Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-24 06:18
PS

Usłyszeć głos ocalonych

"Złamać sekret, zdecydować się mówić, aby przestać nieść wroga na swoich plecach" – to główny cel, dla którego ofiary wykorzystania seksualnego potrzebują mówić o dramacie, którego doświadczyły.

Autor/źródło: pexels.com/ochrona.episkopat.pl

"Złamać sekret, zdecydować się mówić, aby przestać nieść wroga na swoich plecach" – to główny cel, dla którego ofiary wykorzystania seksualnego potrzebują mówić o dramacie, którego doświadczyły. Choć niekiedy mija kilkadziesiąt lat, zanim znajdą w sobie siłę, by mówić o tym, co się wydarzyło. Ale oprócz wewnętrznej siły potrzeba jeszcze czegoś, a właściwie kogoś...  "Aby odważyć się na to i przestać patrzeć na siebie przez pryzmat wstydu i upokorzenia, ofiara potrzebuje uważnych i potrzebnych uszu, słuchających bez osądzania" – przekonuje Joël Pralong. On sam stał się takim słuchaczem dla siedmiu osób zranionych seksualnie w dzieciństwie. Oddaje im głos w książce "Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia" (W drodze, 2020). Dzięki ich świadectwom możemy dotknąć tego potwornego bólu, odkryć mechanizmy manipulacji, jakimi posłużyli się sprawcy (w tym kilku duchownych), jak również zapytać samego siebie: na ile ja potrafię usłyszeć głos skrzywdzonego?

Krzyk bólu – tłumiony przez lata

Opowiedzenie o swojej krzywdzie, nawet po wielu latach, jest dla wielu osób wciąż niemożliwe. Niekiedy potrzeba wielu prób, by w końcu wyrzucić z siebie opowieść o dramacie, który się wydarzył. Alicja, która dzieli się swoją dramatyczną historią z o. Joëlem Pralongiem, wyznaje, że w przeszłości szukała specjalistycznej pomocy: "Zapukałam do drzwi lekarza, ale kiedy poprosił bym opowiedziała swoją historię, wszystko się we mnie zablokowało, słowa ugrzęzły w gardle. Wyszłam od niego jeszcze bardziej załamana. Nigdy już tam nie powróciłam" – dodaje. Doniesienie na policję również nie przyniosło rezultatu, bo wskutek manipulacji jej ojca, procedura nie została wszczęta.

Skrzywdzony przez księdza Marc już jako dziecko trafił pod opiekę psychologa specjalizującego się w pedofilii. Wysłała go tam ciotka zakonnica, która widząc jego niepokój, zaczęła podejrzewać, czy nie padł on ofiarą wykorzystania seksualnego. Tyle że ów specjalista – jak zwraca uwagę Marc – nigdy nie zdołał postawić właściwych pytań: "Przez długie lata życia byłem poddawany terapii, która nie przynosiła najmniejszego efektu. Historia gwałtu nigdy nie wypłynęła podczas naszych rozmów". Ostatecznie to właśnie ciotce udało się – jak określa Marc –  "zadać właściwe pytania", dzięki czemu "wyrzucił jej z siebie całą prawdę".

Denis jako nastolatek został brutalnie wykorzystany seksualnie podczas wizyty u lekarza. Próbował zepchnąć ten fakt w niepamięć, szukając ukojenia w "pójściu na całość", zerwał kontakt z Bogiem. Prawie 20 lat później zrozumiał, że nie da się od tego uciec. "Wylałem na papier całą moją gorycz, opowiedziałem o wszystkim: gwałcie, winie, wstydzie, chęci samozniszczenia, itd. Rozesłałem moją historię do rodziny i przyjaciół. Wreszcie, po raz pierwszy, mogłem mówić!" – przyznaje. To był klucz do drogi uzdrowienia, także duchowego, umożliwiającego Denisowi odbudowanie relacji z Bogiem. "Stopniowo do mojej pamięci powracała historia gwałtu, ale patrzyłem na nią oczami Jezusa, mój oprawca nie był już ponad mną, ale naprzeciw mnie. Nie pozwalałem już, aby miał nade mną przewagę".


>>> NAGRANIE WIDEO: Dlaczego  osoby wykorzystanie seksualne mówią po wielu latach? <<<

Usłyszeć skrzywdzonych

Trudność z wypowiedzeniem swojej krzywdy przez osobę zranioną dodatkowo potęguje brak otwartości z drugiej strony i nieumiejętność przyjęcia tej bolesnej prawdy. Im większy autorytet sprawcy, tym trudniej uwierzyć, że mógł dopuścić się molestowania dziecka czy wykorzystania osoby nieletniej. Gdy sprawcą był duchowny, wspólnocie niejednokrotnie trudno to przyjąć. Do tego dochodzi kreowane przez media wyobrażenie, że najważniejsze są kwestie odszkodowań i rozliczenia hierarchii za brak zdecydowanych działań, co sprzyja wzmocnieniu przekonania niektórych, że chodzi o walkę z Kościołem. – Wiadomo, że pieniądze i przestępstwa, o które oskarża się biskupów, budzą dużo emocji i skupiają uwagę. Chciałbym jednak, abyśmy skupili się na tych, którzy są skrzywdzeni – apelował jakiś czas temu w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie do dziennikarzy dominikanin o. Tomasz Grabowski, prezes wydawnictwa "W drodze", które opublikowało książkę "Łzy niewinności". – Proces uzdrowienia psychologicznego i duchowego zaczyna się od tego, żeby usłyszeć i potraktować serio tego, kto został skrzywdzony – dodał.

