Strona główna
opoka.org.pl
2024-03-05 14:54
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Uroczystości w Kolonii ku czci Królowej Rychezy

Tradycyjnie, kolejny raz w 3. niedzielę Wielkiego Postu, środowiska polonijne landu Nadrenia Północna-Westfalia zebrały się w katedrze w Kolonii, by oddać cześć Królowej Rychezie. Była ona niemiecką księżniczką, która zasiadła na tronie polskim, ratując Koronę Polską przed skutkami najazdu Bezpryma. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. duszpasterstwa polonijnego.

W uroczystości wziął udział Ksiądz Rektor Michał Wilkosz, który pod koniec Mszy św. zwrócił się do Polonii tamtejszego landu. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 1500 osób. Jest to piękny symbol żywotności Polonii tego regionu, kiedy kolońska katedra wypełniła się po brzegi Polakami, którzy dają w ten sposób wyraz przywiązaniu religijnemu i narodowym tradycjom. Uczestnikami uroczystości byli także przedstawiciele władz landu, środowisk dyplomatycznych, duchowieństwo.

Polska Misja Katolicka w Niemczech

Historia

POLSKA MISJA KATOLICKA W NIEMCZECH

Z historii duszpasterstwa polonijnego

 Pierwsze większe skupiska Polaków na ziemi niemieckiej powstały dopiero po upadku Powstania Listopadowego. Wtedy to wiele księstw niemieckich przyjęło opuszczających kraj polskich patriotów. Masowa emigracja Polaków „za chlebem” do Niemiec nastąpiła pod koniec XIX wieku. Sprzyjało temu ogromne zapotrzebowanie na siłę roboczą, głównie w kopalniach i hutach Zagłębia Ruhry. Ludność polska przybywała także do prac w portach Hamburga. Około 1890 r. ponad 100 tys. Polaków żyło w środkowych i zachodnich rejonach cesarstwa niemieckiego. W 1900 r. było ich już od 250 do 300 tys. Zaś w 1914 ich liczba wzrosła do 750 tys. osób, skupionych głównie w Westfalii i Nadrenii, a także w prowincji hanowerskiej i w Berlinie. Równocześnie rozwijała się także emigracja sezonowa. Polacy przybywali do prac sezonowych na roli w okolicach Hanoweru i Magdeburga. Spis z 1907 r. wykazywał, że na terenie Prus było wówczas 237 tys. robotników sezonowych.

Polscy emigranci, będący w większości wyznania rzymsko-katolickiego, od początku wykazywali wielkie przywiązanie do Kościoła, żarliwość religijną, ofiarność i szacunek dla duchowieństwa. Pozbawieni byli jednak systematycznego duszpasterstwa polskiego, a praca pojedynczych księży miała charakter okazjonalny. Znane są z tego okresu nazwiska ks. Antoniego Kanteckiego, ks. Władysława Enna czy ks. Józefa Szotowskiego, którzy spieszyli z posługą duszpasterską Polakom.

Pod koniec XIX wieku nastąpiło pewne złagodzenie pruskiej polityki antykościelnej i antypolskiej. Wtedy też pracę wśród emigracji polskiej, w Zagłębiu Ruhry rozpoczął ks. Franciszek Liss. W duszpasterstwie pomagali mu także kapłani zapraszani z Polski., albo studiujący w tym czasie w Münster. Dzięki nim i poprzednikom powstawały kościoły i liczne stowarzyszenia religijne. Po złagodzeniu Kulturkampfu zaczęto też wydawać czasopisma w języku polskim.

Czytaj więcej...

POLSKIE MISJE 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-02-26 14:04:03
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą duszpasterską w Szkocji

W dniach od 23 - 27 lutego br. bp Piotr Turzyński przebywał z wizytą duszpasterską w Szkocji. Biskup odwiedził wspólnoty w Edynburgu, West Calder, Falkirk był w Glasgow i w Callander. Spotkał się z arcybiskupem Edynburga i księżmi, którzy posługują dla obu społeczności: szkockiej i polskiej. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej sprawował Eucharystię i spotkał się z harcerzami w Broburne koło Livingstone. W czasie pobytu w Szkocji Biskup miałem możliwość rozmowy z wieloma Polakami, poznał trochę środowisko życia miejscowej Polonii i posługi kapłańskiej.
2024-03-02 09:00:35
miniaturka

Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego

Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie – to laureat Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2023. Jubileuszowa XX Gala wręczenia tego wyróżnienia, przyznawanego przez Fundację „Solidarna Wieś”, odbyła się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
2024-03-02 23:43:11
miniaturka

XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

29 lutego 2024 roku jednocześnie w 26 ośrodkach diecezjalnych na terenie całego kraju odbyły się zmagania uczestników szkół podstawowych i ponadpodstawowych w XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
2024-03-05 15:13:19
miniaturka

Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia

Gorąco zachęcam wszystkich Polaków żyjących za granicą i wszystkie wspólnoty polonijne do włączenia się do wspólnej modlitwy nowennowej - napisał bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w liście skierowanym do środowisk polonijnych. Odpowiadając na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP włączmy się Nowennę, która odbędzie się w dniach od 16-24 marca br. za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.
2024-03-08 09:45:49
miniaturka

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich w Archidiecezji Krakowskiej

W dniach od 5 do 7 marca 2024 r., w „Domu Duszpasterskim” przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich.
2024-03-12 09:18:00
miniaturka

Przedstawiciele Polonii w USA z medalami „Pro Polonia et Ecclesia”

W sobotę 9 marca Orkiestra Dęta „Trójcowo” i Schola „Dzieci Pana Boga” z Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago na tzw. „Trójcowie” otrzymały medale „Pro Polonia et Ecclesia” z rąk delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego w uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny. Natomiast w niedzielę