Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-09-15 13:34
AC / kk / KAI

Bp Lityński: Krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza

„Tylko w relacji do Miłości, w relacji do Boga, który umiera dla nas, staje się ofiarą – krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas jubileuszu 50. lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Współkoncelebrował ją bp Adam Dyczkowski, który przed laty konsekrował kościół. Nie zabrakło pierwszego proboszcza ks. Jerzego Nowaczyka, dawnych wikarych oraz kapłanów zaprzyjaźnionych z parafią. – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża św. miała swoje początki przed 50 laty, gdy na teren tutejszego osiedla przybył niezłomny duszpasterz akademicki ks. Jerzy Nowaczyk. I z niezwykłą gorliwością rozpoczął z mieszkańcami tej części miasta budowanie wspólnoty żywego Kościoła przy zabytkowej kaplicy poświęconej Matce Bożej, a z czasem budowanie także tej świątyni. Bóg pozwolił dzisiaj dostojnemu ks. prałatowi Jerzemu, dzisiaj już emerytowi, ale ciągle bardzo aktywnemu, przeżywać razem z nami ten czas jubileuszu – mówił bp Lityński.

Duchowny podziękował nie tylko ks. Nowaczykowi, ale także dawnym jego współpracownikom wikariuszom, siostrom benedyktynkom ale całej rodzinie parafialnej za to świadectwo wiary i gorliwości duszpasterskiej.

W homilii nie zabrakło odniesień do święta Podwyższenia Krzyża Świętego. – Tajemnica Podwyższenia Krzyża zaprasza, aby z wiarą spojrzeć na krzyż, jako miejsce, na którym zostały pokonane nasze grzechy! Spojrzeć na krzyż, a z niego z wiarą na węże codzienności, które nas kąsają, zatruwają swoim jadem nasze życie. Mocą krzyża mamy możliwość je pokonać – podkreślił hierarcha.

– Tylko w relacji do Miłości, w relacji do Boga, który umiera dla nas, staje się ofiarą – krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza – dodał.

Msza św. nie była jedynym akcentem świętowania. Jubileuszowe uroczystości poprzedziło spotkanie biur i kół Przyjaciół Radia Maryja oraz programu słowno-muzycznego przygotowanego przez nauczycieli, rodziców i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 17.

Historia parafii związana jest kapliczką pw. Matki Bożej, którą wybudowano w 1314 r. przez niewielką grupę mieszkańców ówczesnej Zielonej Góry, którzy ocaleli po epidemii dżumy.

Biskup Wilhelm Pluta dekretem z 04.10.1970 roku utworzył przy kapliczce samodzielną filię parafii pw. św. Jadwigi i mianował ks. Jerzego Nowaczyka wikariuszem-zarządcą, aby organizował życie parafialne. Niestety wszelkie prośby o pozwolenie na budowę nowego kościoła ówczesne władze Zielonej Góry zbywały odmową.

Parafię pozwolono erygować dopiero 3 maja 1974 roku pozwolono erygować przy kapliczce parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dopiero na początku września 1980 roku władze zgodziły się na mianowanie Ks. Jerzego Nowaczyka proboszczem parafii, który w rzeczywistości był nim od 1970 roku. Natomiast w listopadzie wydano zgodę na budowę kościoła.

Prace zakończono w czerwcu 1987 roku. W 2002 roku Bp ordynariusz Adam Dyczkowski powierzył funkcję proboszcza ks. prałat. Janowi Pawlakowi, który jest proboszczem do dzisiaj.

kk / Zielona Góra


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, zbawienie, Zielona Góra, krzyż, bp Tadeusz Lityński