Strona główna
opoka.org.pl
2024-03-08 09:42
Komisja Duszpasterstwa

Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich w Archidiecezji Krakowskiej

W dniach od 5 do 7 marca 2024 r., w „Domu Duszpasterskim” przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich.

W dniach od 5 do 7 marca 2024 r., w „Domu Duszpasterskim” przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach odbyło się posiedzenie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich. Obradom przewodniczył Biskup Opolski, Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Uczestników spotkania przywitał abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, zastępca Przewodniczącego KEP. Następnie biskup Andrzej Czaja wprowadził zebranych w tematykę obrad oraz przedstawił aktualny stan prac związanych z przygotowaniem programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2024/25. Następne przedłożenie, zatytułowane „Nawrócenie misyjne Kościoła i parafii” zostało przedstawione przez bpa Artura Ważnego i ks. Artura Sepioło. Kolejnym punktem spotkania była dyskusja dotycząca treści obu wystąpień. Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad były nieszpory oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Siostry Faustyny w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

Drugi dzień obrad rozpoczął się od wspólnej jutrzni, a następnie po śniadaniu uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów. W pierwszym ks. prof. dr hab. Tadeusz Dola z WT Uniwersytetu Opolskiego przybliżył temat „Jezus Chrystus - światłością narodów”, a w drugim, ks. prof. dr hab. Artur Malina z WT Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłosił wykład pt.: „Moc i wartość chrześcijańskiej nadziei”. Po obu wykładach rozpoczęła się dyskusja, po której zebrani odmówili brewiarzową godzinę południową.

Druga część dnia została przeznaczona na odwiedziny w tynieckim opactwie Ojców Benedyktynów. W programie odwiedzin znalazła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Andrzej Czaja, zwiedzanie opactwa oraz udział w Nieszporach. Po powrocie do Łagiewnik odbyła się okolicznościowa kolacja, w której uczestniczyli biskupi pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej: bp Jan Zając i bp Robert Chrząszcz.

Ostatni dzień spotkania rozpoczął się od Mszy św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. W pierwszej części obrad ks. dr Krzysztof Kwiatkowski, sekretarz ds. organizacyjnych Roku Jubileuszowego, zapoznał uczestników z aktualnym stanem przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025. Następnie bp Andrzej Czaja oraz ks dr Tomasz Przybyła omówili zagadnienia związane ze standardami ochrony małoletnich, w związku z zapowiadanymi zmianami w tej materii w polskim prawie.

Ostatnią część spotkania wypełniła dyskusja oraz omówienie aktualnych inicjatyw, prezentacja materiałów, wolnych wniosków, itp. Spotkanie zakończyło się w południe modlitwą Anioł Pański, po której odbył się wspólny obiad.

Przygotował:
ks. Krystian Piechaczek
Sekretariat Komisji Duszpasterskiej KEP


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-03-02 23:43:11
miniaturka

XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

29 lutego 2024 roku jednocześnie w 26 ośrodkach diecezjalnych na terenie całego kraju odbyły się zmagania uczestników szkół podstawowych i ponadpodstawowych w XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
2024-03-05 15:00:33
miniaturka

Uroczystości w Kolonii ku czci Królowej Rychezy

Tradycyjnie, kolejny raz w 3. niedzielę Wielkiego Postu, środowiska polonijne landu Nadrenia Północna-Westfalia zebrały się w katedrze w Kolonii, by oddać cześć Królowej Rychezie. Była ona niemiecką księżniczką, która zasiadła na tronie polskim, ratując Koronę Polską przed skutkami najazdu Bezpryma. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. duszpasterstwa polonijnego.
2024-03-05 15:13:19
miniaturka

Nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia

Gorąco zachęcam wszystkich Polaków żyjących za granicą i wszystkie wspólnoty polonijne do włączenia się do wspólnej modlitwy nowennowej - napisał bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w liście skierowanym do środowisk polonijnych. Odpowiadając na zaproszenie abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP włączmy się Nowennę, która odbędzie się w dniach od 16-24 marca br. za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.
2024-03-12 09:18:00
miniaturka

Przedstawiciele Polonii w USA z medalami „Pro Polonia et Ecclesia”

W sobotę 9 marca Orkiestra Dęta „Trójcowo” i Schola „Dzieci Pana Boga” z Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago na tzw. „Trójcowie” otrzymały medale „Pro Polonia et Ecclesia” z rąk delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Piotra Turzyńskiego w uznaniu zasług dla Kościoła i Ojczyzny. Natomiast w niedzielę
2024-03-13 15:01:30
miniaturka

VII Kongres Rodzin Polonijnych, Bruksela 2024 - ZAPISY

W dniach od 23 – 25 sierpnia 2024 roku odbędzie się w Brukseli VII Światowy Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany: „Rodzina polonijna – miejscem spotkania i rozwoju”. W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem i umacnianiem dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacji i rozwiązywania konfliktów oraz tematy dotyczące wychowania dzieci.
2024-03-18 08:19:31
miniaturka

List katechetów do minister edukacji

List katechetów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do minister edukacji w sprawie lekcji religii