Strona główna
opoka.org.pl
2024-03-12 12:23
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Odznaczenia dla Poradni Rachel i Związku Klubów Polskich

W niedzielę 10 marca w parafii św. Konstancji w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia medalu „Pro Polonia et Ecclesia” dla Związek Klubów Polskich w USA oraz Poradni Rachel. W uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny, z rąk delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego odznaczone zostały: s. Maksymiliana Kamińska MChR, Założycielka Poradni Rachel oraz przedstawiciele Związek Klubów Polskich w USA

PORADNIA RACHEL W CHICAGO /przy Parafii św. Konstancji /

Poradnia Rachel prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej działa w Chicago od ponad 10 lat. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla na prośbę śp. Kardynała Francis George’a podjęły się zadania utworzenia placówki na terenie Chicago. 12 marca 2012 roku, przy parafii św. Konstancji, rozpoczęła swoją działalność s. Maksymiliana Kamińska. Siostra współpracuje z grupą Wolontariuszy, wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują: Pani Dorota Poniatowska, Pani Izabela Piwowarczyk, Pani Krystyna Rula, Pani Teresa Jarosz i Pani Ewa Modrzejewska. 

Siostra Maksymiliana oferuje pomoc psychologiczną i duchową dla kobiet oraz mężczyzn, którzy bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyli w aborcji i z tego powodu odczuwają konsekwencje emocjonalne oraz duchowe. Pomaga również tzw. ocaleńcom, czyli osobom, którym groziła aborcja i z tego powodu cierpią psychicznie w życiu dorosłym.

Siostra prowadzi działalność PRO-LIFE poprzez spotkania z młodzieżą w czasie katechezy, z narzeczonymi podczas kursów przedmałżeńskich, czy biorąc udział w marszach w obronie życia oraz poprzez modlitwę przed klinikami aborcyjnymi. Dodatkowo otacza opieką kobiety w niechcianej ciąży, nakłanianych do aborcji. Dzięki udzielonej pomocy 12 dzieci zostało uratowanych od aborcji a ich matki otrzymały pomoc materialną, oraz wsparcie duchowe i psychiczne.

Do poradni zaczęli zgłaszać się również rodzice po poronieniu oraz po innych stratach dziecka, dlatego s. Maksymiliana rozpoczęła dla nich spotkania terapeutyczne. W ten sposób pomaga rodzicom którzy utracili dziecko, zwłaszcza na skutek: poronienia, urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka, ciąży ektopowej, wypadku, samobójstwa, czy z powodu choroby.

Oprócz spotkań terapeutycznych siostra wraz z pomocą wolontariuszy organizuje rekolekcje dla osób, które brały udział lub przyczyniły się do aborcji, dla ocaleńców oraz dla rodziców po każdej stracie dziecka. Rekolekcje otrzymały licencję od Winnicy Racheli w USA. Dotychczas zostało zorganizowanych 28 serii rekolekcji, w tym dwie w Polsce, jedna w Londynie i jedna w Paryżu. Łącznie z terapii i rekolekcji skorzystały 293 osoby. Dodatkowo do poradni zgłosiło się 146 osób z innymi problemami niż aborcja i strata dziecka.

Ponadto Siostra odwiedziła 20 polskich parafii na terenie Chicago, oraz nagrała kilka audycji radiowych aby przeciwdziałać aborcji i propagować działalność Poradni Rachel.

ZWIĄZEK KLUBÓW POLSKICH W USA

To najstarsza charytatywna, niedochodowa organizacja polonijna. W 2023 roku ZKP obchodził 95. rocznice istnienia. Główne obchody Jubileuszu odbyły się 30 września 2023 roku podczas Bankietu Jubileuszowego oraz uroczystej Mszy św. Jubileuszowej w niedzielę, 1 października 2023 roku.

Historia powstania i działalności Związku Klubów Polskich w USA

22 maja 1928 roku podczas inauguracyjnego zebrania przedstawicieli 12 klubów z Ziemi Małopolskiej zainaugurowano utworzenie Związku Klubów Małopolskich w USA, a 3 września następnego roku organizacja została oficjalnie zarejestrowana w Stanie Illinois. Celem związku miało być „podnoszenie kulturalnego i ekonomicznego statusu Amerykanów polskiego pochodzenia oraz organizacja pomocy charytatywnej dla ubogich”. Pomoc indywidualnych klubów oraz Związku koncentrowała się jednak od początku na pomocy materialnej i finansowej swoim „Małym Ojczyznom”.

