Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-19 09:53
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

ŚDM Lizbona 2023: Bp Turzyński zachęca Polonię do włączenia się w przygotowania

Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary – napisał w liście delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca.

Drodzy Księża,

Drogie Siostry Zakonne,

Drodzy Liderzy polonijnych wspólnot młodzieżowych!

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. To jest wielkie wydarzenie wiary zainicjowane przez Ojca św. Jana Pawła II. W czasie kolejnych spotkań pokolenia młodych odkryły jak niezwykle cenne jest doświadczenie obecności Boga we wspólnocie Kościoła. Takie doświadczenie może okazać się przełomowym w życiu religijnym młodych ludzi. Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary. Zachęcam do odwiedzenia strony sdmpolska.pl, na której znajdziemy wskazówki do spotkań oraz aktualne informacje dotyczące wydarzenia.

Dla Młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży: zalogowanie się przez lokalne duszpasterstwo (diecezja zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie.

Polskie Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży otworzyło nam możliwość rejestracji, jako grupa polonijna pod hasłem: emigracja. Zachęcam do tego, niezależnie od ostatecznej decyzji grupy, czy chce wyruszyć ze swoją diecezją zamieszkania czy z polskimi grupami. Rejestrowanie na stronie polskiej daje możliwość kontaktu i łączenia grup polskich i polonijnych. Powstawała interaktywna mapa, która może w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski jak i z zagranicy. Przy jakichkolwiek trudnościach proszę kontaktować się z Krajowym Biurem Organizacyjnym(KBO).

PBO przygotowało ofertę sprzedaży biletów lotniczych grupowych (w bardzo przystępnych cenach) na wyjazd do Portugalii. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres: biuro@sdmpolska.pl.

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM ma też możliwość rezerwacji biletów do takich miast Europy jak – Madryt, Barcelona, Paryż. Jeżeli w tych miastach zawiąże się grupa polonijna to ksiądz lub organizator grupy może zarejestrować się w systemie polskim i wskazać punkt przygotowań, który ukaże się na mapie. W zależności od stopnia zainteresowania będziemy rozważać możliwość zwrócenia się o dofinansowanie projektu – np. „Polacy razem”. Dofinansowanie na autokar z Madrytu, Barcelony czy Paryża byłoby wystarczające – dla młodzieży polskiej i polonijnej.

Jeśli znajdą się księża w okolicy tych miast, jako organizatorzy grup – to wtedy organizują wyjazd – przykładowo 20 osób z Polonii i 25 Polaków. Polacy mają tak ustawione loty, że mogą jeden dzień zostać w danym mieście.

Jeśli takie grupy i taki punkt przygotowań powstanie na mapie – to KBO skoordynuje działania. W załączniku pokazuję miasta, z których grupy mogą wyruszyć.

Zachęcam odpowiedzialnych do tworzenia grup na Światowe dni Młodzieży w Lizbonie.

Z błogosławieństwem

+Piotr Turzyński

Warszawa, 15 września 2022 r.


37. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca.

RAZEM DO LIZBONY – MŁODZIEŻ POLONIJNA NA ŚDM

W ŚDM może wziąć udział każdy młody człowiek, zasadniczo między 14 a 35 rokiem życia, akceptujący religijny charakter wydarzenia. Osoby niepełnoletnie (poniżej 18 roku życia) muszą mieć zgodę rodziców/opiekunów prawnych i wskazanego przez nich fizycznie obecnego na wyjeździe pełnoletniego opiekuna.

Dla Młodzieży polonijnej istnieją dwie możliwości rejestracji uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży: przez lokalne duszpasterstwo (diecezję zamieszkania) lub przez biuro organizacyjne polskie – jako grupa polonijna (wybieramy kraj zamieszkania) pod hasłem ,,emigracja”.

Grupy polonijne mogą przygotować program artystyczny, który będzie zaprezentowany na „scenie polskiej” w Lizbonie. Prosimy o zgłaszanie takich grup, co daje też możliwość ubiegania się o dofinansowanie na ten cel.

Grupy Młodzieży polonijnej, które zdecydują się na wyjazd z diecezją zamieszkania proszone są także o rejestrowanie się w polskim systemie, co daje możliwość kontaktu z innymi grupami polskimi i polonijnymi, włączenia się w Dzień polski w Lizbonie, udział w „scenie polskiej” oraz otrzymywanie materiałów informacyjnych.

Powstawała interaktywna mapa, która może w sposób wizualny jednoczyć wszystkich, którzy przygotowują się do ŚDM zarówno z Polski jak i z zagranicy, a także pomoże młodym, zwłaszcza z małych ośrodków polonijnych znaleźć miejsce i dołączyć się do grupy przygotowującej się na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży.

PRZYGOTOWANIE DO ŚWIATOWEGO DNIA MLODZIEŻY

Komitet Organizacyjny w Lizbonie przygotował program formacyjny – jako propozycja do spotkań młodych w parafiach przed wydarzeniami centralnymi w Lizbonie. Program nosi nazwę Rise Up – Powstań! – 10 spotkań.

Na stronie FORMACJA sukcesywnie są zamieszczane materiały także w jęz. polskim oraz inne propozycje programowe pomocne w formacji duchowej.

Powstań! w wersji polskiej – Spotkanie nr. 1

Wszystkie informacje i materiały zamieszczane są na bieżąco na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. W razie pytań prosimy kontaktować się z KBO ŚDM /e-mail: /biuro@sdmpolska.pl, tel. +48504894489/.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-09-15 09:35:51
miniaturka

Polonia i Polacy w drodze na ŚDM!

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. Grupa ponad 600 młodych ludzi mieszkających w kraju i poza jego granicami wyruszy wspólnie na Światowe Dni Młodzieży dzięki projektowi "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM".
2022-09-16 09:31:33
miniaturka

Jak wygląda nauczanie religii w polskiej szkole?

Od 1 września 2023 r. uczniów polskich szkół obejmie obowiązek wyboru etyki lub religii, ale zmiany będą wprowadzane stopniowo. Obecnie odsetek tych, którzy nie chodzą na żaden z tych przedmiotów, sięga w dużych miastach 60-70% nastolatków.
2022-09-16 09:36:34
miniaturka

Niepełnosprawny nie znaczy nieszczęśliwy. Katecheza w edukacji włączającej.

W dniach 12-14 września w Skorzeszycach koło Kielc odbyła się ogólnopolska konferencja dyrektorów wydziałów katechetycznych. Organizatorem spotkania było wydawnictwo „Jedność”. Spotkanie było okazją do podjęcia wspólnej refleksji nad troską duszpasterską i katechetyczną względem osób niepełnosprawnych w kontekście edukacji włączającej.
2022-09-19 10:46:39
miniaturka

Orędzie na 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

„Budowanie przyszłości z migrantami i uchodźcami” to temat 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony w niedzielę 25 września br. Orędzie, podzielone na sześć podtematów, będzie analizować niektóre istotne elementy wkładu migrantów i uchodźców – rzeczywistego i potencjalnego – w społeczny, ekonomiczny, kulturowy i duchowy wzrost społeczeństw i wspólnot kościelnych.
2022-09-19 11:41:05
miniaturka

Rok po międzynarodowej konferencji w Warszawie

Dokładnie rok temu w Warszawie odbywała się konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej , której organizatorem była Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.
2022-09-21 14:52:45
miniaturka

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

20 września w Porszewicach odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial – Przewodniczący KWK.