Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-11 10:28
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

V KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 10 -11 września 2022

"Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". To temat V Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 10-11 września w formie hybrydowej w Centrum Ewangelizacyjnym „Marianum” w Carlsbergu. Pierwszy dzień rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie odbyły się zaplanowane na ten dzień sesje. „Wielki entuzjazm i pragnienie znalezienia antidotum na problemy wynikające z podejścia do młodego pokolenia. Mamy nadzieję, że to miejsce i prelegenci zainspirują rodziny do tego, by dawać sobie radę w trudzie pedagogicznym i trudzie przekazywania wartości” – powiedział bp Turzyński komentując rozpoczęty Kongres.

„Podejmujemy temat wychowania, bo w dzisiejszej kulturze wydaje się on bardzo ważny. Rośnie przepaść między pokoleniem młodym a pokoleniem starszym, jeśli chodzi o wiarę. Widzimy jakąś nieumiejętność przekazania wartości tradycyjnych, ważnych, chrześcijańskich (…). 

I sesja rozpoczęła się o 10:45. Jej temat brzmiał „Rodzina silna Bogiem”. Na początek bp Piotr Turzyński przedstawił temat wychowania religijnego w rodzinie. Następnie ks. dr Krzysztof Wolski (ISNaR AKM, Łomianki) zaprezentował temat „Szacunek podstawą wychowania w rodzinie”. W dalszej kolejności inż. Jacek Pulikowki (WT przy UAM Poznań) mówił o wychowaniu do prawdziwej męskości i kobiecości, a Elwira Pniewska (School ANS Family) podzieliła się świadectwem pracy z rodzinami przed I Komunią św.

W Kongresie Rodzin Polonijnych bierze udział ponad 300 osób z 23 krajow: Anglii, Austrii, Australii, Belgi, Białorusi, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Kanady, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Szwajcarii, Ukrainy, Włoch i Litwy.

Bp Turzyński: Rozpoczął się V Kongres Rodzin Polonijnych

Pozdrowił też internautów w krótkim nagraniu w mediach społecznościowych

W inauguracyjnym wystąpieniu bp Piotr Turzyński wskazał na obecny kryzys kultury europejskiej, przejawiający się często kwestionowaniem pojęcia prawdy, i to także w dyskursie uniwersyteckim. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślał, że proces utraty wiary w Polsce rozkręca się. Przywołując ogłoszony niedawno raport CBOS zaznaczył, że proces ten dotyczy zwłaszcza młodego i najmłodszego pokolenia.

Biskup zwracał uwagę, że w takich warunkach budzenie i rozwijanie wiary jest wyzwaniem trudnym ale niesłychanie istotnym. Przypomniał, że to nie ksiądz lecz rodzice są pierwszymi katechetami swoich dzieci. Zaznaczył przy tym, że “aby zapalić ogień wiary w sercu młodego, trzeba ten ogień mieć”.

Wskazując na niezbędne elementy wychowania religijnego prelegent zachęcał, by domowe rozmowy na temat wiary nie były nudne, bowiem chrześcijaństwo takie nie jest. ”Czy ‘Władca Pierścieni’ Tolkiena jest nudny, albo czy nudna jest architektura Gaudiego lub życie ojca Maksymiliana?” – pytał retorycznie prelegent.

Niesłychanie ważne jest budowanie w młodych udział prawdziwego obrazu Boga, jako Kogoś tak bliskiego, jako przyjaciela. Bp Turzyński wskazywał, że wychowaniu religijnemu służy zdecydowanie wspólna modlitwa i wspólne uczestnictwo w Mszach świętych, bowiem rodzina, która się modli jest zjednoczona.

O doświadczeniach pracy z rodzinami przed I Komunią św. dziecka w USA i Anglii mówiła Elwira Pniewska. Przypomniała, że podczas chrztu swojego dziecka rodzice zobowiązują się do wychowania go w wierze. Praktyka dowodzi jednak, że zobowiązanie to często nie jest realizowane. “Niewielki procent rodziców pragnących, by ich dzieci przyjęły I Komunię świętą, ma dojrzałą wiarę” – powiedziała prelegentka na podstawie swoich emigracyjnych doświadczeń. Większość, jak dodała, znajduje się na progu lub za progiem Kościoła.

Założycielka społecznej organizacji School and Family zwracała uwagę na znaczenie szczerych rozmów z dziećmi, zarówno rodziców jak i katechetów. “Tej rozmowy jest bardzo niewiele: po przyjściu do domu każdy siada przed swoim elektronicznym gadżetem” – powiedziała Elwira Pniewska. – Jesteśmy w stanie poznać siebie, nasze najgłębsze uczucia i zamysły tylko wtedy, gdy szczerze je werbalizujemy przed kimś, kto kocha bezwarunkowo, któremu można zaufać, i kto słucha z uwagą, bez osądu i krytyki – mówiła prelegentka.

Zwracała tez uwagę, że w wieku 13-15 lat rozpoczyna się w życiu człowieka okres, który psychologia wiary nazywa okresem autonomicznym. Jego długość zależy zaś od fundamentu wiary otrzymanego w rodzinie i środowisku przebywania. Jest to czas zmiany relacji z Bogiem: z relacji “bez wyboru” – a więc z takiego, jaki mody człowiek ma z rodzicami – na relację “z wyboru”, a więc taką, jaką mamy z mężem i żoną. “Bóg pragnie relacji ‘z wyboru’” – podkreśliła prelegentka.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy