Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-10 20:17
KWK za Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Papież: dobry katecheta pozostawia po sobie trwały ślad

Katecheza nie może być jak inne lekcje w szkole. Musi być żywym doświadczeniem wiary – powiedział Papież, spotykając się w Watykanie z uczestnikami III Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego.

Autor/źródło: Papież na Międzynarodowym Kongresie Katechetycznym (Vatican Media)

Podkreślił, jak ważne jest przekazywanie wiary przyszłym pokoleniom. Jesteście znakiem odpowiedzialności Kościoła względem tych wszystkich, którzy chcą wejść na drogę wiary – powiedział Franciszek. 

Zwracając się do uczestniczących w kongresie biskupów i kapłanów przypomniał, że również i oni są przede wszystkim katechetami. Wszyscy powinni się bowiem starać, aby Ewangelia dotarła do serca każdego człowieka. Do tego wyzywa nas Pan – podkreślił Papież. Przyznał, że on sam za jeden z najważniejszych elementów swej posługi uważa środowe katechezy, kiedy podejmuje refleksję nad Słowem Bożym i Tradycją Kościoła. 

Katecheza to nie lekcja, ale żywe doświadczenie wiary 

„Proszę was, niech was nigdy nie znuży bycie katechetami. Nie prowadzenie lekcji. Nie, to nie to samo. Katecheza nie może być podobna do innych lekcji w szkole, ale musi być żywym doświadczeniem wiary, którą każdy z nas pragnie przekazać nowym pokoleniom. Oczywiście, musimy znaleźć jak najlepszy sposób na to, by przekaz wiary był dostosowany do wieku i przygotowania osób, które nas słuchają. Jednakże decydującą rolę odgrywa osobiste spotkanie z każdą z tych osób. Tylko osobiste spotkanie otwiera serce na przyjęcie pierwszego głoszenia i pragnienie wzrastania w życiu chrześcijańskim. (…) Nigdy nie zapominajcie, że celem katechezy, stanowiącej istotny etap ewangelizacji, jest doprowadzenie do spotkania z Jezusem Chrystusem, aby On w nas wzrastał.“ 

Franciszek zapewnił, że do dziś pamięta tych, którzy uczyli go religii i przygotowali do sakramentów. Bo jak zauważył, dobry katecheta pozostawia po sobie trwały ślad. „Życzę wam, aby i wasi uczniowie, a także dorośli, którym towarzyszycie w katechezie, pamiętali o was zawsze przed Panem jako o osobach, które zasiały w ich sercach wiele dobra i piękna” – powiedział Papież. 

Przypomniał też, że mając na względzie rolę katechetów we wspólnocie chrześcijańskiej, ustanowił w Kościele nową posługę. Zachęcił więc zebranych, by w pełni odkrywali swe powołanie i prosili o dopuszczenie do posługi katechety. „Nie lękajcie się! Jeśli Pan was do tego powołuje, idźcie za Nim!” – dodał Franciszek.

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-09-06 21:25:21
miniaturka

X Światowe Spotkanie Rodzin - relacja delegatki z Niemiec

W Rzymie odbyło się w dniach od 22 do 26 czerwca 2022 roku X Światowe Spotkanie Rodzin, na które przybyły rodziny i delegacje z całego świata. Polonię reprezentowało 40 delegatów. Obecny był biskup Piotr Turzyński delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz przedstawiciele Polonijnej Rady Rodziny m.in. dr. Grażyna Koszałka. Delegaci Polonii przybyli ze Szwajcarii, Niemiec, Irlandii, Anglii, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.
2022-09-07 12:58:59
miniaturka

Vademecum dla spowiedników wkrótce po ukraińsku

Niebawem publikacja „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik” ukaże się w języku ukraińskim. To efekt współpracy Fundacji Świętego Józefa KEP z ukraińskim Centrum Godności Dziecka.
2022-09-09 12:23:11
miniaturka

Sympozjum naukowe liturgistów polskich

W Popowie n. Bugiem odbyło się doroczne sympozjum naukowe wykładowców liturgiki
2022-09-11 10:39:22
miniaturka

V KONGRES RODZIN POLONIJNYCH, 10 -11 września 2022

"Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". To temat V Kongres Rodzin Polonijnych, który odbył się w dniach 10-11 września w formie hybrydowej w Centrum Ewangelizacyjnym „Marianum” w Carlsbergu. Pierwszy dzień rozpoczął się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Następnie odbyły się zaplanowane na ten dzień sesje. „Wielki entuzjazm i pragnienie znalezienia antidotum na problemy wynikające z podejścia do młodego pokolenia. Mamy nadzieję, że to miejsce i prelegenci zainspirują rodziny do tego, by dawać sobie radę w trudzie pedagogicznym i trudzie przekazywania wartości” – powiedział bp Turzyński komentując rozpoczęty Kongres.
2022-09-12 11:42:22
miniaturka

Konferencja naukowa (zapowiedź)

Opactwo benedyktynów w Tyńcu zaprasza na konferencję naukową (7-8 października 2022 r.)
2022-09-12 15:49:15
miniaturka

Rekolekcje Życie Maryi drogą do Eucharystii

Rekolekcje Maryjne w Polskim Loretto 14-16 października 2022. Zechcemy odnaleźć drogowskazy z życia Maryi, które ułatwią rozpoznawanie naszej drogi, byśmy doszli do głębokiego przeżywania Eucharystii.