Strona główna
opoka.org.pl
2023-05-20 07:55
KWK

XVIII Papieskie Forum Młodych w Białymstoku

„Od św. Jana Pawła II wszyscy powinniśmy uczyć się poważnego traktowania każdego człowieka. To jest niezwykle ważne, byśmy, jako ludzie Kościoła - w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej agresywne, które chce narzucić nam fałszywe rozwiązania, lub prowadzić drogą wiodącą donikąd - potrafili każdego traktować z szacunkiem i pokazywać mu świat prawdziwych wartości” - mówił abp Józef Guzdek do uczestników 18. edycji Papieskiego Forum Młodych.

Autor/źródło: Teresa Margańska, https://archibial.pl/

Metropolita Białostocki objął swoim patronatem wydarzenie organizowane w Białymstoku przez katechetów i młodzież szkół średnich corocznie 18 maja – w dniu urodzin św. Jana Pawła II.

„Postawa św. Jana Pawła II jest wielką nauką dla mnie, jak poważnie traktować innych. On zawsze poważnie traktował młodzież. Nie mówił: «Wy będziecie przyszłością Kościoła», ale: «Wy jesteście przyszłością Kościoła». On zawsze słuchał. Zapraszał ludzi z różnych stron świata na spotkania, aby ich posłuchać, by dowiedzieć się, czym aktualnie żyje Kościół. To on gromadził też wokół siebie ludzi młodych” – podkreślał metropolita białostocki.

Wyjaśniał, że „gdy wielu zastanawiało się nad fenomenem Jana Pawła II, pytając, co taki starzec ma do powiedzenia młodym, odpowiedź była jednoznaczna: on poważnie traktował każdego człowieka, był otwarty na jego pytania, szanował jego wolność, rozumiał, że człowiek może się zagubić, ale wiedział, że zawsze może też wrócić jeśli zna drogę, którą jest Jezus Chrystus”.

Arcybiskup życzył uczestnikom Forum, by wybierali na swoich życiowych przewodników tylko takie osoby, które traktują ich poważnie, z szacunkiem, „które nie obiecują «gruszek na wierzbie», by coś zyskać, ale „zawsze będą im wskazywać drogę wiodącą do celu, a nie nad przepaść”. Zachęcał także, by w życiu obierali drogi, które będą powodem dumy i szczęścia ich rodziców i nauczycieli, duszpasterzy i katechetów.

więcej o wydarzeniu: 
https://archibial.pl/wiadomosci/2391-xviii-papieskie-forum-mlodych-w-bialymstoku/

Teresa Margańska

Transmisja z wydarzenia dostępna na kanale YouTube ArchiBial MEDIA: https://www.youtube.com/watch?v=R02r6EqNKN8

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-05-15 13:32:57
miniaturka

Spotkanie ekspertów ds. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

Dnia 15 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych, w którym brał udział Kościelny Inspektor Ochrony Danych.
2023-05-18 09:29:31
miniaturka

146. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes

Msze św., procesja eucharystyczna, procesja maryjna ze światłami, Droga Krzyżowa, wędrówka śladami św. Bernadety Soubirous oraz wieczór polonijny to podstawowe punkty programu Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbyła się w dniach 18-20 maja już po raz 146 do Lourdes. Wspólnej modlitwie przewodniczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział około 200 osób.
2023-05-18 16:10:23
miniaturka

Komentarz Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia byliśmy ślepi na krzywdy i cierpienie osób skrzywdzonych. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić – pisze abp Wojciech Polak w komentarzu do dzisiejszego artykułu „Rzeczpospolitej”. – Mam nadzieję, że badania niezależnych ekspertów pomogą Kościołowi w Polsce w uczciwym rozliczeniu się z przeszłością – dodaje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2023-05-22 09:55:16
miniaturka

Forum na temat formacji liturgicznej

Środowisko liturgistów diecezji rzeszowskiej zaprasza na forum poświęcone formacji liturgicznej
2023-05-24 15:11:33
miniaturka

Szkolenie diecezjalnych i zakonnych kuratorów

Omówienie czynników ryzyka, a także pracy z kapłanem oskarżonym lub skazanym to tematy, którymi zajęli się diecezjalni i zakonni kuratorzy. Doroczne szkolenie odbyło się w dniach 17-18 maja br. w Lublińcu-Kokotku.
2023-05-24 16:34:58
miniaturka

Odpowiedzialni za prewencję na szkoleniu w Częstochowie

Doroczne spotkanie osób odpowiedzialnych za prewencję w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych było okazją do podzielenia się dobrymi praktykami prewencji, a także wysłuchania wykładu Teresy Devlin, dyrektor generalnej Krajowej Rady Ochrony Dzieci w Kościele Katolickim w Irlandii.