Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-05 07:12
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

W Tajlandii szaleje sekularyzacja, buddyści liczą na pomoc Kościoła

Biskupi z Tajlandii odbywają wizytę ad limina. Papieżowi opowiedzieli o problemach swego kraju, w tym o galopującej sekularyzacji.

Autor/źródło: Pixabay, AOMSIN, licencja: CC0

Tajlandia to kraj o tradycji sięgającej dawnych czasów, który boryka się jednak dzisiaj z całkiem nowoczesnymi problemami, w tym z sekularyzacją – uważa przewodniczący tamtejszego episkopatu. W tych dniach biskupi z Tajlandii odbywają wizytę ad limina. Spotkali się już z Papieżem. Opowiedzieli mu o problemach tego kraju i roli swej niewielkiej wspólnoty. Chrześcijanie stanowią tam niespełna 1 proc. ludności. Ich obecność – mówi przewodniczący Episkopatu Tajlandii, abp Louis Chamniern Santsuniram – jest jednak ceniona, między innymi ze względu na sieć dobrych placówek oświatowych.

Silna jest u nas sekularyzacja. Wszędzie jej doświadczamy: w rodzinach, w społeczeństwie. Jest to tendencja, która dotyka nie tylko Europę. W Azji dzieje się to samo – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Santsuniram. – Niegdyś o mieszkańcach Tajlandii, czy w ogóle Azji, można było powiedzieć, że wyróżniają się swoją religijnością. Dziś już tak nie jest. Dziś liczą się tylko pieniądze. Poważny jest problem narkomanii. Rośnie przestępczość. Więzienia są przepełnione. Kluczową rolę odgrywają media. Młodzi nie mają już czasu, by się zatrzymać, zastanowić. Edukacja jest coraz płytsza. W takiej sytuacji nawet buddyści zwracają się do nas, liczą na naszą pomoc. Mamy w Tajlandii 350 szkół, uczy się w nich 150 tys. dzieci i młodzieży. 90 proc. z nich to buddyści. Wykorzystujemy nasze szkoły do ewangelizacji i nie budzi to napięć w relacjach z buddystami. Kiedy obchodzimy jakieś święto, oni w tym uczestniczą. Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-04 18:42:47
miniaturka

Bp Solarczyk do strażaków: dzięki wam w chwilach trudnych ludzie nie są sami

W święto swojego patrona członkowie Państwowych i Ochotniczych Jednostek Strażackich spotkali się na uroczystej mszy św. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.
2018-05-04 20:43:39
miniaturka

Mikstat pamięta o Ojczyźnie i Tych co o nią walczyli…

„ Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim” – w Mikstacie pamiętają i modlili się za Ojczyznę, poległych w jej obronie i za przedwojennego burmistrza Franciszka Tobołę…
2018-05-04 22:15:10
miniaturka

Bp Janiak: służba straży pożarnej nie jest ideologiczna ani partyjna

- Mundur strażaka oznacza Polaka, który śpieszy z pomocą - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Strażaka.
2018-05-05 00:25:10
miniaturka

Komunikat o spotkaniu w sprawie Komunii dla protestantów w Niemczech

W sprawie udzielania Komunii protestantom z małżeństw mieszanych niemieccy biskupi mają znaleźć rozwiązanie w miarę możliwości jak najbardziej jednomyślne.
2018-05-05 06:58:18
miniaturka

Bp Miziński nowym przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej

Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej powołał nowy skład Kościelnej Komisji Konkordatowej, mianując jej przewodniczącym ks. bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.
2018-05-05 07:13:47
miniaturka

Somalia, bp Bertin: powodzie zagrożeniem dla przesiedleńców

Po latach okrutnej suszy Somalię nawiedziły ogromne powodzie. W kraju panuje powszechny głód. Ponad 5 mln ludzi potrzebuje pilnej pomocy żywnościowej i medycznej. Rośnie zagrożenie epidemią cholery.