Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-21 15:00
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej on-line

W sobotę 26 września odbędzie się spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W związku z trudnościami wynikającymi z pandemii odbędzie się ono w formie on-line. Tematem spotkania będą zagadnienia związane z towarzyszeniem duszpasterskim małżeństwu i rodzinie na emigracji. W skład PRDEZ wchodzi 75 osób, przedstawicieli z 18 krajów Europy.

Korsyka 2018

Na czele Rady stoi bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - zapowiedz

W czasie spotkania zostaną omówione ankiety dotycząca życia małżeńskiego i rodzinnego emigracji polskiej, które zostały przeprowadzone w polskich misjach katolickich. Zostaną także zaprezentowane inicjatywy podejmowane na rzecz małżeństwa i rodziny w różnych krajach, jak np. prowadzenie kursów przedmałżeńskich i poradni rodzinnych w poszczególnych polonijnych misjach, formacja rodziców przy okazji przygotowania dzieci do chrztu, I Komunii św. i bierzmowania; organizowanie rekolekcji lub warsztatów skierowanych do całej wspólnoty parafialnej poświęconych życiu małżeńskiemu i rodzinnemu oraz tworzenie struktur duszpasterstwa małżeństw i rodzin w poszczególnych misjach.

Dr Bożena Bassa z Instytutu Studiów nad Rodziną im. abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, która współpracuje ze środowiskami polonijnymi, wygłosi podczas spotkania referat nt. „Przygotowanie liderów polonijnych do duszpasterstwa rodzin na emigracji”, a Małgorzata Walaszczyk z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Warszawsko-Praskiej przedstawi „Model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami”. 

W trakcie zebrania będzie też czas na dyskusje i programowanie pracy na najbliższy rok z uwzględnieniem obecnej sytuacji oraz na modlitwę w intencji polonijnych małżeństw i rodzin. Obrady zakończą się Apelem Jasnogórskim. 

Członkowie  Polskiej Rada Duszpasterska Europy Zachodniej spotykają się każdego roku na swoich obradach, podejmując ważne zagadnienia związane z duszpasterstwem polonijnym w Europie.

Sprawozdania z zebrań plenarnych Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej: 

•Zakopane (Polska) 2019 r.

W Zakopanem zakończyło się spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

•Korsyka (Francja) 2018 r.

•Schoenstatt (Niemcy) 2017 r.

•Poznań (Polska) 2016 r.

•Rzym (Włochy) 2015 r.

•La Ferte sous Jouarre (Francja) 2014 r.

•Gődőlő (Węgry) 2013 r.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-09-23 13:24:53
miniaturka

Papież pobłogosławił dzwon „Głos nienarodzonych”

Papież Franciszek pobłogosławił dzwon „Głos nienarodzonych”. – Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie - powiedział.
2020-09-23 13:45:26
miniaturka

Osiem błogosławieństw wg księdza Dolindo

Ksiądz Pasquale Rea, w swojej książce "Ksiądz Dolindo na Górze Błogosławieństw" przekazuje prostą receptę na życie: 'Zbuduj je na ośmiu zasadach, mocnych jak osiem błogosławieństw'. Recepta jest bardzo cenna, bo potwierdzona życiem i nauczaniem ks. Dolindo. Zobacz, jakie to proste.
2020-09-23 14:32:19
miniaturka

Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej on-line

„Duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie na emigracji” to temat spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w sobotę 26 września. W związku z trudnościami wynikającymi z pandemii odbędzie się ono w formie on-line.
2020-09-23 15:18:03
miniaturka

Czuwanie grup modlitewnych św. o. Pio na Jasnej Górze

Czciciele św. o. Pio zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu. Tematem konferencji podjętych podczas nocnej modlitwy będzie przewodnictwo duchowe o. Pio.
2020-09-23 15:46:13
miniaturka

Rozpoczęło się pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

Na Jasnej Górze rozpoczęło się pielgrzymowanie maturzystów w nowym roku szkolnym 2020/2021. Jako pierwsi przyjechali dziś przedstawiciele diecezji rzeszowskiej. Choć pandemia mocno wpływa na sposób organizowania przebiegu spotkania, to jednak wciąż pozostaje wielkie pragnienie młodych zawierzenia się Matce Bożej.
2020-09-23 17:39:08
miniaturka

Po spotkaniu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Podsumowanie seminariów internetowych o ochronie małoletnich, programy dla pokrzywdzonych, w tym pilotażowy projekt lokalnych Paneli Doradztwa dla Ofiar stały się przedmiotem obrad Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Członkowie gremium z zadowoleniem przyjęli utworzenie przez zakony Komisji ds. Opieki i Ochrony, a także publikację „Vademecum” i dyskusje o kwestiach proceduralnych podczas sesji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriana.