Strona główna
opoka.org.pl
2022-08-16 09:51
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Rodziny polonijne a przepaść międzypokoleniowa w wychowaniu młodych

Wychowanie jest olbrzymim wyzwaniem. Przepaść między młodym i starszym pokoleniem stale narasta. Brak jest głębszego pedagogicznego podejścia do kształtowania młodego pokolenia, dlatego chcemy posłuchać specjalistów, porozmawiać na ten temat i poszukać wspólnie rozwiązań – powiedział bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zapraszając do udziału w V Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 10-11 września br. stacjonarnie i online.

Autor/źródło: fot. Pixabay

„Przepaść między młodym i starszym pokoleniem stale narasta. Jest ona widoczna na Zachodzie Europy, jak również w Polsce. Zauważalny jest również brak pogłębionego pedagogicznego podejścia do kształtowania młodego pokolenia, dlatego chcemy spotkać się i porozmawiać na temat wychowania dzieci i młodzieży w rodzinach polonijnych” – podkreślił delegat KEP.

Współcześnie młodzi ludzie muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami – zagrożeniami płynącymi z konieczności życia w świecie wirtualnym mediów społecznościowych, konsekwencjami izolacji i lęków związanych z pandemią, a ostatnio również ze strachem wynikającym z trwającej wojny na Ukrainie. „To sytuacje, które sprawiają, że trudno jest żyć rodzinom razem, a nie obok siebie. Poprzez warsztaty i wykłady chcemy pokazać, co mogą zrobić rodzice, jak mogą się przygotować na to co jest i co jeszcze przed nami” – powiedziała Family News Service Grażyna Koszałka, współorganizatorka Kongresu Rodzin Polonijnych, Przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny.

„Widzimy, że fala niebezpieczeństw zagrażająca młodym jest duża. Świat ma różne recepty na szczęście, często oparte na hedonistycznym zaspakajaniu jedynie własnych potrzeb. Indywidualizm, subiektywizm i opacznie rozumiana wolność. My chcemy przekazywać to, co nam daje siłę i buduje w nas tożsamość, to czego nauczyli nas nasi przodkowie, dla których wiara i rodzina były dwiema kolumnami, na których stało społeczeństwo. Te kolumny trzeba odbudować” – podkreśliła współorganizatorka Kongresu.

„Nasze Kongresy są praktyczne. Ludzie z różnych krajów mają okazję się poznać i podzielić trudnościami i problemami, z jakimi spotykają się na co dzień. Staramy się odpowiadać na ich potrzeby, wspólnie szukać rozwiązań i pokazywać drogi wyjścia” – powiedziała Grażyna Koszałka.

V Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji „Marianum” w Carlsbergu w dniach 10-11 września br., w miejscowości związanej z osobą ks. Franciszka Blachnickiego, wieloletniego wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciela Ruchu Światło-Życie oraz wspólnoty Domowego Kościoła dla małżeństw.

Organizatorzy V Kongresu Rodzin Polonijnych to: Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie”. Więcej informacji i program Kongresu można znaleźć na stronie: www.emigracja.episkopat.pl

PLAKAT - V KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - JPG

PROGRAM - V KONGRES RODZIN POLONIJNYCH


Za:  Family News Service

Zdjęcia: Pixabay 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-08-04 23:28:20
miniaturka

V Kongres Rodzin Polonijnych, 10-11 września 2022

Serdecznie zapraszamy na kolejny Polonijny Kongres Rodziny poświęcony tym razem wychowaniu dzieci i młodzieży. Kongres odbędzie się w dniach 10 - 11 września w formie hybrydowej - stacjonarnie w Carlsbergu (Niemcy) oraz online za pomocą aplikacji Zoom. Znakomici prelegenci pochylą się z nami nad tą ważną sprawą wychowania. Do zobaczenia na łączach i w Carlsbergu! Organizatorzy Kongresu.
2022-08-12 15:07:19
miniaturka

Studia podyplomowe „Ochrona małoletnich” na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJP2

Do 31 sierpnia br. trwa rekrutacja elektroniczna na studia podyplomowe "Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym". To kolejna oferta edukacyjna w celu profesjonalizacji kościelnego systemu ochrony małoletnich i bezbronnych.
2022-08-15 19:25:28
miniaturka

Kolejny numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się 110. numer biuletynu Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski
2022-08-23 09:58:01
miniaturka

Spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwa młodzieży polonijnej

W dniach 20-22 sierpnia br. w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie odbyło się spotkanie odpowiedzialnych za duszpasterstwo młodzieży polonijnej, któremu przewodniczył bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W obradach wzięli udział księża i siostry zakonne, którzy na co dzień posługują polskim emigrantom, oraz przedstawiciele młodzieży. Delegaci przedyskutowali propozycje pracy wśród młodzieży poza granicami naszego kraju na rok formacyjny 2022/2023, w tym udział grupy polonijnej w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, oraz modlili się w intencji Polonii i Polaków za granicą.
2022-08-23 13:18:26
miniaturka

Nowy rok szkolny

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023
2022-08-25 14:53:17
miniaturka

Kongres Rodzin Polonijnych - ZAPISY

Zapraszamy na V Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 10-11 września 2022 r. w formie hybrydowej i poświęcony będzie tematyce: "Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". Kongres odbędzie się w Carlsbergu (Niemcy) w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji "Marianum". W Kongresie będzie można uczestniczyć także w formie online za pośrednictwem aplikacji zoom. Organizatorami KRP jest Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie”. Serdecznie zapraszamy!