Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-04-03 10:18
Anna Bajon

Lublin: Akademicka Droga Krzyżowa

Tradycyjnie w Wielkim Poście, duszpasterstwo akademickie KUL zaprasza wszystkich studentów, pracowników naukowych i mieszkańców Lublina na Akademicką Drogę Krzyżową, która odbędzie się w najbliższy piątek 5 kwietnia 2019 r.

Autor/źródło: KUL

Akademicka Droga Krzyżowa rozpocznie się 5 kwietnia 2019 r. o godz. 18.00 przed Kościołem Akademickim KUL.

Droga Krzyżowa przejdzie drogami Miasteczka Akademickiego. Organizatorzy proszą o zabranie świec. Na zakończenie w Kościele Akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbędzie się Czuwanie przy Krzyżu z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

***

"Nabożeństwo Drogi krzyżowej, które może szczycić się pochodzeniem bezpośrednio od istniejącego już w starożytności zwyczaju odwiedzania miejsc w Jerozolimie, związanych z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. W ciągu wielu wieków zmieniała się liczba tych jerozolimskich stacji, a kolejność ich nawiedzania zaczęła się ustalać dopiero w XIV w., by cztery stulecia później przybrać obecną formę. Równocześnie, począwszy od średniowiecza, w Europie zaczęto organizować różnorodne nabożeństwa nawiązujące do Drogi krzyżowej Jezusa. Tutaj również liczba i charakter poszczególnych stacji ulegały zmianom, by w ciągu XVII i XVIII w. ustalić się w znanej nam obecnie formie czternastostacyjnej celebracji, nawiązującej bezpośrednio do jerozolimskiego układu Drogi krzyżowej." /Grzegorz Jazdon, Droga przez mękę/


/informacja na podstawie Kalendarza wydarzeń KUL, Grzegorz Tutak/

 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: KUL, Lublin, Akademicka Droga Krzyżowa