Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-08 12:03
JR / KAI

Watykan: kolejny episkopat zaproszony na wizytę „ad limina apostolorum”

Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 Stolica Apostolska powraca do regularnych spotkań międzynarodowych. Watykan przygotowuje się do podejmowania kolejnych biskupów w ramach wizyt „ad limina apostolorum”. Kolejnym po Polsce krajem, którego biskupi przyjadą do Rzymu z taką wizytą, będzie Holandia.

Autor/źródło: Pixabay.com

Episkopat tego kraju otrzymał informację, że pielgrzymka „do progu apostołów”, planowana pierwotnie na marzec br. odbędzie się w dn. 31 stycznia – 5 lutego 2022 r. Ewentualna zmiana tej daty będzie uzależniona od rozwoju sytuacji epidemicznej na świecie.

Choć watykańska Kongregacja ds. Biskupów nie opublikowała jeszcze uaktualnionego kalendarza wizyt „ad limina” (ostatni dostępny publicznie datowany jest na rok 2018), wiadomo, że kolejne spotkania wracają do agendy, a ich kolejność uzależniona jest zarówno od harmonogramu sprzed wybuchu pandemii, jak też od bieżących zmian sytuacji sanitarnej w poszczególnych częściach świata. Można się więc domyślać, że kalendarza tych wizyt nie będzie można opublikować z dużym wyprzedzeniem – tym bardziej, że zaproszenie kierowane jest za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej do biskupów danego kraju, a dopiero później podawane do informacji publicznej.

Oprócz wizyt ad limina i audiencji u Ojca Świętego, kolejnym dużym spotkaniem, które planowane jest w Rzymie jest X Światowe Spotkanie Rodzin, przeniesione z 2021 r. na 22-26 czerwca 2022 r. Jego gospodarzem i głównym organizatorem jest diecezja rzymska we współpracy z watykańską Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wciąż jednak nie wiadomo, jak będzie ono przebiegać – z uwagi na niepewną sytuację sanitarną i nierówne możliwości podróży zagranicznych dla mieszkańców poszczególnych krajów.

azr (KAI) / Watykan


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-08 10:43:04
miniaturka

Instytucjonalny sprzeciw sumienia. W Hiszpanii lekarze nie chcą wykonywać aborcji

„Zarówno ginekolodzy, jak i położne czują satysfakcję i spełnienie, gdy mogą uczestniczyć w porodach, natomiast zabijanie dzieci w łonach matek wywołuje ich odrazę” – pisze na portalu wPolityce.pl Grzegorz Górny. Aborcjoniści narzekają na brak wymiany pokoleniowej.
2021-06-08 11:47:06
miniaturka

„Zdałem sobie sprawę, że już opuszczam Polskę na zawsze i się rozpłakałem…”

Pan Adam Witko – urodził się w województwie śląskim w Chorzowie w 1936 roku. Po wybuchu II wojny światowej wraz z mamą, chroniąc się przed wywózką na Syberię dotarł na Podkarpacie, a następnie na Śląsk. Chcąc przedostać się do Włoch, by spotkać swego ojca, jako 10-letnie dziecko trafił wraz z mamą do Niemiec, skąd został deportowany do więzienia w Czechach.
2021-06-08 12:04:39
miniaturka

USA: aresztowani działacze pro-life. Wśród nich franciszkanin

Czterech uczestników akcji „Red Rose Rescue” – w tym franciszkanin z Nowego Jorku – zostało aresztowanych w stanie Ohio. Rozdawali oni czerwone róże w poczekalni kliniki aborcyjnej i oferowali wsparcie kobietom chcącym dokonać aborcji.
2021-06-08 12:13:29
miniaturka

Oskarżenia wobec abp. Gądeckiego ws. zaniedbań dot. nadużyć seksualnych są bezpodstawne

Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała oskarżenia dotyczące zaniedbań abp. Stanisława Gądeckiego w kwestii nadużyć seksualnych za bezpodstawne – czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dn. 8 czerwca br.
2021-06-08 12:54:54
miniaturka

Wakacje w pandemii. Jak COVID-19 wpłynął na plany urlopowe Polaków?

W tym roku więcej Polaków niż w 2020 r. planuje wyjazd na wakacje. 47 proc. chce spędzić urlop w Polsce – wynika z opublikowanego we wtorek badania ARC Rynek i Opinia. Dodano, że co czwarty Polak w tym roku nie planuje wyjazdu na wakacje.
2021-06-08 13:46:58
miniaturka

Jak zatroszczyć się o siebie, by móc troszczyć się o innych?

„Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Aby naprawdę pokochać drugiego człowieka, trzeba pokochać siebie. W głębszym zrozumieniu tego faktu pomaga książka Julii Marie Hogan „Najpierw ty”.