Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-01 11:30
JR

Dojrzałość nie jest doskonałością

Co to znaczy panować nad sobą? To nie znaczy, że jestem doskonała i że każdą emocję perfekcyjnie przeżywam, bo to jest iluzja. To znaczy, że potrafię siebie przyjąć taką, jaka jestem w danym momencie – mówi s. Anna Maria Pudełko w książce „Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet”.

Autor/źródło: YouTube / Edycja Świętego Pawła

Każdy wie, że świat kobiecych emocji jest jak dżungla, przez którą trudno się przedrzeć. Trudno się w nim odnaleźć, trudno zrozumieć, co nim rządzi i czy są tam w ogóle jakieś prawidłowości dające poczucie bezpiecznej przewidywalności. Niemniej jednak nie tylko kobiety się z nim mierzą. W mniejszym lub większym stopniu kobiece emocje mają wpływ na każdego.  

Podjęcie się analizy kobiecej natury, wrażliwości i relacyjności może się wydawać zadaniem karkołomnym, ale jak się okazuje – nie niemożliwym. Podjęły się go s. Anna Maria Pudełko i Aneta Liberacka w książce „Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet”. W rozmowie przechodzą przez bardzo różne tematy, które dotyczą elementów i kolejnych etapów kobiecej dojrzałości.

A czym jest dojrzałość? Czy oznacza ona wygaszenie emocji? Oczywiście nie. Chociaż emocje mogą czynić z nas złośnice, każda chce być raczej królową, damą, która ma władzę nad swoim wnętrzem.

„Kobieta staje się królową, kiedy potrafi nad sobą panować. A potrafi nad sobą panować, kiedy siebie zna i przyjmuje” – mówi s. Anna.

Dojrzałość prowadzi do pokornej postawy, kiedy człowiek ani się nie wywyższa, ani nie jest opanowany przez kompleksy.

„Aby nosić koronę, potrzebujemy mieć podniesioną głowę i wyprostowany kręgosłup. Wtedy ta korona nam się nie ześlizgnie. Jeśli jesteśmy zarozumiałe, często zadzieramy nosa, to ta korona nam fiknie do tyłu. Jeśli jesteśmy zakompleksione i spuszczamy bez przerwy głowę, to korona upadnie komuś prosto pod nogi. Czyli ani postawa zarozumialstwa, ani postawa ofiary losu nie prowadzi nas do tej pięknej królewskiej postawy” – tłumaczy s. Pudełko.

Jak zaznacza, dojrzałość to akceptacja siebie i mądra praca nad sobą – „coraz większa świadomość własnych niedojrzałości”.

„Co to znaczy panować nad sobą? To nie znaczy, że jestem doskonała i że każdą emocję perfekcyjnie przeżywam, bo to jest iluzja. To znaczy, że potrafię siebie przyjąć taką, jaka jestem w danym momencie. Jeżeli jestem roztrzęsiona, to zgadzam się na to, że jestem roztrzęsiona. Jeżeli jestem smutna, to zgadzam się na to, że jestem smutna. Jeżeli się wkurzam, to się po prostu wkurzam, pozwalam sobie to przeżyć. W momencie kiedy zgadzam się na to, to połowa napięcia już mi spada, bo zaczynam siebie otaczać troską. To też jest pewna droga prowadząca do królowania. Dojrzałość nie jest doskonałością. Dojrzałość nie jest nieomylnością. To jest właśnie ta umiejętność przyjmowania siebie i mądrego pokierowania sobą”.

W codziennym życiu dojrzałość miesza się z niedojrzałością. Tak naprawdę nie da się dojrzałości osiągnąć w stu procentach. Ostatecznie chodzi jednak o to, żeby dobrze się czuć ze sobą i w różnych relacjach, które zawieramy w życiu. Jak pisze Aneta Liberacka: „Czytelniczkom i sobie życzę, byśmy wraz ze zrozumieniem kolejnych etapów naszej dojrzałości nie odbierały przymiotów kobiecości jako negatywnych. Przestańmy się wreszcie kłócić same ze sobą i nie miejmy sobie za złe tego, jakie jesteśmy”.

Źródło: „Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet”, s. Anna Maria Pudełko AP, Aneta Liberacka, Ilona Kisiel, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2020.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-01 10:59:30
miniaturka

Kopalnie w kosmosie – czy kosmiczne górnictwo stanie się przemysłem przyszłości?

Kosmiczne górnictwo wydaje się na pierwszy rzut oka czymś bardzo odległym. Okazuje się jednak, że świat powoli przygotowuje się na taki krok. Są firmy, które pracują nad stworzeniem odpowiednich technologii umożliwiających wydobycie i sprowadzenie na Ziemię kosmicznych surowców.
2020-12-01 11:36:13
miniaturka

Abp Skworc na nowy rok duszpasterski: udział w Eucharystii nas przemienia

Udział w Eucharystii nas przemienia, uczy sztuki dzielenia, postaw prospołecznych i prowadzi do spotkania – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski
2020-12-01 11:51:17
miniaturka

Sejmowa uchwała o „Roku kard. Wyszyńskiego” kłuje w oczy Lewicę

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego spotkał się z ostrym sprzeciwem Klubu Lewicy. Sam atak na znienawidzonego przez PZPR Prymasa Tysiąclecia nie jest zaskakujący, zdziwienie wzbudza jednak absurdalny charakter zarzutów
2020-12-01 13:21:59
miniaturka

Zawierz swoje intencje Maryi przez ręce marianów

Marianie zapraszają, aby w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki zgromadzenia, zawierzyć Jej swoje intencje. Na internetową skrzynkę intencji można także codziennie przesyłać intencje, które omadlane są przez 9 kolejnych dni.
2020-12-01 14:48:08
miniaturka

Papież jest pewien przywrócenia komunii z prawosławnymi

Papież Franciszek skierował do patriarchy Bartłomieja list z okazji święta Andrzeja Apostoła, patrona Patriarchatu. Wyraził w nim nadzieję, że uda się przywrócić pełną komunię pomiędzy Kościołem katolickim a Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola.
2020-12-01 14:58:43
miniaturka

Strajk Kobiet za zakazem chrztu dzieci

Przedstawicielka strajku Kobiet na jednej z konferencji prasowych stwierdziła, że chrzest małych dzieci, które z natury rzeczy nie są w stanie samodzielnie podjąć decyzji w tej sprawie, to naruszenie ich wolności i przemoc rodziców. Kuriozalne stwierdzenie stoi w poprzek logice, Konstytucji RP i faktom.