Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-16 14:14
MG / KAI

Papież w niemieckiej Drodze Synodalnej dostrzega zagrożenie dla jedności Kościoła

Jak uważa niemiecki jezuita ks. Bernd Hagenkord, Papież Franciszek z niepokojem patrzy na to, co dzieje się w Niemczech w związku z tzw. Drogą Synodalną. Jest ona zarzewiem potencjalnych głębokich podziałów w Kościele

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, Opoka.photo

Według jezuity i watykańskiego eksperta ks. Bernda Hagenkorda, papież Franciszek obawia się, że Niemcy podzielą Kościół w pewnych obszarach. „Uważam, że Papież jest wyraźnie zaniepokojony tym, że Kościół katolicki może się rozpaść w niektórych kwestiach spornych, ponieważ niektóre strony zbyt mocno akcentują pewne kwestie” - powiedział ks. Hagenkord portalowi internetowemu domradio.de z Kolonii. Jako przykłady podał kwestie: moralności seksualnej, w tym homoseksualizmu, oraz świeceń kapłańskich dla kobiet. Zagadnienia te są przedmiotem dialogu na temat reform w Kościele katolickim w Niemczech - Drogi Synodalnej. "Troską Papieża jest jedność Kościoła powszechnego" - zaznaczył niemiecki jezuita.


"Na początku swojego pontyfikatu w 2013 roku Franciszek ogłosił, że chce więcej autonomii dla Kościołów lokalnych" - powiedział ks. Hagenkord, który pełni funkcję "asystenta duchowego" w ramach Drogi Synodalnej. „Ostatecznie jednak jego urząd jest urzędem jedności” - zaznaczył. Przypomniał, że niezależność i osobista odpowiedzialność mogą być realizowane tylko poprzez tworzenie "jedności w różnorodności”.


W sumie Watykan patrzy „z pewną niepewnością i nerwowością” na niemiecką Drogę Synodalną. Zdaniem jezuity, który do 2019 roku stał na czele niemieckojęzycznej redakcji Radia Watykańskiego, w Kościele katolickim nie ma żadnej "specjalnej niemieckiej drogi".


Zdaniem jezuity poprzez propozycje reform nazwane „Drogą Synodalną” biskupi niemieccy i Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) chcą odzyskać społeczne zaufanie po skandalach nadużyć seksualnych i promować wewnętrzne debaty kościelne. W związku z tym niemiecki proces synodalny skupia się na kwestiach władzy, moralności seksualnej, kapłańskiego stylu życia i roli kobiet w Kościele.


Ks. Hagenkord opowiada się za potrzebą omówienia tych kwestii w Kościele powszechnym. „To nie są problemy tylko niemieckie” - powiedział. Jezuita opowiada się też za nowymi formami debaty Kościoła powszechnego i przeciwko zwoływaniu synodów lub Dróg Synodalnych. „To są slogany, które prowadzą donikąd. Najpierw musimy otworzyć szeroką debatę w Kościele powszechnym" - zaznaczył.

tom (KAI) / Kolonia

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-16 14:45:40
miniaturka

Będzie sekcja zwłok pana Sławomira, Polaka z Plymouth

Siostra mężczyzny, któremu angielski szpital w styczniu odłączył wodę i pożywienie, poinformowała, że sekcja zwłok jej brata jest zaplanowana na czwartek. „UK zgodziła się na polskiego reprezentanta. Jednak Polska nie wyśle patologa, bo nie ma kto pojechać” – dodała.
2021-02-16 15:42:41
miniaturka

PGE przedłuża umowę ze Stadionem PGE Narodowym

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz spółka PL.2012+, operator PGE Narodowego, przedłużyły umowę sponsoringową. Umowa przyznaje PGE wyłączność na prowadzenie negocjacji z PL.2012+ odnośnie sponsoringu tytularnego obiektu. 
2021-02-16 16:09:20
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

To my jesteśmy adresatami słów Jezusa o modlitwie, poście i jałmużnie. Nie są to kwestie opcjonalne, nie mają być duchowym „wyczynem”, ale normalną drogą chrześcijanina
2021-02-17 08:46:28
miniaturka

W sekcji zwłok pana Sławomira z Plymouth weźmie udział polski lekarz

Siostra mężczyzny, któremu angielski szpital w styczniu odłączył wodę i pożywienie, poinformowała, że sekcja zwłok jej brata jest zaplanowana na czwartek. „Polska wyśle patologa, który poleci do Anglii. Dziękuję wszystkim za pomoc!” – napisała.
2021-02-17 09:48:55
miniaturka

Bp Lechowicz na Wielki Post: Warto zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym

"W Środę Popielcową czytamy Ewangelię w której Jezus zwraca uwagę na trzy sposoby przeżywania tego czasu: modlitwę, post i jałmużnę, to są trzy podstawowe środki rozwoju duchowego człowieka" - mówi w Rozmowach Stacji7 bp Wiesław Lechowicz. Dobrym sposobem na przeżywanie tego czasu jest też czytanie Pisma Świętego. Osobiście radziłbym, żeby zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym, bo Biblia zawiera takie słowa, które są słowami życia.
2021-02-17 10:03:14
miniaturka

Bp Miziński: Spróbujmy odsunąć się od zgiełku i znaleźć więcej czasu na modlitwę

Sekretarz generalny Episkopatu zachęcił do udziału w nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach wielkopostnych, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i ograniczeń w czasie pandemii. „Nie zapominajmy o konkretnych czynach miłości” – przypomniał bp Artur G. Miziński.