Strona główna
opoka.org.pl
2023-04-26 10:05
KWK

Troska o dialog z kultura - tematem spotkania CCEE w Lubljanie

W Lubljanie w Słowenii w dniach 25 -27 kwietnia odbywa się spotkanie sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Europy. Tematem przewodnim spotkania jest troska o wizję wspólnoty parafialnej jako miejsca troski o kulturę spotkania oraz spotkania z kulturą.

W czasie konferencji był czas na wymianę doświadczeń pomiędzy poszczególnymi krajami Europy. Ks. Eugenio Bruno reprezentujący Watykańska Dykasterię odpowiedzialną za ewangelizację zaznaczył, że wrażliwość na człowieka i na jego kulturę jest dziś jednym z priorytetów. Jest to założenie nie tylko zapisane w dokumentach, ale także praktykowane w życiu.

Wymiana doświadczeń w dyskusji oraz prezentacja sytuacji jak wygląda dialog Kościoła ze światem kultury pokazała, że jest wiele przestrzeni, gdzie dzieję się to od lat i przynosi dobre owoce. Jak zaznaczali przedstawiciele Malty i Czech od dawna szkoła jest przestrzenią promocji kultury Kościoła katolickiego. Przedstawiciele krajów skandynawskich dzielili się swoim doświadczeniem dialogu na poziomie ekumenicznym i międzywyznaniowym. W Austrii przestrzeń spotkań muzycznych staję się okazją do podjęcia i prowadzenia owego dialogu.

Na czele Polskiej delegacji stoi Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz biskup Wojciech Osial. Podkreślał on, że podejmowany temat jest na stałe obecny w programie duszpasterskim i katechetycznym w Kościele katolickim w Polsce. Zaznaczył także, że potrzeba wielu działań polegających na towarzyszeniu współczesnemu człowiekowi, który staje naprzeciwko wyzwań współczesnej kultury.

Ks. Rene Camilieri z Malty podkreślił, że trudno o jeden uniwersalny model parafii. Nie da się stworzyć ani zaproponować jednego powszechnego i uniwersalnego modelu parafii. Potrzeba natomiast wrażliwości eklezjalnej, aby rozpocząć programowanie posługi duszpasterskiej od tego co mówi Bóg a nie od założeń instytucjonalnych. Pytania o współczesnego człowieka i model parafii nakazują szukać odpowiedzi poza strukturami. Raczej należy bazować na trosce o wspólnotę. Należy także pamiętać, że Kościół sam w sobie nie jest celem a ma wspierać człowieka w drodze do świętości i zbawienia. Temu właśnie ma służyć parafia.

Jak pokazała dyskusja przedstawicieli różnych krajów europejskich, potrzeba wiele cierpliwości i otwartości na problemy współczesnych ludzi. Nie jest uzasadnieniem ciągłe odwoływanie się do przeszłości, ale zgodnie z zasadą permanentnego odnawiania Kościoła, należy poszukiwać nowych rozwiązań.

Poszczególni prelegenci zauważyli, że potrzeba często odwagi, aby sprostać wyzwaniom, które stawia Kościołowi współczesna kultura. Nie należy skupiać się na trudnościach i na tym co dzieli a raczej na tym co łączy i pozwala prowadzić dialog. Siłą Ewangelii nie jest jej mądrość filozoficzna lub teologiczna a to że jest skierowana do człowieka. Potrzeba też ewangelicznej pedagogii, aby parafia stała się szkołą uczniów Jezusa a nie „fabryką chrześcijan”.

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2023-04-18 10:30:52
miniaturka

Kongres Rodzin Polonijnych: pięć powodów, dla których warto przyjechać do Gdańska

Od 15 do 17 września br. na Stadionie Polsat Plus Arena w Gdańsku odbędzie się VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, Polonijna Rada Rodziny, prelegenci i rodziny zapraszają do Gdańska. Organizatorzy zachęcają, aby już teraz planować urlop w Polsce. Nie zwlekaj - już teraz zapisz się na ŚWIATOWY KONGRES RODZIN POLONIJNYCH. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
2023-04-21 12:48:05
miniaturka

Konkurs „Odmawiajcie różaniec”

Komisja Wychowania Katolickiego KEP objęła patronatem Ogólnopolski Konkurs Katechetyczny „Odmawiajcie różaniec” organizowany przez Wydawnictwo „Jedność”.
2023-04-24 14:53:03
miniaturka

Konferencja pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie

Kościelny Inspektor Ochrony Danych serdecznie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. Aktualne problemy ochrony danych osobowych w Kościele i państwie, która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2023 r.: 11 maja 2023 r. – Kraków, ul. Kanoniczna 9, sala 200; 12 maja 2023 r. – online (link na stronie upjp2.edu.pl).
2023-04-26 12:22:46
miniaturka

Obchody 30-lecia Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech

W dniach 22 - 24 kwietnia br. odbyły się w Budapeszcie obchody 30-lecie Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha. Świętowanie rozpoczęto w sobotę 22 kwietnia koncertem w bazylice św. Stefana ku czci św. Wojciecha. W niedzielę 23 kwietnia w budapeszteńskim kościele polskim sprawowana była Msza Św. w intencji Stowarzyszenia. Modlitwie przewodniczył ks. bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obchody zakończył koncert organowy w wykonaniu Szilvestra Rostettera, który 24 kwietnia odbył się w kościele polskim. Stowarzyszenia Polskich Katolików na Węgrzech pw. św. Wojciecha zostało odznaczone przez Konferencję Episkopatu Polski Medalem „PRO POLONIA ET ECCLESIA".
2023-04-28 10:09:29
miniaturka

146. Europejska Pielgrzymka Polonii do Lourdes

Zawieziemy Maryi sprawy naszej Ojczyzny, a przede wszystkim chcemy zawierzyć Jej sprawę pokoju na Ukrainie i w Europie. Zapraszam Was bardzo serdecznie do Lourdes – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W dniach 17-20 maja br. już po raz 146. odbędzie się Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes, którą organizuje Polska Misja Katolicka we Francji. Zapisy trwają do 30 kwietnia.
2023-04-28 15:01:10
miniaturka

Słowo bp. Piotra Turzyńskiego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Niech polskie korzenie wydają wielkie owoce szlachetności i dobra ku pożytkowi ludzi, wśród których żyjecie, i na chwałę Ojczyzny – napisał Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Słowie skierowanym do rodaków z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym dniu o godzinie 12.00 w kaplicy Jasnogórskiej przed Obliczem Królowej Polski będę celebrował Eucharystię w Waszej intencji. Transmisja Mszy św. będzie dostępna na kanale YouTube: Jasna Góra – transmisja na żywo.