Strona główna
opoka.org.pl
2024-02-26 13:53
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Piotr Turzyński z wizytą duszpasterską w Szkocji

W dniach od 23 - 27 lutego br. bp Piotr Turzyński przebywał z wizytą duszpasterską w Szkocji. Biskup odwiedził wspólnoty w Edynburgu, West Calder, Falkirk był w Glasgow i w Callander. Spotkał się z arcybiskupem Edynburga i księżmi, którzy posługują dla obu społeczności: szkockiej i polskiej. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej sprawował Eucharystię i spotkał się z harcerzami w Broburne koło Livingstone. W czasie pobytu w Szkocji Biskup miałem możliwość rozmowy z wieloma Polakami, poznał trochę środowisko życia miejscowej Polonii i posługi kapłańskiej.

Bp Piotr Turzyński spotkał się z harcerzami w Szkocji

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w niedzielę, 25 lutego, w Broxburn spotkał się w z harcerzami Okręgu WB Związku Harcerstwa Polskiego, które działa w Wielkiej Brytanii. „Miałem możliwość świętować z nimi Dzień Myśli Braterskiej. Było to niezwykłe i poruszające spotkanie. Do Broxburn przyjechało ok. 200 harcerzy, zarówno pokolenie starszych druhów, dużo młodzieży i dzieci. Spotkałem ludzi wiernych ideałom patriotycznym i chrześcijańskim” – powiedział bp Turzyński.

Bp Turzyński przewodniczył Mszy św. i przywiózł ze sobą relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów. W homilii nawiązał do postawy braterstwa i odwagi Rodziny z Markowej. „Ratując życie Żydom, Ulmowie dali wyjątkowy przykład braterstwa, a jednocześnie ponieśli za to najwyższą ofiarę. Młodzież była poruszona” – podkreślił bp Turzyński.

Harcerze Okręgu WB działają w północnej i południowej Anglii, Midlandach, Szkocji oraz w samym Londynie. „Było to poruszające i piękne spotkanie. Jestem wdzięczny, że spotkałem ludzi wiernych ideałom patriotycznym i chrześcijańskim, wiernych Bogu i Ojczyźnie” – dodał bp Turzyński.


Szkocja: Polscy emigranci chcą modlić się w języku ojczystym

Elżbieta Sobolewska-Farbotko (Radio Bobola) - Wielka Brytania

Statystyka mówi o liczbie ponad 90 tysięcy Polaków, którzy mieszkają w Szkocji. Mają tam swoje kluby, sklepy i restauracje, a także polskie szkoły sobotnie. W ponad 20 szkockich kościołach katolickich, w każdą niedzielę odprawiana jest Msza Św. w języku polskim. Specyfiką posługi polskich księży, którzy wyjeżdżają do Szkocji, jest codzienna praca w miejscowej, wielonarodowej i anglojęzycznej społeczności katolików, którzy tworzą ponad 300 parafii na terenie całego kraju. Są ośrodki, jak licząca około 4 tysięcy mieszkańców miejscowość Banff (Aberdeenshire), gdzie w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel Polacy stanowią zdecydowaną większość, sięgającą 80 procent. Co niedzielę na Mszy Św. modli się tam około stu osób, które regularnie praktykują swoją wiarę w języku ojczystym.

Szkocki Kościół Katolicki nie jest wolny od kryzysu powołań, a że świadomość tradycji polsko-szkockiej przyjaźni jest żywa, stąd prośby o delegowanie księży do pracy w tamtejszych parafiach episkopat kieruje również do Polski. Codziennością praktykowania wiary w jęz. polskim jest więc konieczność „dzielenia się” księdzem z lokalną społecznością, co niekiedy wzbudza wśród polskich emigrantów uczucie porzucenia i straty.

– „Na terenie diecezji to biskup jest odpowiedzialny za wszelkie rodzaje duszpasterstwa, natomiast są dokumenty stolicy apostolskiej, które mówią o tym, że emigranci mają też prawo do duszpasterskiej posługi w języku ojczystym. I trzeba to zapewnić. Zawsze wyrażenie swojej duszy łatwiejsze jest w języku, w którym człowiek się urodził. Spotkam się również z arcybiskupem Edynburga, będziemy rozmawiać. Ważne jest, żeby nie niszczyć jedności katolików i szukać Bożych dróg rozwiązań nawet najtrudniejszych problemów” – mówi ks. bp Piotr Turzyński.

