Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 09:47
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Bp Lechowicz na Wielki Post: Warto zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym

"W Środę Popielcową czytamy Ewangelię w której Jezus zwraca uwagę na trzy sposoby przeżywania tego czasu: modlitwę, post i jałmużnę, to są trzy podstawowe środki rozwoju duchowego człowieka" - mówi w Rozmowach Stacji7 bp Wiesław Lechowicz. Dobrym sposobem na przeżywanie tego czasu jest też czytanie Pisma Świętego. Osobiście radziłbym, żeby zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym, bo Biblia zawiera takie słowa, które są słowami życia.

Autor/źródło: stacja7.pl/rozmowy/bp-lechowicz

BP WIESŁAW LECHOWICZ NA WIELI POST: WARTO ZAPRZYJAŹNIC SIĘ ZE SŁOWEM BOŻYM

Czas Wielkiego Postu jest czasem nie tylko pokuty, ale też czasem pojednania. Jedno i drugie musi iść ze sobą w parze. Inaczej, jeżeli jest sama pokuta i sama asceza, to jest to forma jakiegoś martyrologium. Dzisiaj często osoby niewierzące podejmują wyrzeczenia, posty, ale nie ma tutaj żadnego wątku i motywacji religijnej” – mówi w Rozmowach Stacji7 bp Wiesław Lechowicz.

Do pojednania z Bogiem prowadzi modlitwa. Do pojednania z człowiekiem prowadzi jałmużna i wreszcie post, czyli wstrzemięźliwość w różnych obszarach i dziedzinach, to jest pojednanie ze samym sobą, odkrycie swojej wartości – mówi biskup na początku Wielkiego Postu.

Zwraca też uwagę, że dobry sposób na przeżycie Wielkiego Postu jest zawarty w Ewangelii, którą usłyszymy w Środę Popielcową. W Środę Popielcową czytamy Ewangelię w której Pan Jezus zwraca uwagę na trzy sposoby przeżywania tego czasu: modlitwę, post i jałmużnę, to są trzy podstawowe środki rozwoju duchowego człowieka.

Podkreśla też wagę i rolę popiołu w celebracji liturgicznej. Popiół jest po pierwsze znakiem pokory, pokory – płynącej ze świadomości, że jesteśmy bytami przemijającymi, nie mamy tutaj trwałego miejsca na ziemi. Popiół jest też znakiem odpokutowania. Co ciekawe, kapłan ma do wyboru dwie formuły, które może wypowiedzieć posypując głowę popiołem: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”, albo „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ja bym połączył i dał spójnik “i”. Z jednej strony mamy sobie uświadomić, że jesteśmy prochem, ale z drugiej strony wiara w Ewangelię ukazuje nam perspektywę naszego życia, że z tego prochu możemy powstać – dodaje.

Radzi też, że dobrym sposobem na przeżywanie tego czasu jest czytanie Pisma Świętego. Osobiście radziłbym, żeby zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym, bo Biblia zawiera takie słowa, które są słowami życia.

Bp Lechowicz jest Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i często ma okazję odwiedzać środowiska polonijne na całym świecie. Pamiętam jedną z moich wizyt w Brazylii, w czasie wizyty w parafii polonijnej, Brazylijczycy polskiego pochodzenia mimo tego, że nie potrafią mówić po polsku, to potrafią przeżywać msze świętą w języku polskim i nawet śpiewają Gorzkie Żale w języku polskim. Ta tradycja jest bardzo żywa w granicach i poza granicami naszej ojczyzny – wspomniał.

Za: https://stacja7.pl/rozmowy/bp-lechowicz-na-wielki-post-warto-zaprzyjaznic-sie-ze-slowem-bozym/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-02-16 16:09:20
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

To my jesteśmy adresatami słów Jezusa o modlitwie, poście i jałmużnie. Nie są to kwestie opcjonalne, nie mają być duchowym „wyczynem”, ale normalną drogą chrześcijanina
2021-02-16 16:21:39
miniaturka

Papież w niemieckiej Drodze Synodalnej dostrzega zagrożenie dla jedności Kościoła

Jak uważa niemiecki jezuita ks. Bernd Hagenkord, Papież Franciszek z niepokojem patrzy na to, co dzieje się w Niemczech w związku z tzw. Drogą Synodalną. Jest ona zarzewiem potencjalnych głębokich podziałów w Kościele
2021-02-17 08:46:28
miniaturka

W sekcji zwłok pana Sławomira z Plymouth weźmie udział polski lekarz

Siostra mężczyzny, któremu angielski szpital w styczniu odłączył wodę i pożywienie, poinformowała, że sekcja zwłok jej brata jest zaplanowana na czwartek. „Polska wyśle patologa, który poleci do Anglii. Dziękuję wszystkim za pomoc!” – napisała.
2021-02-17 10:03:14
miniaturka

Bp Miziński: Spróbujmy odsunąć się od zgiełku i znaleźć więcej czasu na modlitwę

Sekretarz generalny Episkopatu zachęcił do udziału w nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach wielkopostnych, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i ograniczeń w czasie pandemii. „Nie zapominajmy o konkretnych czynach miłości” – przypomniał bp Artur G. Miziński.
2021-02-17 10:20:29
miniaturka

Papież na Wielki Post: W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę

W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy „żywej wody nadziei” i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie – napisał papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021. Papież przypomina, że post, modlitwa oraz jałmużna są warunkami i znakami nawrócenia.
2021-02-17 10:22:31
miniaturka

Belgia: biskupi apelują o otwarcie wszystkich kościołów i kaplic

Belgijscy biskupi apelują o szczególną mobilizację na Środę Popielcową. Tamtejszy Kościół jest już wycieńczony drakońskimi obostrzeniami sanitarnymi, które od roku dławią życie wspólnot parafialnych.