Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-12 08:39
MG / Krzysztof Ołdakowski SJ – vaticannews.va

Ad limina drugiej grupy polskich biskupów w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II

Wczoraj rano Mszą odprawianą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina Apostolorum drugiej grupy polskich biskupów.

Autor/źródło: vaticannews.va

Do progów apostolskich przybyli hierarchowie z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej oraz wrocławskiej.


W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że wizyta jest okazją do wyznania wiary w jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół. Metropolita poznański przypomniał, że prawdziwym uczniem Chrystusa jest ten, kto potrafi podjąć dla Niego utrapienia, prześladowania, a nawet męczeństwo. „Święci Piotr i Paweł przypominają, że kto chce zreformować świat, powinien zacząć od samego siebie” – zaznaczył abp Gądecki.


Po południu przewodniczący Episkopatu wziął udział w konferencji prasowej w siedzibie Radia Watykańskiego.

„To, co dzisiaj dla nas się zaczęło jest znaczące chociażby dlatego, że wypadło akurat w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. Wielka zmiana dokonała się w Kościele od tamtego czasu. A zatem z jednej strony wkorzeniamy się w to, co dawne, w to, co dotyczy grobu św. Piotra, gdzie odprawialiśmy Mszę Świętą, a z drugiej strony w to, co nowe i domaga się w każdym czasie odnowy. To właśnie ten Duch płynie z Soboru Watykańskiego II – podkreślił abp Gądecki. - Dzisiaj rozpoczęliśmy od Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Spotkaliśmy się z kard. O’Malleyem. Drugie spotkanie odbyło się w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z kard. Turksonem.“

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-11 15:02:50
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus zasiada dziś przy stole w domu faryzeusza. Został zaproszony na obiad. To jedno z wielu miejsc, w których był goszczony. Przyjmował zaproszenia nie tylko od tych, którzy darzyli Go życzliwością.
2021-10-11 15:58:27
miniaturka

Prof. Roszkowski: zakwestionowano pojęcie prawdy, wolność stała się bóstwem

„To jest błędne koło, w którym dzisiejszy postmodernistyczny świat ugrzązł. Pytanie, co jest ważniejsze, wolność czy dobro i prawda” – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski. Przyznał, że cywilizacja zachodnia stoi dziś przed wieloma zagrożeniami – zewnętrznymi i wewnętrznymi.
2021-10-11 16:13:11
miniaturka

Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych - relacja ze szkolenia KIOD

W dnia 7-9 października 2021 r. w Centrum Formacyjno – Szkoleniowym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się szkolenie pt. „Ochrona danych osobowych w podmiotach kościelnych: kontrola, kancelaria, odpowiedzi”.
2021-10-12 08:44:44
miniaturka

Pustoszejące seminaria we Włoszech i księża „globtroterzy”

Kościół we Włoszech stara się wypracować nowy plan duszpasterski, który będzie odpowiedzią na coraz bardziej odczuwalny brak kapłanów w tym kraju. Zdarza się, że jeden kapłan sprawować musi posługę duszpasterską w kilkunastu kościołach.
2021-10-12 08:54:22
miniaturka

#MyChurchToo: francuscy katolicy chcą odnowy Kościoła

Świeccy katolicy we Francji zainicjowali akcję, której celem jest odnowa Kościoła w tym kraju. Jest to reakcja na opublikowanie raportu niezależnej komisji, która przedstawiła wstrząsające dane nt. wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym we Francji.
2021-10-12 09:16:05
miniaturka

Chrześcijanie w Indiach protestują przeciw przemocy na tle religijnym

Chrześcijańscy liderzy w stanie Uttarakhand w północnych Indiach zorganizowali strajk przeciw grupie 200 terrorystów, którzy zaatakowali i ranili wiernych w kościele w Roorkee, w dystrykcie Haridwar.