W Szkocji znaleźć można ślady wspólnej polsko-szkockiej historii z czasu II wojny światowej, ale także symbole polskiego katolicyzmu. Od ponad 80 lat Polacy pielgrzymują do Carfin – szkockiego sanktuarium maryjnego niedaleko Glasgow. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1940 r. Ks. Kardynał Władysław Rubin w 1963 r. poświęcił polską kapliczkę, obok której stanął pomnik św. Jana Pawła II, na pamiątkę jego pielgrzymki do Szkocji w 1982 r. Z kolei w kościele pw. św. Marii w Inverness jest witraż, poświęcony pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W katedrze w Edynburgu, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zawisła dwujęzyczna tablica, zawierająca m.in. cytat św. Jana Pawła II: „wolność jest miarą dojrzałości człowieka i narodu”.

W 2021 r. niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pw. św. Szymona w Glasgow, który był trzecią, najstarszą świątynią katolicką na terenie archidiecezji Glasgow. Od II wojny światowej był również duchowym centrum Polonii. Uczęszczali do niego, stacjonujący w pobliskich koszarach, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od tego czasu nazywany był „polskim kościołem”.

Od wybuchu w XVI wieku rewolucji protestanckiej katolicyzm w Szkocji przez 300 lat był prawnie zakazany. Odrodzenie katolicyzmu rozpoczęło się w XIX wieku. Dzisiaj Szkocja również doświadcza galopującej laicyzaji. Spadek frekwencji w praktykowaniu wiary w kościele i parafii dotyczy zarówno Szkockiego Kościoła Narodowego, jak i katolików. Z danych urzędu statystycznego na rok 2019 wynika, że ponad 700 tysięcy mieszkańców Szkocji utożsamia się z wiarą katolicką, jednak liczba praktykujących jest znacznie niższa.

za: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-02-15 19:01:41
miniaturka

Eksperci Konferencji Episkopatu Polski o szkolnych lekcjach religii

Szkolne nauczanie religii w perspektywie europejskiej, prawne aspekty szkolnej lekcji religii, jej wymiar wychowawczy i kulturowy, a także zawód nauczyciela religii to zagadnienia poruszane podczas konferencji prasowej o nauczaniu religii w szkole, która odbyła się w Sekretariacie KEP 15 lutego br. z udziałem ekspertów Konferencji Episkopatu Polski.
2024-02-19 09:50:59
miniaturka

PMK we Francji: nabożeństwa wielkopostne

Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale to nabożeństwa, które zwłaszcza w polskiej kulturze szczególnie kojarzą się z Wielkim Postem. Polacy we Francji również mają możliwość wzięcia w nich udziału. Wielki Post rozpoczął się w Środę Popielcową i zakończy się w Wielki Czwartek 2 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 5 kwietnia.
2024-02-21 09:01:18
miniaturka

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP odbyła zebranie

W Warszawie obradowała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP
2024-03-02 09:00:35
miniaturka

Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego

Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie – to laureat Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2023. Jubileuszowa XX Gala wręczenia tego wyróżnienia, przyznawanego przez Fundację „Solidarna Wieś”, odbyła się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
2024-03-02 23:43:11
miniaturka

XVIII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

29 lutego 2024 roku jednocześnie w 26 ośrodkach diecezjalnych na terenie całego kraju odbyły się zmagania uczestników szkół podstawowych i ponadpodstawowych w XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.
2024-03-05 15:00:33
miniaturka

Uroczystości w Kolonii ku czci Królowej Rychezy

Tradycyjnie, kolejny raz w 3. niedzielę Wielkiego Postu, środowiska polonijne landu Nadrenia Północna-Westfalia zebrały się w katedrze w Kolonii, by oddać cześć Królowej Rychezie. Była ona niemiecką księżniczką, która zasiadła na tronie polskim, ratując Koronę Polską przed skutkami najazdu Bezpryma. W tym roku uroczystościom przewodniczył bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. duszpasterstwa polonijnego.