Strona główna
opoka.org.pl
2024-03-11 09:08
Biuro KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Przedstawiciele Polonii w USA z medalami „Pro Polonia et Ecclesia”

W sobotę 9 marca Orkiestra Dęta „Trójcowo” i Schola „Dzieci Pana Boga” z Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago na tzw. „Trójcowie” otrzymały medale „Pro Polonia et Ecclesia” z rąk delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego w uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny. Natomiast w niedzielę

Relacja Telewizja Polvision - Przedstawiciele Polonii w USA z medalami „Pro Polonia et Ecclesia”

Polonijna Orkiestra Dęta „Trójcowo” obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia. Zajmuje się krzewieniem polskiej kultury i tradycji oraz upowszechnianiem polskiego dziedzictwa w USA. W jej szeregach znajduje się młodzież pochodząca z polonijnych rodzin, co pomaga młodemu pokoleniu zachować ducha patriotyzmu. Orkiestra swoimi występami uświetnia uroczystości religijne i parafialne, a na swoim koncie ma również występy poza granicami USA. W jej historii trwale zapisały się spotkania ze św. Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymek do Polski pod koniec lat 90.

Schola „Dzieci Pana Boga” obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Na przestrzeni tych 25 lat, kilkaset dzieci otrzymało formację. Ważnym elementem działalności Scholi jest nie tylko posługa muzyczna, ale ponadto formacja liturgiczna i duchowa. „Dzieci Pana Boga” aktywnie włączają się w życie parafii i nie tylko.


 POLONIJNA ORKIESTRA DĘTA „TRÓJCOWO”

Polonijna Orkiestra Dęta „Trójcowo” istniejąca przy Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago w tym roku obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Pomysłodawcą powstania Polonijnej Orkiestry Dętej „Trójcowo” był ks. Władysław Gowin SChr, Dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej. 

Założycielem jest Stanisław Kret, który pełnił funkcję kierownika orkiestry przez 30 lat. Oficjalne rozpoczęcie działalności orkiestry w maju 1989 roku, zbiegło się z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja, które muzycy uświetnili wykonaniem utworów patriotycznych.  Orkiestra oprócz rocznic świąt narodowych uświetnia uroczystości religijne (Boże Ciało, Pasterka, Rezurekcja) oraz uroczystości parafialne.

Obecnie Orkiestra stanowi zwartą, 40 osobową grupę ludzi młodych i starszych. Bardzo cenne jest zaangażowanie młodzieży w działalność orkiestry. Oni to uczą się i poznają utwory polskich kompozytorów i wiele pieśni żołnierskich. Orkiestra dla wielu młodych ludzi jest szkołą wiary, patriotyzmu i nauki polskich tradycji narodowych.

Orkiestra nawiązała współpracę z Licealną Orkiestrą Dęta z Bychawy koło Lublina oraz z Orkiestrą Dęta z Łącka w województwie małopolskim. Ważnym wydarzeniem w życiu Orkiestry był wyjazd do Zakopanego w 1997 roku, gdzie grupa spotkała i powitała Ojca Świętego, Jana Pawła II przy kościele św. Krzyża. Współpraca z orkiestrą z Bychawy zaowocowała zorganizowaniem ponownego wyjazdu do Polski w 1999 roku. Obie Orkiestry uczestniczyły w spotkaniu z Papieżem, Janem Pawłem II w Sandomierzu. Spotkania te pozostawiły niezapomniane wspomnienia w naszych sercach. Podczas wizyty Orkiestry z Bychawy zrodziło się pragnienie złożenia daru dla Ojca Świętego, Jana Pawła II, z okazji Jego 80 urodzin. Członkowie obydwu Orkiestr ufundowali złoty kielich i pateny, które zostały ofiarowane Papieżowi w maju 2001 roku podczas uroczystej Mszy św. na Placu Świętego Piotra. We Włoszech Orkiestra „Trójcowo” odwiedziła Monte Cassino, gdzie grała w czasie Mszy św., składając w ten sposób hołd poległym żołnierzom. Zwiedzanie Włoch objęło również Wenecję, Padwę i Asyż. W drodze powrotnej odwiedzono również Wiedeń, gdzie na wzgórzu Kleberga znajduje się polska parafia. Wszystkie te miejsca i spotkania pozostaną na zawsze w naszej pamięci. 

Polska Misja Duszpasterska pw. Świętej Trójcy  stała się drugim domem dla członków Orkiestry. Orkiestra zajmuje się krzewieniem polskiej kultury i tradycji. Upowszechnia wartości polskiego dziedzictwa w USA. W swoje szeregi zaprasza młodzież pochodząca z polonijnych rodzin, pomagając zachować w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu.

