Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-15 11:04
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Francja: Dzień skupienia Księży Chrystusowców

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września w domu prowincjalnym Księży Chrystusowców w Aulnay-Sous-Bois odbył odbył się dzień skupienia dla chrystusowców z całej Francji. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który do przybyłych księży wygłosił konferencję ascetyczną i mszalną homilię.

W związku z tym, że dzień skupienia przypadł w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, wygłoszone konferencje przez Księdza Biskupa poświęcone były relacji: Jezus Ukrzyżowany - Kapłan. Szczególny akcent został położony na "miłość pasterską" mającą wzór w miłości manifestującej się na krzyżu Jezusa. Jednym z przejawów miłości pasterskiej, podkreślił biskup, jest godny sposób celebracji Eucharystii, który pomaga wiernym odkryć kim jest Jezus i zarazem kim jest kapłan.

Foto Galeria


Zaangażowany we wszechstronną opiekę nad emigracją polską August Kardynał Hlond powołał do istnienia w roku 1932 Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Dziś prawie na całym świecie księża tego zgromadzenia towarzyszą polskim emigrantom tam, „gdzie polskie dusze giną”

Prowincja Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej pw. Matki Bożej Częstochowskiej we Francji, Hiszpanii i Portugalii

PROWINCJAŁ ks. Zbigniew Wcisło SChr 

Od 1936 roku blisko 90 chrystusowców posługiwało na ziemi francuskiej. Opieką duszpasterską otaczamy tzw. starą i młodą Polonię: tych, którzy emigrowali przed wielu laty i tych, którzy niedawno rozpoczęli „wychodźczą przygodę”. Obecnie 17 kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego pracuje w 16 ośrodkach w wielu regionach Francji. 


WSPÓLNOTY KSIĘŻY CHRYSTUSOWCÓW WE FRANCJI

DOM PROWINCJALNY

AGAY

AULNAY-SOUS-BOIS  

BAGNOLET  

BRUAY-LA-BUISSIÈRE  

DIJON  

DUNKERQUE-MALO  

FREYMING-MARLEBACH  

GUESNAIN  

LA RICAMARIE  

LE CREUSOT  

ROUBAIX - LILLE  

ROUVROY - MERICOURT  

SAINT-DENIS  

SAINT-VALLIER  

SARTROUVILLE - ARGENTEUIL Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-09-15 08:22:32
miniaturka

Francja: Bierzmowanie i spotkanie z bp. Lechowiczem w Aulnay sous Bois

W niedziele 13 września młodzież z Aulnay sous Bois przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.Biskup poświęcił także tornistry uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny.
2020-09-15 08:52:05
miniaturka

Łemkowie dr Anny Wilk najlepszym historycznym debiutem naukowym

Książka dr Anny Wilk "Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem 1918-1989", zwyciężyła w XII edycji konkursu o Nagrodę im. Tomasza Strzembosza za najlepszy debiut naukowy dotyczący historii najnowszej Polski.
2020-09-15 09:09:56
miniaturka

Bp Bab: Sens nawrócenia istnieje w miłosierdziu

Aby miłość nas uratowała, potrzeba było, aby Bóg-człowiek znalazł się na krzyżu. Jeśli sensowne jest nawracanie się, to tylko dlatego, że istnieje miłosierdzie – powiedział bp Adam Bab.
2020-09-15 10:39:16
miniaturka

4 października: II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

„Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moją firmę” to hasło przewodnie II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców MMSP, Pracodawców, Samozatrudnionych i Freelancerów na Jasną Górę, która odbędzie się 4 października 2020 r. W ubiegłym roku wzięło w niej udział prawie 300 osób.
2020-09-15 11:10:16
miniaturka

W Poznaniu rusza punkt wsparcia osób zranionych

Osoby zranione w środowisku kościelnym od środy 16 września mogą korzystać ze specjalistycznego wsparcia Regionalnego Punktu Konsultacyjnego w Poznaniu. W każdą środę od godz. 17.00 do 19.00 można przyjść na rozmowę w placówce lub skontaktować się telefonicznie.
2020-09-15 11:11:42
miniaturka

Bp Lityński: Krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza

„Tylko w relacji do Miłości, w relacji do Boga, który umiera dla nas, staje się ofiarą – krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas jubileuszu 50. lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.