"Tylko z cierpliwego słuchania ocalonych rodzi się świadomość ich bólu i dramatu. Żeby mieć wyobrażenie ogromu spustoszenia, jakie powoduje wykorzystanie seksualne osoby małoletniej – jeśli w ogóle można to sobie wyobrazić – trzeba cierpliwie wsłuchiwać się w cierpienia tych, którzy zostali w ten sposób skrzywdzeni" – podkreślił abp Wojciech Polak, który napisał wstęp do książki Pralonga. Z bólem zauważył w nim, że brak słuchania pokrzywdzonych przyczynił się do poważnych błędów w postępowaniu Kościoła. "Zawstydza nas fakt, że głos osób pokrzywdzonych przez długi czas był w Kościele i społeczeństwie przyjmowany z niedowierzaniem i wrogością, ignorowany i lekceważony, ukrywany i wyciszany. Niestety, także dziś nie jesteśmy zupełnie wolni od tego rodzaju mechanizmów obronnych" – przyznał Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Zwrócił też uwagę, że "tym, którzy zdobyli się na odwagę opowiedzenia o swojej krzywdzie, należy się z naszej strony ogromny szacunek i wdzięczność".

– Bardzo się cieszę się, że Kościół zaczyna mówić głosem osób skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Na stronie ochrona.episkopat.pl sukcesywnie przybywa świadectw osób, które przeżyły dramat wykorzystania seksualnego. Osoby zranione dzielą się swoimi trudnościami, które są skutkiem przeżytej traumy, pozwalają dotknąć swojego bólu. Mówią otwarcie o swoich obawach i oczekiwaniach wobec wspólnoty Kościoła. Mam nadzieję, że wsłuchiwanie się w ich głos pobudzi nas do działania, do jeszcze odważniejszego i odpowiedzialnego reagowania na zło, a także do realnego towarzyszenia osobom zranionym. One są przecież pośród nas, w Kościele – dodaje.

To istotne zadanie dla całej wspólnoty Kościoła: stworzyć w parafiach, w grupach formacyjnych takie warunki, żeby osoby skrzywdzone nie bały się otworzyć, żeby miały pewność, że ich głos będzie potraktowany z pełną powagą i z szacunkiem, a odpowiedzią na opowieść krzywdy, której doznały będzie pomocna dłoń wyciągnięta w ich stronę.



Marta Dalgiewicz

/Zezwala się na kopiowanie w całości z podaniem źródła - ochrona.episkopat.pl/


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-14 14:33:18
miniaturka

Abp Ryś: Jeśli nie widzisz łez, to nie mów, że troszczysz się o Kościół i o jego wzrost!

Nie odwracaj się jak widzisz płacz, mów po imieniu i poślij człowieka – to jest działanie Jezusowe. A jeśli to zrobisz, to będą dodawane tysiące! – mówił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy Świętej we Wtorek Wielkanocny.
2020-04-14 15:51:05
miniaturka

Sekretarz KEP: w rocznicę Chrztu Polski módlmy się o pomyślność naszej Ojczyzny

1054. rocznica Chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
2020-04-14 16:16:17
miniaturka

Arcybiskup Nur-Sułtan: społeczeństwo Kazachstanu solidarne w czasie epidemii

Społeczeństwo Kazachstanu jest przyzwyczajone do bardzo ciężkich okresów w historii tego kraju, jak choćby w czasach stalinizmu. Epidemia budzi duży niepokój społeczny, ale ludzie wykazują ducha solidarności – podkreśla metropolita stolicy Kazachstanu - Nur-Sułtan, abp Tomasz Peta.
2020-04-14 16:32:33
miniaturka

Papieski list do ruchów ludowych: nadszedł czas na powszechną płacę podstawową

Wprowadzenie powszechnej płacy podstawowej zaproponował papież Franciszek w liście, jaki skierował do ruchów ludowych na całym świecie. Napisał go, by w obliczu pandemii koronawirusa okazać swą bliskość z organizacjami pracowników, głównie zubożałych i wykluczonych.
2020-04-15 08:12:24
miniaturka

Irak: na skutek epidemii wiele rodzin cierpi głód

Epidemia koronawirusa boleśnie naznaczyła życie mieszkańców Iraku, zwłaszcza najuboższych. Większość z nich od półtora miesiąca nie ma środków do życia. Po raz pierwszy od wielu lat w Iraku pojawił się problem głodu.
2020-04-15 08:45:00
miniaturka

Uwielbianie Boga w czasie pandemii wylewa nadzieję

Do praktykowania modlitwy uwielbienia w czasach zarazy zachęca francuski kaznodzieja. „W tym czasie kryzysu taka modlitwa może mam pomóc przezwyciężyć problemy i wejść w postawę nadziei, pozwolić nam naprawdę zrozumieć, że epidemia nie będzie miała ostatniego słowa” – mówi Radiu Watykańskiemu o. René-Luc.