Strona główna
opoka.org.pl
2024-06-05 08:05
KKBiDS

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski

Autor/źródło: Biuro Prasowe KEP

W dniach 3-4 czerwca 2024 roku, w warszawskim gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyło się kolejne zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Po wspólnej modlitwie Liturgii godzin (Modlitwa w ciągu dnia) został odczytany protokół z poprzedniego zebrania, który został jednoznacznie przyjęty. Następnie omawiane zostały kwestie związane z Liturgią godzin (bp Piotr Greger, ks. Jacek Nowak SAC).

Komisja podjęła dyskusję nad bieżącymi zagadnieniami liturgicznymi. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zwróciło się z prośbą o rozeznanie możliwości opracowania i ewentualnego zatwierdzenia tekstów liturgicznych w języku kaszubskim. Komisja przywołała pismo ówczesnego przewodniczącego komisji bpa Adama Bałabucha z dnia 21 stycznia 2021 roku, które stanowi odpowiedź na przedstawioną wówczas prośbę w tej sprawie.

Członkowie i konsultorzy komisji zapoznali się z projektem modlitwy dyplomatów (autorem jest pracownik dyplomacji RP). W dalszej części zebrania przedstawiono projekt obrzędu wprowadzenia (instalacji) relikwii, który zostanie poprawiony i przedstawiony do zatwierdzenia przez biskupów polskich.

Komisja podjęła również dyskusję nad tekstem kanonów Mszy świętej. Kwestią dyskusyjną jest między innymi obecność wspomnień tajemnicy dnia, których nie ma w Mszale rzymskim w języku łacińskim.

Pierwszy dzień zebrania zakończono wspólną celebracją Liturgii godzin (Nieszpory).

Drugi dzień prac rozpoczęto sprawowaniem Mszy świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała; on też wygłosił homilię.

Po śniadaniu komisja odmówiła Modlitwę w ciągu dnia, a następnie kontynuowała prace dotyczące treści kanonów mszalnych.

Zebranie zakończono modlitwą. Kolejne spotkanie jest zaplanowane w terminie 9-10 września br. Miejscem spotkania będzie Wyższe Seminarium Duchowne w Opolu.

KKBiDS/ BP KEP
Fot. BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-05-24 16:34:02
miniaturka

Plakat promujący lekcję religii

Nasz „pomysł” to merytoryczna informacja dla rodziców, którzy mogą nie mieć wiedzy co niesie lekcja religii dla ogólnoludzkiego wychowania ucznia.
2024-05-27 08:26:26
miniaturka

Wolni. Podróż do wnętrza

Od 31 maja w polskich kinach będzie można zobaczyć film
2024-06-03 09:18:30
miniaturka

Polskie dzieci w krainie ognia i lodu

Na co dzień chodzą do szkół islandzkich, w soboty uczą się języka polskiego w Szkole Polskiej im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjavíku. Placówka umożliwia prawie 200 polskim dzieciom w Islandii udział w różnorodnych inicjatywach poświęconych kulturze i historii Polski. „Dzieci są wszędzie takie same, zawsze ciekawe wszystkiego” – mówi dyrektor Szkoły Polskiej s. Beata Ciszewska MChR. 1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka.
2024-06-06 07:11:27
miniaturka

Rekolekcyjne spotkanie młodych

Zapraszamy na Max Festiwal - rekolekcyjne spotkanie młodych | 11-15 Lipca | Niepokalanów
2024-06-08 00:11:21
miniaturka

W Warszawie obradowały osoby odpowiedzialne za duszpasterstwa specjalistyczne

W Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za duszpasterstwa specjalistyczne, przedstawicieli Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Klasztorów Kontemplacyjnych i Instytutów Świeckich.
2024-06-08 00:14:56
miniaturka

W Głębinowie obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP

W dniach 5-6 czerwca, w Głębinowie w diecezji opolskiej, odbyło się posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP