Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-03 10:18
Wydawnictwo Promic

Rzeki wody życia. Symbole Ducha Świętego

Oczyszczająca woda, przemieniający ogień, gołębica zwiastująca pokój, wiatr niosący życie, obłok, kryjący obecność Boga i osłaniający przed niebezpieczeństwami lud idący przez pustynię, wreszcie Paraklet, który broni i pociesza.

Autor/źródło: Wydawnictwo Promic

 Oto symbole Ducha Świętego wyjaśnione z biblijnego i teologicznego punktu widzenia. Książka dla każdego, kto chce wiedzieć więcej.

Woda

Święty Franciszek z Asyżu w swoim pięknym hymnie Pochwała stworzenia napisał:

„Woda jest zawsze bardzo pożyteczna, pokorna, cenna i czysta”. Wśród rożnych naturalnych właściwości tego żywiołu święty wymieniał pokorę i czystość: a przecież są to przymioty chrześcijańskie, które mogła odkryć tylko dusza zakochana w pięknie natury i Ewangelii.

Wiele innych cech i zalet wody znajdziemy jeszcze w biblijnych księgach mądrościowych

czy Psalmach, a także w innych księgach Pisma Świętego, ponieważ woda jest jednym z najczęściej powracających na kartach Biblii motywów.

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.

Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem:

ciemność była nad powierzchnią

bezmiaru wód, a Duch Boży unosił

się nad wodami. (Rdz 1, 1-2)

Już wtedy, u zarania dziejów, Duch stworzenia był bardzo aktywny, działał, czyniąc wodę podstawowym elementem stworzenia. Zaowocowało to darem życia udzielonym nieskończonej rzeszy istot żyjących (zob. Rdz 1, 20-22).

Uwzględniając rożne aspekty biblijnego przekazu, należy podkreślić, że woda ma ściśle określone znaczenie symboliczne i jasny sens duchowy – przede wszystkim oczyszcza i umacnia.

Jako że woda służy zarówno do oczyszczenia fizycznego, jak i duchowego, wykorzystywana była przy udzielaniu błogosławieństw i w obrzędach oczyszczenia.


Pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków. I dam wam serca nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, zabiorę wam serca kamienne, a dam wam serca z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali. (Ez 36, 25-27).

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-03 08:59:36
miniaturka

Abp Pontier: kryzys we Francji jest poważny

Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział przed rozpoczynającym się posiedzeniem episkopatu Francji ustępujący przewodniczący. Przyznał, że biskupi czują na sobie ciężar problemów Kościoła i są świadomi bólu swych wiernych, ich zagubienia i dezorientacji.
2019-04-03 09:34:35
miniaturka

Papież wskazuje młodym przykład Carlo Acutisa

Franciszek przypomina młodym, że świat cyfrowy może narazić ich na niebezpieczeństwo zamknięcia się w sobie, izolacji lub pustej przyjemności. Może też pomóc im nieść Ewangelię, przekazywać wartości i piękno.
2019-04-03 09:58:11
miniaturka
play

Modlitewne czuwanie w 14. rocznicę śmierci Ojca Świętego

- Kończyło się coś bardzo ważnego. Mieliśmy poczucie, że tracimy ojca. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski na dziedzińcu domu arcybiskupów krakowskich” w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
2019-04-03 10:30:13
miniaturka

Lublin: Akademicka Droga Krzyżowa

Tradycyjnie w Wielkim Poście, duszpasterstwo akademickie KUL zaprasza wszystkich studentów, pracowników naukowych i mieszkańców Lublina na Akademicką Drogę Krzyżową, która odbędzie się w najbliższy piątek 5 kwietnia 2019 r.
2019-04-03 10:52:17
miniaturka

Zaproszenie na święcenia biskupie biskupa nominata Wojciech Skibickiego

Biskup elbląski Jacek Jezierski zaprasza na święcenia biskupie, które odbędą się w sobotę 6 kwietnia o godz. 11.00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.
2019-04-03 11:07:20
miniaturka

Cudem ocaleni. Historie niedokończone

Osiem historii, skrawków ludzkiego życia, zaplanowanego, wytyczonego, które nagle po prostu się zmienia. Na lepsze, na gorsze... na inne. I trzeba to przyjąć...