Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-09 12:20
KKBiDS

Sympozjum naukowe liturgistów polskich

W Popowie n. Bugiem odbyło się doroczne sympozjum naukowe wykładowców liturgiki

W dniach 6-8 września 2022 roku odbyło się 57. Sympozjum Wykładowców Liturgiki na Wydziałach Teologicznych i w Wyższych Seminariach Duchownych. Miejscem spotkania był Ośrodek Charytatywno-Szkoleniowy Caritas im. bł. Abpa A. J. Nowowiejskiego w Popowie n. Bugiem (diecezja płocka). Temat sympozjum: Posługi i funkcje osób świeckich w liturgii był podyktowany obchodem 50. rocznicy promulgowania Listu apostolskiego Ministeria quaedam św. papieża Pawła VI (15 sierpnia 1972 r.)

W czasie sympozjum wygłoszono następujące referaty: Podstawy teologiczne i normy prawne posług i funkcji osób świeckich w liturgii (abp dr Józef Górzyński), List apostolski „Ministeria quaedam” św. Pawła VI: geneza, prace przygotowawcze, treść, konsekwencje (ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak), Aktualny status liturgii trydenckiej a posługi i funkcje świeckich (ks. dr Mariusz Szypa), Nowe perspektywy posług kobiet w liturgii w świetle Listu apostolskiego „Spiritus Domini” papieża Franciszka (s. prof. dr hab. Adelajda Sielepin) oraz Katechista, katecheta czy mistagog liturgiczny? (ks. dr Zbigniew Głowacki).

Uczestnicy sympozjum wysłuchali także kilku komunikatów: „Ratio studiorum” i przygotowanie do posług lektora i akolity (ks. prof. WT dr hab. Dominik Ostrowski), Formacja liturgiczna służby ołtarza (ks. dr Grzegorz Rzeźwicki) oraz Formacja liturgiczna we wspólnotach ewangelizacyjnych (ks. dr Daniel Trocholepszy).

Biskup Piotr Greger przedstawił zagadnienia liturgiczne, podkreślając szczególnie aktualny stan prac Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a ks. prof. dr hab. Jacek Nowak SAC szczegółowo omówił kwestie związane z zakończonymi pracami nad Martyrologium rzymskim.

Liturgii eucharystycznej sprawowanej w kaplicy ośrodka przewodniczył abp Józef Górzyński (wtorek) i bp Piotr Greger (środa i czwartek), którzy wygłosili homilie.

W środowe popołudnie uczestnicy sympozjum udali się autokarem do Pułtuska, gdzie zwiedzili zamek, najdłuższy w Europie rynek, a w bazylice kolegiackiej sprawowali Nieszpory. Modlitwie przewodniczył bp senior diecezji płockiej Piotr Libera.

Przyszłoroczne sympozjum zostało zaplanowane w dniach 12-14 września w Gnieźnie.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-09-06 11:02:49
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski spotkała się w Warszawie
2022-09-06 21:25:21
miniaturka

X Światowe Spotkanie Rodzin - relacja delegatki z Niemiec

W Rzymie odbyło się w dniach od 22 do 26 czerwca 2022 roku X Światowe Spotkanie Rodzin, na które przybyły rodziny i delegacje z całego świata. Polonię reprezentowało 40 delegatów. Obecny był biskup Piotr Turzyński delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przedstawiciele Polonijnej Rady Rodziny m.in. dr. Grażyna Koszałka. Delegaci Polonii przybyli ze Szwajcarii, Niemiec, Irlandii, Anglii, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.
2022-09-07 12:58:59
miniaturka

Vademecum dla spowiedników wkrótce po ukraińsku

Niebawem publikacja „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” ukaże się w języku ukraińskim. To efekt współpracy Fundacji Świętego Józefa KEP z ukraińskim Centrum Godności Dziecka.
2022-09-10 20:19:18
miniaturka

Papież: dobry katecheta pozostawia po sobie trwały ślad

Katecheza nie może być jak inne lekcje w szkole. Musi być żywym doświadczeniem wiary – powiedział Papież, spotykając się w Watykanie z uczestnikami III Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego.
2022-09-11 10:39:22
miniaturka

V KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 10 -11 września 2022

"Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". To temat V Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 10-11 września w formie hybrydowej w Centrum Ewangelizacyjnym „Marianum” w Carlsbergu. Pierwszy dzień rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie odbyły się zaplanowane na ten dzień sesje. „Wielki entuzjazm i pragnienie znalezienia antidotum na problemy wynikające z podejścia do młodego pokolenia. Mamy nadzieję, że to miejsce i prelegenci zainspirują rodziny do tego, by dawać sobie radę w trudzie pedagogicznym i trudzie przekazywania wartości” – powiedział bp Turzyński komentując rozpoczęty Kongres.
2022-09-12 11:42:22
miniaturka

Konferencja naukowa (zapowiedź)

Opactwo benedyktynów w Tyńcu zaprasza na konferencję naukową (7-8 października 2022 r.)