Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-15 13:08
PS

W Poznaniu rusza punkt wsparcia osób zranionych

Osoby zranione w środowisku kościelnym od środy 16 września mogą korzystać ze specjalistycznego wsparcia Regionalnego Punktu Konsultacyjnego w Poznaniu. W każdą środę od godz. 17.00 do 19.00 można przyjść na rozmowę w placówce lub skontaktować się telefonicznie.

Autor/źródło: http://archpoznan.pl/pl/punkt-konsultacyjny

Punkt konsultacyjny przy ul. Wieżowej 5 w Poznaniu oferuje pomoc psychologiczną, prawną i duszpasterską. To miejsce pierwszego kontaktu osób skrzywdzonych z przedstawicielami Kościoła, którzy pragną im pomóc i towarzyszyć. "Odpowiednio przeszkoleni konsultanci, głównie świeccy, będą gotowi przyjąć i z szacunkiem wysłuchać każdą osobę, udzielić odpowiedniej informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych dla danej sytuacji działań. Będą też udzielali pomocy w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb i oczekiwań" – czytamy na stronie Archidiecezji Poznańskiej, która powołała ośrodek przy współudziale Archidiecezji Gnieźnieńskiej i merytorycznym wsparciu Centrum Ochrony Dziecka.

Punkt konsultacyjny powstał z myślą o osobach pełnoletnich z regionu zachodniej i północnozachodniej Polski jako miejsce wsparcia dla osób pokrzywdzonych. Mogą one skorzystać z bezpośredniego kontaktu z odpowiednio przeszkolonymi konsultantami lub skontaktować się telefonicznie (nr tel. 693 700 645) bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: punkt.konsultacyjny@archpoznan.pl).

– Udzielenie wsparcia i pomocy będzie podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji – zapewniają twórcy ośrodka. Koordynatorem Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla osób zranionych w środowisku kościelnym jest ks. dr Artur Filipiak.

Osoby, które się zgłoszą mogą liczyć na życzliwe przyjęcie i wysłuchanie, zostaną poinformowane o procedurach postępowania przewidzianych przez prawo kościelne i prawo państwowe, a także – jeśli wyrażą takie życzenie – otrzymają  wsparcie podczas procedur kanonicznych i państwowych. Zadaniem punktu jest wskazanie osobie zgłaszającej właściwego delegata przełożonego kościelnego, a także umożliwienie kontaktu z prawnikiem, psychologiem i duszpasterzem.

Regionalny Punkt Konsultacyjny w Poznaniu to jedna z inicjatyw Kościoła, by przyjść z pomocą osobom dotkniętym przemocą seksualną w środowisku kościelnym. Powstanie i funkcjonowanie ośrodka współfinansuje Fundacja Świętego Józefa.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-15 09:09:56
miniaturka

Bp Bab: Sens nawrócenia istnieje w miłosierdziu

Aby miłość nas uratowała, potrzeba było, aby Bóg-człowiek znalazł się na krzyżu. Jeśli sensowne jest nawracanie się, to tylko dlatego, że istnieje miłosierdzie – powiedział bp Adam Bab.
2020-09-15 09:23:55
miniaturka

Francja: Dzień skupienia Księży Chrystusowców

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września w domu prowincjalnym Księży Chrystusowców w Aulnay-Sous-Bois odbył odbył się dzień skupienia dla chrystusowców z całej Francji. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który do przybyłych księży wygłosił konferencję ascetyczną i mszalną homilię.
2020-09-15 10:39:16
miniaturka

4 października: II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

„Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moją firmę” to hasło przewodnie II Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców MMSP, Pracodawców, Samozatrudnionych i Freelancerów na Jasną Górę, która odbędzie się 4 października 2020 r. W ubiegłym roku wzięło w niej udział prawie 300 osób.
2020-09-15 11:11:42
miniaturka

Bp Lityński: Krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza

„Tylko w relacji do Miłości, w relacji do Boga, który umiera dla nas, staje się ofiarą – krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas jubileuszu 50. lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.
2020-09-15 12:13:58
miniaturka

Szwecja: muzułmanie chcą konstytucyjnego zakazu szydzenia z religii

Szwedzcy muzułmanie chcą wprowadzenia do konstytucji królestwa poprawki zakazującej szydzenia z religii. Jest to odpowiedź na akcję palenia Koranu, prowadzoną w Szwecji przez założyciela duńskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia) Rasmusa Paludana w proteście przeciwko rozprzestrzenianiu się islamu i w obronie wolności słowa.
2020-09-15 13:14:25
miniaturka

Orszaki Trzech Króli 2021 w nowej odsłonie

Mimo trwającej epidemii, Orszaki Trzech Króli 2021 odbędą się i wszyscy są na nie zaproszeni – informuje Piotr Giertych, przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli. Z uwagi na szczególne okoliczności, orszaki planowane są jednak w wyjątkowej formie: mini-orszaku, spaceru orszakowego, orszaku kolędowego lub jako orszakowy challenge kolędowy.