Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-23 15:17
AC / mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra/ KAI

Czuwanie grup modlitewnych św. o. Pio na Jasnej Górze

Czciciele św. o. Pio zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu. Tematem konferencji podjętych podczas nocnej modlitwy będzie przewodnictwo duchowe o. Pio.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

W nocy z 26 na 27 września 2020 r. czciciele św. o. Pio zgromadzą się na Jasnej Górze na modlitewnym czuwaniu. Podejmą też inicjatywę „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec”. Nocną modlitwę zainauguruje Apel Jasnogórski. Spotkanie poprzedzą uroczystości w Sanktuarium św. o. Pio. na Przeprośnej Górce koło Częstochowy, które o 15.00 rozpocznie Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Tematem konferencji podjętych podczas nocnej modlitwy będzie przewodnictwo duchowe o. Pio. – Kierownictwo duchowe jest ważne, nie tylko w życiu duchownych czy osób konsekrowanych, ale też świeckich. Jest to ważne, i przy dokonywaniu wielkich życiowych wyborów, ale i w codzienności. Ludzie, którzy korzystają z kierownictwa duchowego, idą prostszą drogą do Boga, niekoniecznie łatwiejszą, ale jest to droga, na której nie wchodzimy w niepotrzebne ślepe uliczki. Światło towarzyszenia duchowego jest nam potrzebne – zwraca uwagę br. Roman Rusek OFMCap, krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w rozmowie z KAI.

Czuwanie na Jasnej Górze ma podkreślić m.in. związek świętego z Maryją, bo to także miłość Ojca Pio do Matki Chrystusowej naznaczyła jego duchowość. Doświadczenie orędownictwa Matki Bożej starał się przekazywać wszystkim, którzy stali się jego duchowymi synami i córkami. Szczególną zaś troską modlitewną otaczał dusze czyśćcowe” – tłumaczy br. Roman Rusek.

Inicjatywa „Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec” po raz pierwszy odbyła się w 2018 r. w czasie Jubileuszu 100-lecia stygmatyzacji Świętego Ojca Pio oraz 50-lecia jego śmierci.

Zdobyć niebo, to najważniejszy cel – przypomina za św. Ojcem Pio krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, a duszom czyśćcowym tu i teraz pomóc nasza modlitwą uwrażliwia kapucyn.

O. Pio uważał, że apostolat modlitwy jest najwyższym apostolatem, jaki można wypełniać w Kościele. Gdy w 1942 r. Pius XII wezwał cały Kościół do ożywienia chrześcijaństwa poprzez modlitwę, zakonnik zaczął tworzyć Grupy Modlitwy, które dziś istnieją na całym świecie i szerzą kult Świętego z Pietrelciny. Modlą się o pokój, pojednanie między ludźmi i o miłosierdzie Boże dla świecie.

„Zakasajmy rękawy. Jako pierwsi odpowiedzmy na apel Wikariusza Chrystusowego!" - powiedział wtedy Ojciec Pio. Nakreślił następujący program duchowy: „Módlcie się co wieczór w gronie rodzinnym. Odmawiajcie święty różaniec ku czci Madonny. Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie".

Pierwsze Grupy Modlitwy o. Pio powstały około 1947 r., a w 1949 r. wydano statut, który regulował ich działalność. Od początku Grupy Modlitwy były związane z Domem Ulgi w Cierpieniu – dziełem o. Pio w San Giovanni Rotundo. Z czasem zaczęły powstawać w różnych parafiach Włoch, a także poza ich granicami. Dziś działają w wielu parafiach, zakonach, klasztorach i szpitalach na świecie pod kierunkiem przewodników duchowych różnych reguł i zakonów.

Powstawaniu tego dzieła w naszym kraju sprzyjał rosnący kult Ojca Pio, jego beatyfikacja w 1999 roku i kanonizacja w 2002 przez Jana Pawła II, który osobiście poznał włoskiego zakonnika. Pierwszą grupę w Polsce, założył w Krakowie, w 1983 roku o. Gracjan Majka, kapucyn.

O. Pio św. charyzmatyczny spowiednik, kierownik duchowy i stygmatyk nieustannie inspiruje nas do modlitwy i pogłębiania relacji z Bogiem, uczy jak każdego dnia wybierać Chrystusa – podkreślają jego czciciele.

Jedynym z zobowiązań członków Grup jest gromadzenie się, przynajmniej mniej raz w miesiącu, na wspólnej modlitwie pod kierownictwem kapłana oraz zapraszanie do udziału w tej modlitwie przyjaciół i znajomych. Powstanie Grup możliwe jest jedynie za zgodą miejscowego biskupa. Według o. Pio grupy te mają być „szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej”, stąd do tej pory opierają się na dwóch filarach: modlitwie i dziełach miłosierdzia.

mir/Radio Jasna Góra / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-23 13:45:26
miniaturka

Osiem błogosławieństw wg księdza Dolindo

Ksiądz Pasquale Rea, w swojej książce "Ksiądz Dolindo na Górze Błogosławieństw" przekazuje prostą receptę na życie: 'Zbuduj je na ośmiu zasadach, mocnych jak osiem błogosławieństw'. Recepta jest bardzo cenna, bo potwierdzona życiem i nauczaniem ks. Dolindo. Zobacz, jakie to proste.
2020-09-23 14:32:19
miniaturka

Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej on-line

„Duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie na emigracji” to temat spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w sobotę 26 września. W związku z trudnościami wynikającymi z pandemii odbędzie się ono w formie on-line.
2020-09-23 15:10:20
miniaturka

Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej on-line

W sobotę 26 września odbędzie się spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W związku z trudnościami wynikającymi z pandemii odbędzie się ono w formie on-line. Tematem spotkania będą zagadnienia związane z towarzyszeniem duszpasterskim małżeństwu i rodzinie na emigracji. W skład PRDEZ wchodzi 75 osób, przedstawicieli z 18 krajów Europy.
2020-09-23 15:46:13
miniaturka

Rozpoczęło się pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

Na Jasnej Górze rozpoczęło się pielgrzymowanie maturzystów w nowym roku szkolnym 2020/2021. Jako pierwsi przyjechali dziś przedstawiciele diecezji rzeszowskiej. Choć pandemia mocno wpływa na sposób organizowania przebiegu spotkania, to jednak wciąż pozostaje wielkie pragnienie młodych zawierzenia się Matce Bożej.
2020-09-23 17:39:08
miniaturka

Po spotkaniu Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Podsumowanie seminariów internetowych o ochronie małoletnich, programy dla pokrzywdzonych, w tym pilotażowy projekt lokalnych Paneli Doradztwa dla Ofiar stały się przedmiotem obrad Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Członkowie gremium z zadowoleniem przyjęli utworzenie przez zakony Komisji ds. Opieki i Ochrony, a także publikację „Vademecum” i dyskusje o kwestiach proceduralnych podczas sesji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriana.
2020-09-24 08:06:46
miniaturka

Papież: nie bójmy się marzyć o wielkich rzeczach

„Każdy może wnieść wkład swojej kultury, filozofii, sposobu myślenia. Liczy się także piękno i bogactwo występujące w mniejszych grupach; również dzięki wykluczonym może zakwitnąć piękno” - te słowa Papież wypowiedział w katechezie wygłoszonej podczas audiencji ogólnej.