Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "ad limina"
2021-11-09 08:42

Watykan: rozpoczęła się ad limina czeskich biskupów

W Rzymie rozpoczęła się wizyta ad limina biskupów z kolejnego europejskiego kraju. Po biskupach z Francji i Polski do progów apostolskich przybyli biskupi z Republiki Czeskiej.
2021-10-31 10:12

Polscy biskupi zakończyli wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie

W dniach 4-29 października polscy biskupi w czterech grupach odbyli wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie. W sumie 87 hierarchów odwiedziło 22 watykańskie dykasterie. Kulminacją wizyt każdej z grup było osobiste spotkanie z papieżem Franciszkiem. Czym zajmowali się biskupi w Watykanie?
2021-10-29 08:53

Czwarta grupa biskupów polskich spotkała się z Papieżem

W czwartek przed południem czwarta grupa biskupów polskich: z metropolii katowickiej i krakowskiej uczestnicząca w wizycie „ad limina” spotkała się z Papieżem Franciszkiem. Rozmowa trwała dwie i pół godziny.
2021-10-28 16:07

Bp Lechowicz po spotkaniu z papieżem: słowem i zachowaniem dał nam przykład synodalności

Papież zachęcał nas, byśmy nie zwątpili w nasze powołanie i posługę niezależnie od okoliczności. Wlał w nasze serca odwagę, co ożywiło wiarę w głęboki sens naszej posługi – powiedział biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz po dzisiejszej audiencji u papieża Franciszka.
2021-10-26 12:20

Abp Jędraszewski: prawdziwą nadzieją człowieka może być tylko Bóg

Prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje aż do końca – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w homilii Mszy św. sprawowanej w bazylice św. Jana na Lateranie w ramach wizyty ad limina apostolorum.
2021-10-22 11:48

Kard. Nycz: papież słuchał i odpowiadał na konkretne pytania i na konkretne problemy

Na fakt coraz lepszej znajomości przez Stolicę Apostolską sytuacji Kościoła w Polsce zwrócił uwagę podczas briefingu z dziennikarzami metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Jak zaznaczył, była to jego szósta i ostatnia wizyta ad limina Apostolorum.
2021-10-19 08:35

Trzecia grupa biskupów polskich z wizytą „ad limina”

Dzisiaj rozpoczęła się wizyta „ad limina” trzeciej grupy biskupów polskich. Przybyli przedstawiciele metropolii: częstochowskiej, gnieźnieńskiej, łódzkiej oraz warszawskiej, a także Ordynariatu Polowego i Kościoła grecko-katolickiego.
2021-10-15 16:00

Druga grupa polskich biskupów spotkała się z papieżem. Co było tematem rozmowy?

Kwestie poruszane na spotkaniu z Papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
2021-10-13 15:05

Bp Dajczak: wybudzić się do świadectwa to dzisiaj fundamentalna sprawa

To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa – powiedział bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, podczas briefingu dla mediów 13 października. W Rzymie na wizycie ad limina apostolorum przebywa druga grupa biskupów z Polski.
2021-10-13 14:56

Biskupi w Watykanie: nie szukajmy sensacji w wypowiedzi przewodniczącego KEP

Przed próbami fałszywej interpretacji czy manipulacji słowami abp. Stanisława Gądeckiego przestrzegli dziś biskupi podczas briefingu w Radio Watykańskim. Wizytę ad limina Apostolorum odbywają biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej i poznańskiej.
2021-10-13 12:23

Polscy biskupi w dwóch ważnych watykańskich kongregacjach. O czym rozmawiali?

W Kongregacji ds. Biskupów mówiono między innymi o problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, a w Kongregacji Nauki Wiary o zagrożeniach związanych z nieposłuszeństwem duchownych, czy fałszywymi przeżyciami religijnymi – powiedział abp Stanisław Gądecki.
2021-10-12 08:39

Ad limina drugiej grupy polskich biskupów w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Wczoraj rano Mszą odprawianą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.
2021-10-09 10:48

O czym rozmawiali polscy biskupi w Watykanie?

Synodalność i rozpoczynający się dzisiaj Synod Biskupów, rola świeckich w Kościele, formacja kapłanów, rodzina, młodzież, ewangelizacja, media, nadużycia seksualne, misje, ekumenizm, Kościoły wschodnie, uchodźcy – to tematy, które zostały poruszone podczas wizyty ad limona apostolorum pierwszej grupy biskupów polskich w Watykanie.
2021-10-08 15:29

Wizyta ad limina: pierwsza grupa polskich biskupów u papieża Franciszka

Dwudziestu biskupów z prowincji kościelnych: warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej obrządku łacińskiego kończy wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie. Dziś przyjął ich na audiencji papież Franciszek. Trwała ona prawie dwie godziny.
2021-10-07 12:28

Abp. Górzyński o ad limina Apostolorum: synodalność, świeccy, ewangelizacja i młodzież

Najważniejsze tematy poruszane podczas wizyty pierwszej grupy polskich biskupów w Watykanie to nadchodzący Synod Biskupów, rola świeckich w Kościele, ewangelizacja i młodzież - mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński
2021-10-06 12:08

Abp Górzyński: Nie można lepiej podjąć swojego powołania jak naśladując Maryję

Matka Boża stała się przez akt wiary uczestniczką całego życia Kościoła i przez to uczy nas, że jest to droga dla każdego z nas. Nie można lepiej podjąć swojego powołania jak naśladując Ją – powiedział abp Józef Górzyński w homilii Mszy św. sprawowanej w Bazylice Matki Bożej Większej w ramach wizyty „ad limina apostolorum”.
2021-10-04 11:03

Gdzie jest Piotr, tam jest Kościół. Polscy biskupi rozpoczęli wizytę „ad limina”

Mszą świętą u grobu św. Piotra Apostoła w bazylice watykańskiej, w poniedziałek 4 października br., pierwsza grupa biskupów, z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej, rozpoczęła wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów).
2021-10-03 16:07

Watykan: w poniedziałek polscy biskupi rozpoczną wizytę ad limina

Pierwsza z czterech grup polskich biskupów rozpocznie w poniedziałek pierwszą od ponad 7 lat wizytę „ad limina Apostolorum” – (dosł.: do progów Apostołów). Spotkają się z Ojcem Świętym, będą modlić się w rzymskich bazylikach i przy grobie św. Jana Pawła II oraz odwiedzą watykańskie urzędy.
2021-09-30 12:37

Jak będzie wyglądać wizyta „ad limina apostolorum” polskich biskupów?

Audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii złożą się na wizytę „ad limina Apostolorum” każdej z grup polskich biskupów w Rzymie. Wizyta w czterech cotygodniowych grupach potrwa od 4 do 30 października.
2021-09-25 08:48

Papież do francuskich biskupów o „Traditionis custodes” i problemach duszpasterskich

Podczas spotkania z drugą grupą francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limines, Papież mówił m.in. o praktycznych zasadach wprowadzania w życie motu proprio „Traditionis custodes”, wskazując, że w dużej mierze zależą one od samych biskupów
2021-08-01 09:10

Abp Gądecki: nadchodząca wizyta ad limina nie jest w trybie nagłym

O nadchodzącej w październiku wizycie polskich biskupów ad limina w Stolicy Apostolskiej mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Od poprzedniej minęło już 7 lat, więc obecna z pewnością nie jest w „trybie nagłym”, jak próbowali to przedstawiać niektórzy publicyści
2021-06-08 12:03

Watykan: kolejny episkopat zaproszony na wizytę „ad limina apostolorum”

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 Stolica Apostolska powraca do regularnych spotkań międzynarodowych. Watykan przygotowuje się do podejmowania kolejnych biskupów w ramach wizyt „ad limina apostolorum”. Kolejnym po Polsce krajem, którego biskupi przyjadą do Rzymu z taką wizytą, będzie Holandia.
2020-03-10 10:33

