Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-15 08:44
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Uwielbianie Boga w czasie pandemii wylewa nadzieję

Do praktykowania modlitwy uwielbienia w czasach zarazy zachęca francuski kaznodzieja. „W tym czasie kryzysu taka modlitwa może mam pomóc przezwyciężyć problemy i wejść w postawę nadziei, pozwolić nam naprawdę zrozumieć, że epidemia nie będzie miała ostatniego słowa” – mówi Radiu Watykańskiemu o. René-Luc.

Autor/źródło: Pixabay, geralt, licencja: CC0

Ten francuski kapłan kieruje szkolą ewangelizacyjną Capi Missio, którą założył wraz z arcybiskupem Montpellier. „Kiedy rodzice uczą dzieci modlitwy pojawiają się trzy słowa: proszę, przepraszam, dziękuję. Uwielbienia uczy nas Maryja w swym «Magnificat»” – mówi o. René-Luc. Przywołuje też słowa Franciszka, że ten kto uwielbia staje się owocny, a ten, kto nie uwielbia staje się jałowy. „Modlitwa uwielbienia zmienia naszą relację z Bogiem i zmienia też serce Boże” – podkreśla kaznodzieja.

Uwielbienie to wylanie nadziei, patrzenie w przyszłość

- Po pierwsze, mamy modlitwę wstawienniczą: przedstawiamy Bogu nasze potrzeby i troski (proszę); po drugie, prosimy Boga o przebaczenie za wszystkie nasze grzechy (przepraszam); po trzecie, mamy dziękczynienie (dziękuję) – mówi papieskiej rozgłośni francuski kaznodzieja. – W dziękczynieniu mówimy «dziękuję», ale w uwielbieniu błogosławimy Boga za to, kim jest, niekoniecznie dziękując Mu za coś, co nam dał. Moglibyśmy zilustrować tę różnicę na przykładzie dziecka, gdy mówi do matki: «Dziękuję ci za prezent, jaki mi dałaś!» i: «Mamusiu, jesteś taka piękna!» (pochwała, uwielbienie). Uwielbienie jest wolne; chwalimy Boga za Jego dobroć, za Jego piękno, za Jego wielkość. Uwielbiać dzisiaj to wprowadzać wylanie nadziei i patrzeć w przyszłość, bo oczywiście Covid-19 nie będzie miał ostatniego słowa.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-14 16:20:52
miniaturka

Usłyszeć głos ocalonych

"Złamać sekret, zdecydować się mówić, aby przestać nieść wroga na swoich plecach" – to główny cel, dla którego ofiary wykorzystania seksualnego potrzebują mówić o dramacie, którego doświadczyły.
2020-04-14 16:32:33
miniaturka

Papieski list do ruchów ludowych: nadszedł czas na powszechną płacę podstawową

Wprowadzenie powszechnej płacy podstawowej zaproponował papież Franciszek w liście, jaki skierował do ruchów ludowych na całym świecie. Napisał go, by w obliczu pandemii koronawirusa okazać swą bliskość z organizacjami pracowników, głównie zubożałych i wykluczonych.
2020-04-15 08:12:24
miniaturka

Irak: na skutek epidemii wiele rodzin cierpi głód

Epidemia koronawirusa boleśnie naznaczyła życie mieszkańców Iraku, zwłaszcza najuboższych. Większość z nich od półtora miesiąca nie ma środków do życia. Po raz pierwszy od wielu lat w Iraku pojawił się problem głodu.
2020-04-15 09:16:30
miniaturka

Tragiczna sytuacja prześladowanych chrześcijan w czasie pandemii

Nawet najbardziej rozwinięte społeczeństwa bardzo ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Najtragiczniejszy los spotyka jednak mniejszości, zwłaszcza te prześladowane. Tak jest np. w Pakistanie, Nigerii, Chinach i Korei Północnej, gdzie wśród żyjących na marginesie znajdują się głównie chrześcijanie.
2020-04-15 09:44:05
miniaturka

Rzecznik KEP: czekamy na ostateczne rozporządzenie MZ o maseczkach w kościołach

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel Andrianik poinformował, że Sekretariat Episkopatu Polski zgłosił swoje propozycje w sprawie kontrowersyjnego projektu rozporządzenia o obowiązku noszenia maseczek w miejscach kultu religijnego.
2020-04-15 09:44:52
miniaturka

Portugalia: modlitwa generuje konkret solidarności!

W czasie pandemii praktycznie wszystkie portugalskie parafie niosą pomoc ludziom samotnym, starszym, chorym i potrzebującym. „Wirus nie zatrzymał międzyludzkiej solidarności nawet jeśli powoli zaczynamy odczuwać ekonomiczne skutki tej tragedii” – mówi Radiu Watykańskiemu Pedro Vaz Patto.