Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-14 14:45
ds / Archidiecezja Łódzka

Abp Ryś: Jeśli nie widzisz łez, to nie mów, że troszczysz się o Kościół i o jego wzrost!

Nie odwracaj się jak widzisz płacz, mów po imieniu i poślij człowieka – to jest działanie Jezusowe. A jeśli to zrobisz, to będą dodawane tysiące! – mówił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy Świętej we Wtorek Wielkanocny.

Autor/źródło: Archidiecezja Łódzka, youtube

Po Świętach Wielkanocnych metropolita łódzki powrócił do codziennych porannych Eucharystii celebrowanych w swojej domowej kaplicy, w których za pośrednictwem Internetu oraz telewizji TOYA uczestniczą tysiące osób z Polski, jak i zagranicy.

W homilii opartej o liturgię Słowa Bożego łódzki pasterz zwrócił uwagę na rozmowę Zmartwychwstałego z Marią z Magdali.

– Czemu płaczesz? – Nie można pozyskać do Ewangelii kogoś, jeśli się nie widzi jego płaczu. Nie możesz przejść spokojnie nad czyimś płaczem! Mówimy to w bardzo konkretnym czasie. Dzisiaj nie widzieć płaczu ludzi, a zajmować się sobą, troszczyć się o własną instytucję, żeby jej niczego nie zabrakło, to nie jest żadna troska o Kościół, tylko to jest strzelanie Kościołowi w kolano. Jeśli nie widzisz łez, to nie mów, że troszczysz się o Kościół i o Jego wzrost! – podkreślił łódzki pasterz.

– Mario! – Jezus mówi do niewiasty po imieniu. To jest zasada ewangelizacji, którą robi Pan Jezus. Jak chciałbyś, aby były dodawane tysiące, to rozmawiaj z każdym po imieniu. Musisz być skupiony na jednej osobie. Osoba z osobą! Każda osoba! – zauważył kaznodzieja.

– Idź do moich braci! – Jezus Marię posyła. Jeśli chcemy pozyskiwać po Bożemu ludzi dla Kościoła, dla wiary, to musimy otworzyć dla nich przestrzeń zaangażowania. To jest najmniej oczywista zasada. Nam się wydaje, że jak my czegoś od ludzi oczekujemy, to ich tym zrazimy i sobie pójdą. Ludzie sobie pójdą, jak nie będą do niczego potrzebni. – dodał arcybiskup.

Podczas dzisiejszej liturgii łódzki pasterz modlił się w sposób szczególny w intencji tegorocznych maturzystów, gdyż co roku we wtorek wielkanocny maturzyści z Archidiecezji Łódzkiej pielgrzymują na Jasną Górę, by zawierzyć siebie, swój egzamin maturalny oraz wybór drogi życiowej Matce Bożej.


źródło: Archidiecezja Łódzka

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-14 13:41:30
miniaturka

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny ocenił zakaz publicznego odprawiania nabożeństw

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe odrzucił wniosek w sprawie zakazu odprawiania publicznych nabożeństw z powodu pandemii koronawirusa. W uzasadnieniu zaznaczono jednak, że zakaz stanowi "poważne naruszenie wolności wyznania" dodając, że celebracji liturgicznych nie można zastąpić ofertami internetowymi.
2020-04-14 14:12:47
miniaturka

Sejm ponowi prace nad obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii"

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (15-16 kwietnia) posłowie ponowią przerwane pod koniec poprzedniej kadencji prace nad obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego przygotowanym przez inicjatywę „Stop pedofilii”.
2020-04-14 14:20:03
miniaturka

USA: powstająca szczepionka przeciw koronawirusowi wykorzystuje komórki z aborcji?

Przedstawiciele organizacji „Children of God for Life” (Dzieci Boga za życiem) przestrzegli przed wykorzystywaniem materiałów z abortowanych płodów do poszukiwań szczepionki przeciwko koronawirusowi.
2020-04-14 15:51:05
miniaturka

Sekretarz KEP: w rocznicę Chrztu Polski módlmy się o pomyślność naszej Ojczyzny

1054. rocznica Chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii – podkreślił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
2020-04-14 16:16:17
miniaturka

Arcybiskup Nur-Sułtan: społeczeństwo Kazachstanu solidarne w czasie epidemii

Społeczeństwo Kazachstanu jest przyzwyczajone do bardzo ciężkich okresów w historii tego kraju, jak choćby w czasach stalinizmu. Epidemia budzi duży niepokój społeczny, ale ludzie wykazują ducha solidarności – podkreśla metropolita stolicy Kazachstanu - Nur-Sułtan, abp Tomasz Peta.
2020-04-14 16:20:52
miniaturka

Usłyszeć głos ocalonych

"Złamać sekret, zdecydować się mówić, aby przestać nieść wroga na swoich plecach" – to główny cel, dla którego ofiary wykorzystania seksualnego potrzebują mówić o dramacie, którego doświadczyły.