Strona główna
opoka.org.pl
2024-06-08 00:13
Komisja Duszpasterstwa

W Głębinowie obradowała Komisja Duszpasterstwa KEP

W dniach 5-6 czerwca, w Głębinowie w diecezji opolskiej, odbyło się posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP

Obradujący, pod przewodnictwem bp Andrzeja Czai, przewodniczącego tejże Komisji, prowadzili rozmowy związane m.in. z zapowiedzią procedowania poselskiego projektu ustawy zakładającej liberalizację ustawy ze stycznia 2018 r. „o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”.

W trakcie obrad abp Wiktor Skworc podzielił się refleksją na temat najnowszych sondaży dotyczących spędzania czasu wolnego. Podkreślił, że Polacy coraz chętniej organizują sobie czas wolny i cenią obecne rozwiązania. Uczestnicy spotkania pracowali nad treścią stanowiska Komisji Duszpasterstwa KEP w sprawie troski o zachowanie świątecznego charakteru niedzieli.

Drugim ważnym zagadnieniem podjętym podczas spotkania była kwestia opracowania nowej instrukcji duszpasterskiej o przygotowaniu rodziców i chrzestnych oraz o udzielaniu chrztu św. dzieciom. Bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, podkreślił potrzebę zwrócenia uwagi na kwestię warunków i okoliczności decyzji o udzieleniu dziecku chrztu św., a także bycia rodzicem chrzestnym. W dyskusji zwrócono uwagę m.in. na potrzebę bardziej wnikliwego rozeznawania poszczególnych sytuacji kandydatów na rodziców chrzestnych.

Bp Andrzej Czaja zapoznał zebranych z inicjatywami związanymi z obchodami Jubileuszu Odkupienia w 2033 roku.

Podczas dwudniowych obrad Komisji Duszpasterstwa KEP Msze Święte były sprawowane w Sanktuarium św. Rity, pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca i bp. Szymona Stułkowskiego.

KD / BP KEP

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-06-05 08:12:34
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W Warszawie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2024-06-06 07:11:27
miniaturka

Rekolekcyjne spotkanie młodych

Zapraszamy na Max Festiwal - rekolekcyjne spotkanie młodych | 11-15 Lipca | Niepokalanów
2024-06-08 00:11:21
miniaturka

W Warszawie obradowały osoby odpowiedzialne za duszpasterstwa specjalistyczne

W Centrum Charytatywno-Edukacyjnym Caritas Polska w Warszawie odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za duszpasterstwa specjalistyczne, przedstawicieli Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Klasztorów Kontemplacyjnych i Instytutów Świeckich.
2024-06-11 20:06:47
miniaturka

Stanowisko Komisji Duszpasterstwa KEP

w sprawie planowanych zmian ustawy o handlu w niedzielę
2024-06-12 18:47:19
miniaturka

Bp Osial: zmiany ws. lekcji religii powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem

Wszelkie zmiany w zakresie organizacji lekcji religii powinny dokonywać się zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. W rozmowach z ministerstwem podkreślamy cały czas, że konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia, a porozumienie zakłada zawsze zgodę na razem wypracowane stanowisko - powiedział KAI bp Wojciech Osial przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2024-06-12 18:53:01
miniaturka

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla młodego człowieka

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa – napisali biskupi w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.