W 1972 roku organizacja zmieniła nazwę na Związek Klubów Polskich w USA, dzięki czemu umożliwiono możliwość przynależności do ZKP - klubom z innych stron Polski. Poprzez Związek wysłano do ojczyzny miliony dolarów o czym dziś w Polsce już się nie pamięta. Związek prowadził także działalność polityczną. W latach 50-tych XX. wieku zarząd ZKP spotykał się w Polsce z Kardynałem Wyszyńskim oraz władzami wyrażając troskę o losy ojczyzny. Z inicjatywy ZKP jedna z najdłuższych ulic Chicago nosi imię gen. Kazimierza Pułaskiego.

Związek Klubów Polskich obecnie zrzesza ponad 30 klubów z różnych stron Polski. Przy ZKP działa międzyorganizacyjny Komitet Parady Konstytucji 3 Maja, Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską, Teatr Ludowy Rzepicha, Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II, Zespół Młodzieżowy Wawel, Chór im. Fr Chopina, Stowarzyszenie Ułanów Polskich im. gen. T. Kościuszki, patronujemy Polskiej Szkole im. gen. Wł. Andersa.

Związek pielęgnuje polską historię, tradycje i obyczaje organizując okolicznościowe imprezy i wydarzenia, a także nadal wspomaga strony rodzinne "Małe Ojczyzny" .

Najważniejsze wydarzenia organizowane cyklicznie przez ZKP:

Parada Konstytucji 3 Maja, Festiwal Dożynkowy, Mikołajki, Opłatki i Święconki Polonijne, wystawy okolicznościowe oraz obchody rocznicy Katynia i Smoleńska (10 kwietnia) oraz agresji Rosji na Polskę (17 wrzenia).

Podkreślić należy, że ZKP nie ma pracowników etatowych, a wszelka działalność zarówno Związku, jak i klubów prowadzona jest przez osoby działające społecznie.

Związek Klubów Polskich w USA: https://www.allianceofpolishclubs.us/

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-03-18 11:21:09
miniaturka

Zaproszenie na Forum Formacji Liturgicznej

W Rzeszowie odbędzie się Forum Liturgiczne poświęcone symbolice w liturgii
2024-03-19 10:02:08
miniaturka

147. pielgrzymka Polonii do Lourdes

Już po raz 147. Polacy spotkają się w słynnym sanktuarium u stóp Pirenejów w ramach Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbędzie się w dniach 8-11 maja br. Organizatorem wydarzenia jest Polska Misja Katolicka we Francji. Trwają zapisy. Serdecznie zapraszamy!
2024-03-19 10:38:18
miniaturka

Spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 10 - 11 lutego w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. PRDE powstała w 1992 roku, zrzesza osoby duchowne i zakonne oraz świeckie, reprezentujące polonijne środowiska duszpasterskie z kilkunastu krajów Europy.
2024-03-25 09:26:47
miniaturka

Peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów w PMK we Francji

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia br. w Polskiej Parafii Concorde w Paryżu odbędzie się inauguracja peregrynacji relikwii Bł. Rodziny Ulmów we wspólnotach emigracyjnych we Francji. "Niech ten błogosławiony czas spotkania ze świadkami Ewangelii, będzie okazją do modlitwy za nasze rodziny emigracyjne oraz inspiracją do życia poświęconego innym, na wzór Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać życie za świata – napisał w komunikacie rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś, zapowiadając peregrynację relikwii.
2024-03-25 10:03:22
miniaturka

Biskup Turzyński: Polacy w USA poruszeni historią Ulmów

W dniach od 5 - 23 marca bp bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z wizytą w USA. Biskup odwiedził Polonię w Chicago i Arizonie, gdzie min. prowadził rekolekcje w Parafii św. Konstancji w Chicago oraz w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Phoenix. Delegat KEP ds. Emigracji wręczył też medale „Pro Polonia et Ecclesia” czterem organizacjom oraz przekazał relikwie Ulmów Polonii amerykańskiej, które będą peregrynować po polskich wspólnotach.
2024-03-27 07:58:58
miniaturka

ŻYCZENIA WIELKANOC 2024

Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! /Orędzie Wielkanocne/