Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-15 11:02
AC / KUL

Łemkowie dr Anny Wilk najlepszym historycznym debiutem naukowym

Książka dr Anny Wilk "Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem 1918-1989", zwyciężyła w XII edycji konkursu o Nagrodę im. Tomasza Strzembosza za najlepszy debiut naukowy dotyczący historii najnowszej Polski.

Autor/źródło: Dział Komunikacji KUL

Autorka jest absolwentką historii KUL, a publikacja stanowi pokłosie rozprawy doktorskiej przygotowanej pod kierunkiem prof. dra hab. Rafała Wnuka na seminarium z historii XX wieku. Książka uzyskała również w lutym br. nominację w VIII edycji konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie". Publikacja poświęcona jest między innymi dziejom politycznym ludności łemkowskiej. Przedstawia historię społeczności łemkowskiej na Łemkowszczyźnie na tle procesu wyodrębniania jedności grupowej, jak również poszukiwania tożsamości w sytuacji ukraińsko-polskiej rywalizacji o włączenie miejscowej ludności do własnej wspólnoty narodowej lub obywatelskiej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pięć lat temu nagrodę tę uzyskała dr Ewa Rzeczkowska - obecnie adiunkt w Instytucie Historii KUL. Organizatorem Konkursu "Nagroda im. Profesora Tomasza Strzembosza" jest Fundacja im. Tomasza Strzembosza we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas. W każdym roku kalendarzowym odbywa się jedna edycja wydarzenia. Wyróżnienie  przyznawane jest corocznie za najlepszą książkę dotyczącą najnowszej historii, tj. okresu od wybuchu II Wojny Światowej do 1989 roku. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 20 tys.zł.

Jeśli chodzi o sukcesy KUL, z seminarium historii XX wieku wywodzą się również inni tegoroczni laureaci: dr Ewa Bukowska-Marczak uzyskała Nagrodę Historyczną w 59. edycji konkursu Polityki za najlepszy debiut naukowy na podstawie książki „Przyjaciele, koledzy, wrogowie? Relacje pomiędzy polskimi, żydowskimi i ukraińskimi studentami Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w okresie międzywojennym 1918–1939”, (na podstawie pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem dra hab. Mirosława Filipowicza, prof. KUL).

Z kolei mgr Jędrzej Piekara zwyciężył w III edycji Konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki i Fundacji Kultura Paryska na najlepsze prace doktorskie i magisterskie, związane tematycznie z dorobkiem i historią Instytutu Literackiego w Paryżu. Obroniona praca magisterska „Polskie wątki w życiu Michaiła Hellera”.

źródło: Dział Komunikacji KUL

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-15 07:28:57
miniaturka

Etiopia: 500 chrześcijan zabitych od końca czerwca

Jeden z etiopskich liderów chrześcijańskich wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w sprawie zabójstwa kilkuset chrześcijan, w tym kobiet w ciąży, dzieci i całych rodzin, w trwających od końca czerwca atakach ze strony ekstremistów muzułmańskich, do jakich dochodzi w regionie Oromia.
2020-09-15 08:19:32
miniaturka

Francja: młodzi muzułmanie coraz bardziej radykalni

We Francji postępuje gwałtowna radykalizacja młodych muzułmanów – ostrzega dziennik Le Figaro. Co gorsza 45 proc. młodocianych wyznawców Mahometa zdaje sobie sprawę, że ich wiary nie da się pogodzić z wartościami francuskiego społeczeństwa.
2020-09-15 08:22:32
miniaturka

Francja: Bierzmowanie i spotkanie z bp. Lechowiczem w Aulnay sous Bois

W niedziele 13 września młodzież z Aulnay sous Bois przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.Biskup poświęcił także tornistry uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny.
2020-09-15 09:09:56
miniaturka

Bp Bab: Sens nawrócenia istnieje w miłosierdziu

Aby miłość nas uratowała, potrzeba było, aby Bóg-człowiek znalazł się na krzyżu. Jeśli sensowne jest nawracanie się, to tylko dlatego, że istnieje miłosierdzie – powiedział bp Adam Bab.
2020-09-15 09:23:55
miniaturka

Francja: Dzień skupienia Księży Chrystusowców

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września w domu prowincjalnym Księży Chrystusowców w Aulnay-Sous-Bois odbył odbył się dzień skupienia dla chrystusowców z całej Francji. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który do przybyłych księży wygłosił konferencję ascetyczną i mszalną homilię.
2020-09-15 10:39:16
miniaturka

4 października: II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

„Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moją firmę” to hasło przewodnie II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców MMSP, Pracodawców, Samozatrudnionych i Freelancerów na Jasną Górę, która odbędzie się 4 października 2020 r. W ubiegłym roku wzięło w niej udział prawie 300 osób.