Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-19 10:30
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

ORPEG - Kształcenie na odległość (online)

Jeśli pragniesz, aby Twoje dziecko kształciło się w języku polskim i sprawnie się nim posługiwało – zapisz je do Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą! Misją Ośrodka z siedzibą w Warszawie jest „kształtowanie i podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków żyjących poza granicami Kraju poprzez nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, historii i kultury w języku polskim”.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zaprasza do szkół w systemie kształcenia na odległość (online). 

Rekrutacja trwa. Zapraszamy! - Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG)

Uczniowie mogą wybrać 1 z 2 planów nauczania:

• uczniowie polscy spełniający obowiązek szkolny w szkołach lokalnych za granicą, realizują ramy programowe kształcenia uzupełniającego (przedmioty: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce);

• uczniom, którzy z uzasadnionych względów nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego w miejscu swojego obecnego pobytu za granicą, system kształcenia na odległość umożliwia naukę w ramowym planie nauczania.

Szkoły w systemie kształcenia na odległość - Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej - są koordynowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG). ORPEG jest jednostką podległą Ministerstwu Edukacji i Nauki. W roku szkolnym 2021/2022 w kształceniu na odległość uczestniczyło blisko 1500 uczniów w 84 krajach na całym świecie.

KORZYŚCI:

- płynny kontakt z ukochanymi dziadkami, rodziną i rówieśnikami, którzy mieszkają na co dzień w Polsce;

- nauka odbywa się za pośrednictwem platformy e-learningowej;

- kształcenie jest bezpłatne;

- zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną;

- uczniowie otrzymują świadectwa szkolne oraz legitymacje, które są ważne na terenie Polski;

- uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość wypożyczenia – na czas trwania roku szkolnego – podręczników szkolnych. W klasach 1-3 szkoły podstawowej wydawane są również bezzwrotne zeszyty ćwiczeń;

- uczniowie realizujący ramowy plan nauczania przystępują do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego;

- płynny powrót do polskiego systemu edukacyjnego, np. na czas studiów;

- istotne miejsce w programach obu szkół zajmują obchody świąt i rocznic bliskich sercu każdego Polaków, co pozwala uczniom lepiej zrozumieć własną tożsamość;

- uczniowie biorą udział w Konkursie Literatury i Języka Polskiego – zdobycie tytułu finalisty, bądź laureata uprawnia m.in. do zwolnienia z egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz przewiduje szereg udogodnień w procesie rekrutacyjnym na wybrane uczelnie wyższe. Tytuł laureata Olimpiady upoważnia do uzyskania stypendium Ministra Edukacji i Nauki;

- nawiązane przyjaźnie, trwające latami.

Bliższe informacje:

https://www.orpeg.pl/ksztalcenie-na-odleglosc/rekrutacja-2022-23/#1623847487272-c947da43-5b72


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-07-14 11:13:47
miniaturka

Msze św. w języku polskim za granicą

Katalog Mszy Świętych w jęz. polskim za granicą - gromadzi informacje na temat miejsc na świecie, gdzie można uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w języku polskim. Na prezentowanych stronach, a także poprzez wyszukiwarkę można znaleźć miejsce z Mszą św. w języku polskim. Zachęcamy do sprawdzenia zamieszczonych danych także na stronach Parafii.
2022-07-15 10:52:54
miniaturka

Portal "Duszpolonia"

W duszpasterstwie polskojęzycznym na terenie Niemiec powstał pomysł na połączenie „polonii dusz“ i dlatego został uruchomiony system www.duszpolonia.org. Dzięki temu portalowi Polacy przebywający poza granicami kraju mają łatwy dostęp do zawsze aktualnych informacji na temat polskojęzycznych Mszy świętych, możliwości spowiedzi oraz innych spotkań parafialnych. Do współpracy włączyło się już wiele krajów. Zachęcamy wszystkie parafie polonijne do włączenia się w to dzieło
2022-07-18 09:34:05
miniaturka

Dobiegły końca rekolekcje polskich i polonijnych rodzin w Wilnie

Małżeństwa potrzebują bycia razem, modlitwy, rozmowy o duchowości małżeńskiej. Takich małżeństw potrzebujących i otwartych jest bardzo wiele – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej , który podsumował 15-dniowe oazowe dni Domowego Kościoła w Wilnie trwające od 2-17 lipca.
2022-08-03 15:23:44
miniaturka

Komentarz do kolejnego raportu Państwowej Komisji ds. Pedofilii

"Docenić należy fakt,że Państwowa Komisja ds. Pedofilii stara się podejść systemowo do społecznego problemu wykorzystania seksualnego" - podkreśla ks. Piotr Studnicki. Wyjaśnia, że "trudności we współpracy Kościoła z Państwową Komisją spowodowane są w pewnej mierze niejasnością co do ustawowych kompetencji Komisji" i dodaje, że temat powołania niezależnej komisji kościelnej jest dyskutowany.
2022-08-04 23:28:20
miniaturka

V Kongres Rodzin Polonijnych, 10-11 września 2022

Serdecznie zapraszamy na kolejny Polonijny Kongres Rodziny poświęcony tym razem wychowaniu dzieci i młodzieży. Kongres odbędzie się w dniach 10 - 11 września w formie hybrydowej - stacjonarnie w Carlsbergu (Niemcy) oraz online za pomocą aplikacji Zoom. Znakomici prelegenci pochylą się z nami nad tą ważną sprawą wychowania. Do zobaczenia na łączach i w Carlsbergu! Organizatorzy Kongresu.
2022-08-12 15:07:19
miniaturka

Studia podyplomowe „Ochrona małoletnich” na Wydziale Prawa Kanonicznego UPJP2

Do 31 sierpnia br. trwa rekrutacja elektroniczna na studia podyplomowe "Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym". To kolejna oferta edukacyjna w celu profesjonalizacji kościelnego systemu ochrony małoletnich i bezbronnych.