Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-21 14:52
KWK

Komunikat z posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP

20 września w Porszewicach odbyło się posiedzenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP, któremu przewodniczył ks. biskup Wojciech Osial – Przewodniczący KWK.

W pierwszej części obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego ks. biskup Wojciech Osial wraz ze wszystkimi członkami i konsultorami Komisji wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim osobom, które angażują się w proces formacji wiary czy to w przestrzeni szkolnej lekcji religii czy katechezy parafialnej. Jest to priorytetowe dzieło w całej posłudze wspólnoty Kościoła. Podkreślono, że proces formacji, który dokonuje się w czasie lekcji religii i katechezy to także troska o szeroko rozumiany rozwój człowieka. To także budowanie ludzkiej wrażliwości na dobro, prawdę i piękno.

Komisja Wychowania Katolickiego wyraziła także jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy rządowej o wprowadzeniu obowiązkowej lekcji etyki. Wychowanie ukierunkowane na wartości jest obowiązkiem wspólnym rodziny, państwa i wspólnoty Kościoła.

Innym tematem były prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce. W roku 2020 ukazało się Dyrektorium dla Kościoła powszechnego. Kolejnym krokiem mam być przygotowanie dokumentu dla poszczególnych krajów. Celem podjętych prac jest właściwe odczytanie znaków czasu oraz zdefiniowanie posługi katechetycznej w kontekście polskiego modelu duszpasterskiego.

 

Kolejny punkt to prace związane z przygotowaniem dokumentu określającego posługę katechisty. Jest to nowa posługa ustanowiona w Motu proprio „Antiquum misterium” przez Papieża Franciszka. Katechista, akolita i lektor to trzy nowe, stałe posługi, które Papież proponuje Kościołowi celem ożywienia zaangażowania osób świeckich.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że posługa katechisty może otworzyć nowe przestrzenie duszpasterskie. Wymaga to jednak dobrego przygotowania zarówno na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej.

W czasie zebrania został określony postulat, aby w przyszłości więcej uwagi i troski poświecić dla wypracowania koncepcji posługi katechetycznej w przestrzeni parafialnej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-09-19 10:03:37
miniaturka

ŚDM Lizbona 2023: Bp Turzyński zachęca Polonię do włączenia się w przygotowania

Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary – napisał w liście delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca.
2022-09-19 10:46:39
miniaturka

Orędzie na 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

„Budowanie przyszłości z migrantami i uchodźcami” to temat 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony w niedzielę 25 września br. Orędzie, podzielone na sześć podtematów, będzie analizować niektóre istotne elementy wkładu migrantów i uchodźców – rzeczywistego i potencjalnego – w społeczny, ekonomiczny, kulturowy i duchowy wzrost społeczeństw i wspólnot kościelnych.
2022-09-19 11:41:05
miniaturka

Rok po międzynarodowej konferencji w Warszawie

Dokładnie rok temu w Warszawie odbywała się konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej , której organizatorem była Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.
2022-09-23 10:23:31
miniaturka

Zaproszenie na sympozjum

Księża salezjanie zapraszają na kolejne sympozjum liturgiczne
2022-09-23 21:14:16
miniaturka

Spotkanie Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, odbył się w dniach od 20 do 22 września 2022 r. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach
2022-09-27 12:53:36
miniaturka

Pielgrzymka muzyków kościelnych (zapowiedź)

W dniu 12 listopada 2022 roku na Jasnej odbędzie się ogólnopolska pielgrzymka muzyków kościelnych