Strona główna
opoka.org.pl
2022-09-16 09:34
KWK

Niepełnosprawny nie znaczy nieszczęśliwy. Katecheza w edukacji włączającej.

W dniach 12-14 września w Skorzeszycach koło Kielc odbyła się ogólnopolska konferencja dyrektorów wydziałów katechetycznych. Organizatorem spotkania było wydawnictwo „Jedność”. Spotkanie było okazją do podjęcia wspólnej refleksji nad troską duszpasterską i katechetyczną względem osób niepełnosprawnych w kontekście edukacji włączającej.

Ks. prof. Piotr Tomasik wspominając Marię Grzegorzewską – nestorkę polskiej pedagogiki specjalnej – podkreślił, że człowiek nie może egzystować na marginesie społeczeństwa. Każda osoba ma prawo do bycia szczęśliwym członkiem społeczeństwa. Staraniem odpowiedzialnych za wychowanie powinna być troska o każdego człowieka. Nie wystarczy unikać stygmatyzacji osób niepełnosprawnych, a należy dążyć do zagwarantowania im pełnego szczęścia w procesie wychowawczym. Wychowanek nieustannie musi być traktowany jako podmiot.

Dr Aneta Rayzacher – Majewska wygłosiła referat na temat „Spektrum autyzmu – wachlarz możliwości”. Przypomniała ona uczestnikom spotkania o różnych trudnościach edukacyjnych podkreślając wyjątkowość i indywidualność osób ze spektrum autyzmu. Podkreśliła także potrzebę dużej wrażliwości, akceptacji, szacunku i doceniania osób z zaburzeniami autystycznymi. Troska opiekunów i duszpasterzy powinna dążyć nie tylko do opieki fizycznej czy gwarancji bezpieczeństwa, ale także prowadzić przez doświadczenie miłości i przynależności. W konsekwencji także do uznania, szacunku i samorealizacji.

Ks. prof. Andrzej Kiciński w swoim wystąpieniu pokazał współczesne wyzwania pastoralne. Prelegent podkreślił, że należy unikać iluzji i dążyć do tego, aby osoby niepełnosprawne miały poczucie przynależności. Chodzi o to, aby unikać „pracy dla” niepełnosprawnych, a należy starać się wypracować model „pracy razem z”. Wynika to z zasad integracji i personalizmu.

W spotkaniu brał udział także ks. bp Wojciech Osial – przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. Podzielił się on swoimi spostrzeżeniami z europejskiego kongresu katechetycznego w Rzymie. Zaprosił także dyrektorów wydziałów katechetycznych do włączenie się w prace nad wypracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce.

Konferencja był także okazją do wymiany myśli i doświadczeń pracy z osobami niepełnosprawnymi w różnych diecezjach w Polsce. Dopełnieniem refleksji naukowych była wspólna modlitwa w kościele św. Wojciecha w Kielcach. 

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2022-09-14 09:50:22
miniaturka

Wiedeń: 339. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

W niedzielę 11 września na Kahlenbergu w Wiedniu odbyły się uroczystości z okazji 339. rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. W obchodach wzięła udział duża grupa Polaków żyjących w Austrii i nie tylko. Obecni byli także: wicemarszałek Senatu Marek Pęk, ambasador RP w Austrii Jolanta Róża Kozłowska, przedstawiciele Polskiego Wojska, harcerze, Górale z Ochotnicy, a także wielu przedstawicieli władz austriackich oraz ambasadorzy, m.in. ambasador Ukrainy.
2022-09-15 09:35:51
miniaturka

Polonia i Polacy w drodze na ŚDM!

37. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca. Grupa ponad 600 młodych ludzi mieszkających w kraju i poza jego granicami wyruszy wspólnie na Światowe Dni Młodzieży dzięki projektowi "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM".
2022-09-16 09:31:33
miniaturka

Jak wygląda nauczanie religii w polskiej szkole?

Od 1 września 2023 r. uczniów polskich szkół obejmie obowiązek wyboru etyki lub religii, ale zmiany będą wprowadzane stopniowo. Obecnie odsetek tych, którzy nie chodzą na żaden z tych przedmiotów, sięga w dużych miastach 60-70% nastolatków.
2022-09-19 10:03:37
miniaturka

ŚDM Lizbona 2023: Bp Turzyński zachęca Polonię do włączenia się w przygotowania

Gorąco zachęcam, aby już organizować grupy, które chcą wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i przygotować się do tego wydarzenia. Bardzo ważne jest duchowe przygotowanie przez rozważanie Słowa Bożego, modlitwę i życie wiary – napisał w liście delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie. Tradycyjnie, wydarzenie zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach, które zostaną zorganizowane w dniach 26-31 lipca.
2022-09-19 10:46:39
miniaturka

Orędzie na 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

„Budowanie przyszłości z migrantami i uchodźcami” to temat 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony w niedzielę 25 września br. Orędzie, podzielone na sześć podtematów, będzie analizować niektóre istotne elementy wkładu migrantów i uchodźców – rzeczywistego i potencjalnego – w społeczny, ekonomiczny, kulturowy i duchowy wzrost społeczeństw i wspólnot kościelnych.
2022-09-19 11:41:05
miniaturka

Rok po międzynarodowej konferencji w Warszawie

Dokładnie rok temu w Warszawie odbywała się konferencja o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej , której organizatorem była Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski.