Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 10:20
mk / vaticannews.va

Belgia: biskupi apelują o otwarcie wszystkich kościołów i kaplic

Belgijscy biskupi apelują o szczególną mobilizację na Środę Popielcową. Tamtejszy Kościół jest już wycieńczony drakońskimi obostrzeniami sanitarnymi, które od roku dławią życie wspólnot parafialnych.

Autor/źródło: Eddy Van 3000 /Flickr (CC BY-SA 2.0)

Od połowy grudnia po uchyleniu przez Radę Stanu całkowitego zakazu zgromadzeń religijnych, w liturgiach może uczestniczyć maksymalnie 15 osób.

Aby wszystkim umożliwić liturgiczne rozpoczęcie Wielkiego Postu biskupi apelują o otwarcie wszystkich świątyń i kaplic, którymi dysponuje Kościół i organizowanie w nich po kilka Mszy św. czy choćby samych tylko nabożeństw z posypaniem głów popiołem.

„W ten sposób chcemy to umożliwić jak największej liczbie osób. Ważne jest, abyśmy wszyscy razem mogli zainicjować ten Wielki Post” – podkreśla rzecznik prasowy episkopatu ks. Tommy Scholtes SJ.

Krzysztof Bronk - Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-17 09:48:55
miniaturka

Bp Lechowicz na Wielki Post: Warto zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym

"W Środę Popielcową czytamy Ewangelię w której Jezus zwraca uwagę na trzy sposoby przeżywania tego czasu: modlitwę, post i jałmużnę, to są trzy podstawowe środki rozwoju duchowego człowieka" - mówi w Rozmowach Stacji7 bp Wiesław Lechowicz. Dobrym sposobem na przeżywanie tego czasu jest też czytanie Pisma Świętego. Osobiście radziłbym, żeby zaprzyjaźnić się ze Słowem Bożym, bo Biblia zawiera takie słowa, które są słowami życia.
2021-02-17 10:03:14
miniaturka

Bp Miziński: Spróbujmy odsunąć się od zgiełku i znaleźć więcej czasu na modlitwę

Sekretarz generalny Episkopatu zachęcił do udziału w nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach wielkopostnych, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i ograniczeń w czasie pandemii. „Nie zapominajmy o konkretnych czynach miłości” – przypomniał bp Artur G. Miziński.
2021-02-17 10:20:29
miniaturka

Papież na Wielki Post: W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę

W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy „żywej wody nadziei” i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie – napisał papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021. Papież przypomina, że post, modlitwa oraz jałmużna są warunkami i znakami nawrócenia.
2021-02-17 10:32:18
miniaturka

Ożywienie w Hiszpanii nastąpi dopiero latem

Czarny rok dla turystyki – udział w PKB spadł z 12,4% do 4,3%, czyli o jedną trzecią, do poziomu sprzed 20 lat. W 2020 roku obroty zmniejszyły się o 106 mld euro (spadek o prawie 70% w porównaniu z rokiem 2019). Oznacza to, że turystyka przestała już być motorem hiszpańskiej gospodarki.
2021-02-17 10:46:17
miniaturka

Wielki Post 2021 - propozycje online

Środa Popielcowa rozpoczęła 40-dniowy czas modlitwy, refleksji, pokuty i otwartości na drugiego człowieka. To kolejna dana nam przez Boga szansa, by do Niego wrócić. Wykorzystajmy Wielki Post owocnie, by dobrze przygotować się na Zmartwychwtanie Pańskie. Oto kilka przykładowych inicjatyw, w które można się włączyć w tym czasie.
2021-02-17 10:53:21
miniaturka

Prof. Horban: jesteśmy na najlepszej drodze, by zawitała do nas trzecia fala pandemii

Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zawitała do nas III fala pandemii - mówił we wtorek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeżeli potwierdzi się wzrost zachorowań, to możemy zapomnieć o rozmrażaniu gospodarki.