrynacji relikwii Bł. Rodziny Ulmów we wspólnotach emigracyjnych we Francji. "Niech ten błogosławiony czas spotkania ze świadkami Ewangelii, będzie okazją do modlitwy za nasze rodziny emigracyjne oraz inspiracją do życia poświęconego innym, na wzór Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać życie za świata – napisał w komunikacie rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś, zapowiadając peregrynację relikwii.
2024-03-25 10:03:22
miniaturka

Biskup Turzyński: Polacy w USA poruszeni historią Ulmów

W dniach od 5 - 23 marca bp bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z wizytą w USA. Biskup odwiedził Polonię w Chicago i Arizonie, gdzie min. prowadził rekolekcje w Parafii św. Konstancji w Chicago oraz w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix. Delegat KEP ds. Emigracji wręczył też medale „Pro Polonia et Ecclesia” czterem organizacjom oraz przekazał relikwie Ulmów Polonii amerykańskiej, które będą peregrynować po polskich wspólnotach.