Papież przyjął pierwsza grupę francuskich biskupów

W Watykanie rozpoczęła się wizyta ad limina Episkopatu Francji. Papież spotkał się z pierwszą grupą francuskich biskupów. W sumie jest ich 110. Ich pielgrzymka „do progów apostolskich” została podzielona na trzy grupy.
2019-11-29 08:45

Kard. DiNardo: jesteśmy na dobrej drodze do wykorzenienia nadużyć

„W ciemności widać światło. Jesteśmy na dobrej drodze do wykorzenienia nadużyć wśród duchowieństwa w naszym kraju” – powiedział były przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych, kard. Daniel DiNardo.
2019-06-26 09:49

Biskupi z Australii u Papieża: łaska silniejsza niż słabość

W Rzymie przebywają z wizytą ad limina biskupi z Australii. Spotkali się już z Papieżem.
2018-09-28 08:15

Ad limina biskupów Anglii i Walii

W Watykanie trwa tradycyjna wizyta ad limina Apostolorum brytyjskich biskupów. Jak podkreśla przewodniczący episkopatu Anglii i Walii tym razem wizyta w Watykanie odbywa się w duchu pokuty za nadużycia seksualne z udziałem duchowieństwa.
2018-07-04 09:21

Ordynariusz Hongkongu: nie rywalizujemy z władzą, jesteśmy z najsłabszymi

Kościół nie chce rywalizować z władzą, ale musi być blisko najsłabszych. Musimy zabierać głos, kiedy dzieje się niesprawiedliwość – powiedział ordynariusz Hongkongu.
2018-05-15 09:42

Biskupi z Tajwanu u Papieża, po raz pierwszy od 10 lat

Ojciec Święty przyjął na audiencji 7 biskupów z Tajwanu. Jest to ich pierwsza wizyta ad limina za tego pontyfikatu. Poprzednią odbyli przed 10 laty.
2018-05-05 07:12

W Tajlandii szaleje sekularyzacja, buddyści liczą na pomoc Kościoła

Biskupi z Tajlandii odbywają wizytę ad limina. Papieżowi opowiedzieli o problemach swego kraju, w tym o galopującej sekularyzacji.
2018-04-27 13:19

Papież wstrząśnięty napadem na modlących się chrześcijan w Nigerii

Przebywający w Rzymie nigeryjscy biskupi opowiedzieli Franciszkowi o niedawnym ataku na kościół. Istnieją obawy, że za zamachem stoją islamiści. Jeśli się tego nie powstrzyma, staniemy się drugą Rwandą – ostrzega abp Kaigama.
2018-03-16 11:17

Pakistańscy biskupi u Papieża

Z wizytą ad limina przebywa Episkopat Pakistanu. Wczoraj biskupi zostali przyjęci przez Papieża. Ojca Świętego interesowała przede wszystkim dramatyczna sytuacja tamtejszych chrześcijan, coraz większa dyskryminacja.
2018-01-31 10:24

Wizyta ad limina biskupów Federacji Rosyjskiej

Katoliccy biskupi z Federacji Rosyjskiej rozpoczęli wizytę ad limina. Zostali przyjęci przez Papieża.
2017-11-20 08:17

Urugwaj potrzebuje Chrystusa

„Jako pasterze czujemy, że Urugwaj bardzo potrzebuje Chrystusa… Największym skarbem, jaki mamy jest poznanie Go i tym właśnie chcemy się dzielić z wszystkimi naszymi rodakami” – powiedział bp Milton Luis Tróccoli Cebedio.
2017-05-16 15:28

Papież rozmawiał z peruwiańskimi biskupami

Ojciec Święty spotkał się z peruwiańskimi biskupami, którzy przybyli z wizytą ad limina. Przez niemal trzy godziny rozmawiał z nimi o sytuacji tamtejszego Kościoła.
2017-03-27 15:55

Papież rozmawiał z kandyjskimi biskupami

Dzisiejsze przedpołudnie Papież Franciszek spędził z grupą biskupów z zachodniej części Kanady, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.