Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-27 14:25
AC / km / KAI

Spotkanie przy kawie w Koszalinie... o byciu kobietą

W Koszalinie ruszył projekt "Urzekająca kawa w mieście", w ramach którego katoliczki spotykają się w kawiarni, by odkrywać kobiecość, do jakiej powołał je Pan Bóg.

Autor/źródło: pixabay, Unsplash

"Urzekające kawy w mieście" są częścią katolickiego projektu "Urzekająca", skupiającego nastolatki, singielki, mężatki, młode mamy i kobiety dojrzałe, które chcą odkrywać swoją kobiecość i dzielić się wzajemnie doświadczeniami. Paniom patronuje św. Joanna Beretta Molla, a wzorem kobiecości jest Maryja – najbardziej urzekająca z niewiast.

Od stycznia do projektu obecnego w kilkunastu miastach w Polsce dołączyły koszalinianki. – To projekt dla katoliczek, który zrodził się w sercu dwóch warszawianek. Spotkania przy kawie, które proponujemy, są z założenia miłym i luźno spędzonym czasem – mówi Magdalena Orłowska, inicjatorka koszalińskich kaw.

26 lutego w Bistro 4 You przy stadionie Bałtyk odbyło się drugie spotkanie. Przy filiżance kawy i cieście zasiadło blisko 30 pań, zarówno młodych, jak i seniorek, samotnych i z dziećmi.

Tematem spotkania były talenty. Panie usłyszały kilka słów nauki na ten temat, potem dzieliły się swoimi pasjami w dwuosobowych grupach, a w końcu na szerokim forum. Aby spotkania stały się realną formacją, panie nie tylko rozmawiały o swoich talentach, ale i poumawiały się, że do następnego razu niektóre talenty rozwiną i... rozliczą się z tego, telefonując do siebie o umówionej porze.

Prowadząca warsztat Ewelina Biedrzycka zauważa, że kobiety, które nie były docenione w dzieciństwie, miewają trudności z uznaniem, że naprawdę są w czymś dobre. Nawet 60-latkom ciąży nieraz rzucone przed pół wiekiem "ty nic nie potrafisz". – Trzeba to odkłamać. Fakt, może i nie jestem operową śpiewaczką, ale przecież potrafię śpiewać. Trzeba to sobie uświadomić, konkretnie nazwać: to talent. – stwierdziła. Przyznaje, że bywa to niełatwe, gdy jest nim taka prozaiczna sprawa jak gotowanie czy sprzątanie.

Kwestia odkrycia talentów to także patent na formację urzekających. One bowiem nie potrzebują nauczycielek – mogą być nimi same dla siebie. Póki co prowadzenie spotkań biorą na siebie organizatorki, ale liczą, że niebawem to uczestniczki przygotują jakieś warsztaty tematyczne. – Jestem przekonana, że takich talentów wśród nas jest wiele – stwierdziła Magdalena Orłowska.

Po pewnym czasie panie będą mogły wykorzystać do kobiecych rozmów wiedzę zdobytą w ramach formacji Urzekającej. – Chcemy dzielić się tym, co przeżywamy na podstawie kursów on-line oraz konspektów przesyłanych drogą elektroniczną – wyjaśnia M. Orłowska.

Urzekające formują się poprzez cykliczne kursy w internecie (podejmując takie tematy jak: "Silna i zdecydowana" czy "Zarządzanie czasem da katoliczek"), Msze św. dla kobiet i grupy dzielenia w oparciu o cytaty z Pisma św. Raz w roku organizowana jest ogólnopolska konferencja stacjonarna. Tworzą społeczność w przestrzeni internetowej poprzez fanpage "Być kobietą urzekającą" oraz grupę "Urzekająca to ja!".

Projekt "Urzekająca" rozwija się za aprobatą Episkopatu Polski i krajowego duszpasterza kobiet bp. Wiesława Szlachetki oraz pod patronatem Agaty Kornhauser-Dudy.

km / Koszalin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-27 13:34:10
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 30 marca 2019 | (Łk 18, 9-14)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-02-27 13:35:24
miniaturka
play

#EwangeliarzOP - 31 marca 2019 | (Łk 15, 1-3. 11-32)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2019-02-27 13:54:58
miniaturka

Kard. Pell w areszcie. Grozi mu kara 50 lat więzienia

Kard. George Pell trafił do aresztu. Sąd w Melbourne anulował mu warunkowe zwolnienie za kaucją. 77-letni kardynał pozostanie w areszcie do 13 marca, kiedy zostanie ogłoszony wyrok w jego sprawie. Grozi mu kara 50 lat więzienia.
2019-02-27 14:48:34
miniaturka
play

Apel o wsparcie budowy szkoły w Chamuka w Zambii!

Służebniczki chcą wybudować w zambijskiej miejscowości Chamuka szkołę dla dziewcząt. Jak podkreśla siostra Maria Żywiec, placówka będzie szansą dla młodych kobiet - nie tylko zdobycia lepszego wykształcenia, ale także uchronienia się przed epidemią AIDS.
2019-02-27 15:48:33
miniaturka
play

Dziś 32. rocznica śmierci ks. Blachnickiego. Transmisja Mszy o jego rychłą beatyfikację!

Abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, o godz. 18.00, Eucharystii o beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
2019-02-27 15:55:59
miniaturka

Papież: dni zła są policzone, Jezus jest mocniejszy!

O świętości Boga mówił Papież w czasie audiencji ogólnej kontynuując cykl katechez poświęcony modlitwie „Ojcze nasz”. Po zimowej przerwie po raz pierwszy odbyła się ona na placu św. Piotra.