Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-15 10:17
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Francja: Bierzmowanie i spotkanie z bp. Lechowiczem w Aulnay sous Bois

W niedziele 13 września młodzież z Aulnay sous Bois przyjęła sakrament bierzmowania, którego udzielił bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.Biskup poświęcił także tornistry uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny.

Autor/źródło: polskifr.fr

Polska parafia personalna w Aulnay-sous-Bois prowadzona przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.

ks. mgr lic. Jarosław Koch , proboszcz polskiej parafii w Aulnay-sous-Bois

WSPÓLNOTY:  

• Róże Żywego Różańca 
• Chór „Soli Deo” 

• Liturgiczna Służba Ołtarza

• Honorowa Straż Pożarna 
• Duszpasterstwo Młodzieży 
• Chórek dziecięcy 

Pierwsi księża Chrystusowcy dotarli z posługą duszpasterską do Aulnay sous Bois w 1963 roku, lecz w tym czasie nie osiedlili się jeszcze na stałe. Dopiero w roku 1968 ksiądz Podhorodecki obejmując funkcję proboszcza, na stałe zamieszkał na plebani przy kaplicy w Aulnay sous Bois, gdzie Polacy gromadzili się na Mszy świętej w języku polskim. Jednak głównym miejscem sprawowania Mszy świętej dla Polonii był kościół świętego Karola w Le Blanc Mesnil. Kolejnymi proboszczami byli: ks. Lesław Fara, ks. Jan Kałuża , ks. Zygmunt Stefański, (jednocześnie od 2001- 2007 pełnił funkcję prowincjała), ks. Jan Ciągło (także pełnił funkcję prowincjała w latach 2007-2019), ks. Roman Wrocławski, ks. Ryszard Kaczor. Aktualnie, od 1 września 2018 roku funkcję proboszcza pełni ks. Jarosław Koch. Od roku 2003, jako wikariusze posługiwali również ks. Tomasz Tobys, ks. Zbigniew Kret, ks. Zbigniew Wcisło, ks. Paweł Witek , ks. Piotr Lizoń i ks. Ryszard Kaczor . W roku 1999 w czasie posługi księdza Zygmunta Stefańskiego, tutejsza Polonia zaczęła korzystać z kościoła św. Józefa, gdzie po dzień dzisiejszy są sprawowane Msze św. w każdą niedzielę, podczas świąt i różnych uroczystości. Co niedzielę gromadzi się na Mszy św. około 600 – 700 osób. Oprócz starszej Polonii, są to głównie rodziny z dziećmi i młodzież. Mieści się tu również Dom Prowincjalny TChr, gdzie mieszka aktualny prowincjał ks. Zbigniew Wcisło (od roku 2019). Przy parafii działa Duszpasterska Rada Parafialna, Róże Żywego Różańca, Chór „Soli Deo”, Scholka dziecięca, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Honorowa Ochotnicza Straż Pożarna.

Polska parafia personalna w Aulnay-sous-Bois

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-09-15 06:55:06
miniaturka

O. Patton wyraża niepokój i nadzieję na powrót pielgrzymów

Ofiary zebrane w kościołach całego świata zostaną przekazane Kustodii Ziemi Świętej na utrzymanie miejsc upamiętniających życie Chrystusa oraz na potrzeby chrześcijan zamieszkujących te tereny.
2020-09-15 07:28:57
miniaturka

Etiopia: 500 chrześcijan zabitych od końca czerwca

Jeden z etiopskich liderów chrześcijańskich wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w sprawie zabójstwa kilkuset chrześcijan, w tym kobiet w ciąży, dzieci i całych rodzin, w trwających od końca czerwca atakach ze strony ekstremistów muzułmańskich, do jakich dochodzi w regionie Oromia.
2020-09-15 08:19:32
miniaturka

Francja: młodzi muzułmanie coraz bardziej radykalni

We Francji postępuje gwałtowna radykalizacja młodych muzułmanów – ostrzega dziennik Le Figaro. Co gorsza 45 proc. młodocianych wyznawców Mahometa zdaje sobie sprawę, że ich wiary nie da się pogodzić z wartościami francuskiego społeczeństwa.
2020-09-15 08:52:05
miniaturka

Łemkowie dr Anny Wilk najlepszym historycznym debiutem naukowym

Książka dr Anny Wilk "Łemkowie. Między integracją a rozproszeniem 1918-1989", zwyciężyła w XII edycji konkursu o Nagrodę im. Tomasza Strzembosza za najlepszy debiut naukowy dotyczący historii najnowszej Polski.
2020-09-15 09:09:56
miniaturka

Bp Bab: Sens nawrócenia istnieje w miłosierdziu

Aby miłość nas uratowała, potrzeba było, aby Bóg-człowiek znalazł się na krzyżu. Jeśli sensowne jest nawracanie się, to tylko dlatego, że istnieje miłosierdzie – powiedział bp Adam Bab.
2020-09-15 09:23:55
miniaturka

Francja: Dzień skupienia Księży Chrystusowców

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września w domu prowincjalnym Księży Chrystusowców w Aulnay-Sous-Bois odbył odbył się dzień skupienia dla chrystusowców z całej Francji. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, który do przybyłych księży wygłosił konferencję ascetyczną i mszalną homilię.