Polonijna Orkiestra Dęta „Trójcowo”:https://trojcowo.com/wspolnoty/


SCHOLA „DZIECI PANA BOGA”

Schola „Dzieci Pana Boga” istniejąca przy Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago w tym roku obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Schola powstała we wrześniu 1999 roku. Zespół założony przez Marka Peca liczył 17 dzieci. Od 2001 roku do czerwca 2006 opiekunem Scholi była s. Ewa, a grupa powiększyła się do 48. członków. W 2002 roku nadano Scholi nazwę „Dzieci Pana Boga”.

Schola żywo angażuje się w życie Kościoła w Chicago. Brała udział w „Przeglądzie piosenki religijnej” w Chicago w październiku 2003 i 2004 roku. W roku 2002 Schola nagrała płytę z kolędami. W tym samym roku wystąpiła na koncercie kolęd w parafii św. Jakuba w Chicago. Ogromnym przeżyciem dla wszystkich członków był wyjazd i koncert w parafii św. Krzyża w Minneapolis, MN. W listopadzie 2003 roku wszyscy członkowie Scholi wraz z siostrą i grupą rodziców udali się na pielgrzymkę do Rzymu. Dzieci uczestniczyły w Audiencji Generalnej Ojca Świętego Jana Pawła II. To spotkanie pozostawiło w ich sercach niezatarty znak i jeszcze długo opowiadały o nim po powrocie.

„Dzieci Pana Boga” bardzo lubią śpiewać i chętnie uczestniczą w życiu parafii poprzez przygotowywanie i wystawianie jasełek, występy na festiwalach parafialnych. To umiłowanie śpiewu przez dzieci mobilizuje także ich rodziców do zaangażowania się w to, co się dzieje we wspólnocie parafialnej. Od września 2019 roku opiekunami Scholi są: s. Małgorzata Tomalka MChR, ks. Piotr Janas SChr wraz z Waldemarem Ruszałą, Martą Sapułą i Piotrem Stolarczykiem.

W każdą niedzielę Schola śpiewa podczas Mszy św. Rodzinnej, bierze także udział w corocznej parafialnej Cecyliadzie, w parafialnym kolędowaniu. Zespół w ostatnim czasie brał udział w warsztatach muzycznych w Lawrence, wyjeżdżał na Wakacje z Bogiem do Yorkwille, a także brał udział w pielgrzymce do Amerykańskiej Częstochowy i Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie.

Na przestrzeni dwudziestu pięciu lat, kilkaset dzieci otrzymało formację, która ma wpływ na ich wybory w życiu. Ważnym elementem działalności scholii, oprócz posługi muzycznej jest formacja liturgiczna i duchowa.

Schola „Dzieci Pana Boga”: https://trojcowo.com/wspolnoty/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-03-05 15:00:33
miniaturka

Uroczystości w Kolonii ku czci Królowej Rychezy

Tradycyjnie, kolejny raz w 3. niedzielę Wielkiego Postu, środowiska polonijne landu Nadrenia Północna-Westfalia zebrały się w katedrze w Kolonii, by oddać cześć Królowej Rychezie. Była ona niemiecką księżniczką, która zasiadła na tronie polskim, ratując Koronę Polską przed skutkami najazdu Bezpryma. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. duszpasterstwa polonijnego.
2024-03-05 15:13:19
miniaturka

Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia

Gorąco zachęcam wszystkich Polaków żyjących za granicą i wszystkie wspólnoty polonijne do włączenia się do wspólnej modlitwy nowennowej - napisał bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w liście skierowanym do środowisk polonijnych. Odpowiadając na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP włączmy się Nowennę, która odbędzie się w dniach od 16-24 marca br. za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.
2024-03-08 09:45:49
miniaturka

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich w Archidiecezji Krakowskiej

W dniach od 5 do 7 marca 2024 r., w „Domu Duszpasterskim” przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich.
2024-03-13 15:01:30
miniaturka

VII Kongres Rodzin Polonijnych, Bruksela 2024 - ZAPISY

W dniach od 23 – 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem i umacnianiem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacji i rozwiązywania konfliktów oraz tematy dotyczące wychowania dzieci.
2024-03-18 08:19:31
miniaturka

List katechetów do minister edukacji

List katechetów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do minister edukacji w sprawie lekcji religii
2024-03-18 11:21:09
miniaturka

Zaproszenie na Forum Formacji Liturgicznej

W Rzeszowie odbędzie się Forum Liturgiczne poświęcone symbolice w liturgii