Strona główna
opoka.org.pl
2022-08-12 15:06
PS

Studia podyplomowe „Ochrona małoletnich” na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJP2

Do 31 sierpnia br. trwa rekrutacja elektroniczna na studia podyplomowe "Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym". To kolejna oferta edukacyjna w celu profesjonalizacji kościelnego systemu ochrony małoletnich i bezbronnych.

Podyplomowe studia zatytułowane „Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym” są propozycją skierowaną do szerokiego grona  adresatów w związku z odpowiedzialną i dalekowzroczną odpowiedzią Kościoła na dramat seksualnego wykorzystania dzieci i młodzieży przez osoby duchowne. Studia te są okazją do zdobycia gruntownej i specjalistycznej wiedzy na temat materialnego i procesowego kanonicznego prawa karnego, a także do uzyskania praktycznych umiejętności w diagnozie i procedowaniu spraw karnych kościelnych od momentu przyjęcia informacji o przestępstwie do wymierzenia kary.

Uczciwe i metodyczne wyjaśnienie przestępstw popełnionych przez osoby duchowne wymaga gruntowej i specjalistycznej znajomości zarówno materialnego i procesowego kanonicznego prawa  karnego. Ze względu na to, że w niektórych przypadkach dobro osób pokrzywdzonych chronione jest przez przepisy prawa polskiego istotnym jest zwrócenie uwagi na odpowiedzialność sprawców przestępstw na gruncie przepisów prawa państwowego. W dążeniu do zaradzenia sprawiedliwości, nawrócenia i pojednania, naprawienia krzywdy i podjęcia resocjalizacji  niezbędne jest podjęcie współpracy między odpowiednimi organami kościelnymi i państwowymi.

W celu profesjonalizacji kościelnego systemu ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomocy skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym granty na  sfinansowanie czesnego w wysokości 3200 zł zaoferowała diecezjom i zakonom Fundacja Świętego Józefa KEP. Chętni do skorzystania z dofinansowania proszeni są o kontakt z lokalnym koordynatorem Fundacji.
Warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku prawo, prawo kanoniczne, administracja, teologia, pedagogika, socjologia, psychologia, praca socjalna. Szczegółowe informacje na temat warunków rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II pod linkiem:
https://studiapodyplomowe.upjp2.edu.pl/rekrutacja-na-studia-podyplomowe-20222023-oferta/wydzial-prawa-kanonicznego/podyplomowe-studia

Studia rozpoczną się w październiku 2022 r. i kończą wraz z końcem semestru letniego - 30 IX 2023. Obejmują 14 zjazdów w soboty. Zajęcia niektórych zjazdów prowadzone będą w formule online.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-07-18 10:34:19
miniaturka

ORPEG - Kształcenie na odległość (online)

Jeśli pragniesz, aby Twoje dziecko kształciło się w języku polskim i sprawnie się nim posługiwało – zapisz je do Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą! Misją Ośrodka z siedzibą w Warszawie jest „kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami Kraju poprzez nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim”.
2022-08-03 15:23:44
miniaturka

Komentarz do kolejnego raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii

"Docenić należy fakt,że Państwowa Komisja ds. Pedofilii stara się podejść systemowo do społecznego problemu wykorzystania seksualnego" - podkreśla ks. Piotr Studnicki. Wyjaśnia, że "trudności we współpracy Kościoła z Państwową Komisją spowodowane są w pewnej mierze niejasnością co do ustawowych kompetencji Komisji" i dodaje, że temat powołania niezależnej komisji kościelnej jest dyskutowany.
2022-08-04 23:28:20
miniaturka

V Kongres Rodzin Polonijnych, 10-11 września 2022

Serdecznie zapraszamy na kolejny Polonijny Kongres Rodziny poświęcony tym razem wychowaniu dzieci i młodzieży. Kongres odbędzie się w dniach 10 - 11 września w formie hybrydowej - stacjonarnie w Carlsbergu (Niemcy) oraz online za pomocą aplikacji Zoom. Znakomici prelegenci pochylą się z nami nad tą ważną sprawą wychowania. Do zobaczenia na łączach i w Carlsbergu! Organizatorzy Kongresu.
2022-08-15 19:25:28
miniaturka

Kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się 110. numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2022-08-18 09:52:49
miniaturka

Rodziny polonijne a przepaść międzypokoleniowa w wychowaniu młodych

Wychowanie jest olbrzymim wyzwaniem. Przepaść między młodym i starszym pokoleniem stale narasta. Brak jest głębszego pedagogicznego podejścia do kształtowania młodego pokolenia, dlatego chcemy posłuchać specjalistów, porozmawiać na ten temat i poszukać wspólnie rozwiązań – powiedział bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zapraszając do udziału w V Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 10-11 września br. stacjonarnie i online.
2022-08-23 09:58:01
miniaturka

Spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwa młodzieży polonijnej

W dniach 20-22 sierpnia br. w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnej, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W obradach wzięli udział księża i siostry zakonne, którzy na co dzień posługują polskim emigrantom, oraz przedstawiciele młodzieży. Delegaci przedyskutowali propozycje pracy wśród młodzieży poza granicami naszego kraju na rok formacyjny 2022/2023, w tym udział grupy polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, oraz modlili się w intencji Polonii i Polaków za granicą.