Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "kobiecość"
2021-07-06 11:05

„Nie możemy być starymi pannami pod habitem” – rozmowa o m. Elżbiecie Róży Czackiej

O pozytywnym obrazie kobiecości, jaki matka Czacka przekazywała swoim siostrom, o jej szacunku do indywidualności każdego człowieka, o stwarzaniu przestrzeni dla innych, dystansie wobec konwenansów i duchowym macierzyństwie – opowiada s. Radosława Podgórska FSK.
2021-05-11 11:21

„Kobiecość jest dobra”. Jak św. Hildegarda walczyła o prawa kobiet?

Można pokusić się o tezę, że św. Hildegarda była pierwszą feministką, ale rozumianą nie jako kobietę walczącą o prawa tej samej płci na oślep. Ona walczyła jedynie o równe prawa kobiet, przedstawiając kobiecość jako dobrą i równowartościową w stosunku do mężczyzn. Bez zaciętości i pokazywania kto jest lepszy.
2021-03-08 10:42

Kobieto, jesteś piękna!

8 marca warto przybliżyć to, co w kobietach jest naprawdę piękne. Od wielu lat czynią to twórcy projektu o nazwie „Piękna”, który ma na celu uświadomienie każdej kobiecie, że jest wyjątkowa, cudowna i ukochana. Świadomość bycia ukochaną córką Boga ma moc przemiany życia, by wreszcie zacząć żyć po królewsku i w świętości.
2020-12-06 08:55

Hałaśliwe demonstrantki nie są przedstawicielkami większości kobiet

„Stanowcze dość!. Prosimy przestańcie”. Głośne grupy demonstrantek uzurpują sobie prawo do przedstawiania punktu widzenia kobiet w Polsce, tymczasem kobiety nie podzielają ich radykalne postulatów i nie utożsamiają się z nimi. Wyrazem tego jest list otwarty, który powstał z inicjatywy kobiet ze środowisk medycznych
2020-12-01 11:30

Dojrzałość nie jest doskonałością

Co to znaczy panować nad sobą? To nie znaczy, że jestem doskonała i że każdą emocję perfekcyjnie przeżywam, bo to jest iluzja. To znaczy, że potrafię siebie przyjąć taką, jaka jestem w danym momencie – mówi s. Anna Maria Pudełko w książce „Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet”.
2020-10-19 11:35

Amy Barrett - jak pozostać kobietą, sprawując odpowiedzialne funkcje publiczne?

Nominowana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, Amy Coney Barrett, która często podkreśla swoje katolickie przekonania, nie przestaje intrygować amerykańskich mediów. Uwagę zwracają nie tylko jej poglądy, ale także styl zachowania i ubioru
2019-04-09 12:07
miniaturka
play

Piękna, czyli jaka? Naprawdę PIĘKNY wykład s. Anny Marii Pudełko!

Siostra Anna Maria Pudełko, apostolinka, wygłosiła w marcu piękny wykład o... pięknie kobiet! Warto go posłuchać.
2019-02-27 14:25

Spotkanie przy kawie w Koszalinie... o byciu kobietą

W Koszalinie ruszył projekt "Urzekająca kawa w mieście", w ramach którego katoliczki spotykają się w kawiarni, by odkrywać kobiecość, do jakiej powołał je Pan Bóg.
2018-05-21 18:15

Papież: bez kobiecej czułości Kościół staje się organizacją dobroczynną

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła Papież mówił o Kościele, który jest matką i potrzebuje kobiecej czułości.
2018-04-14 13:14

Kraków: trwa V Festiwal Życia

Prawie sto osób bierze udział w odbywającym się w Krakowie V Festiwalu Życia. Seria prelekcji i warsztatów zarówno dla par, jak i osób samotnych jest wspólnym świętowaniem Dnia Świętości Życia.
2017-05-12 10:06

Ks. Pawlukiewicz: pochwal męża, wysłuchaj żony

Podczas spotkania na Górze Polanowskiej ks. Piotr Pawlukiewicz podpowiadał małżonkom, jak zrealizować receptę na udane małżeństwo.
2017-02-10 08:15

Papież na Mszy: bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii

„Bez kobiet nie byłoby w świecie harmonii” – powiedział Papież na Mszy w Domu św. Marty. Komentując czytany dziś fragment z Księgi Rodzaju o stworzeniu kobiety, Franciszek stwierdził, że wnosi ona w życie bogactwo, którego ani mężczyźni, ani żadne inne stworzenia nie posiadają.