Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-04-03 10:46
Anna Bajon / diecezja.elblag.pl, bp kep

Zaproszenie na święcenia biskupie biskupa nominata Wojciech Skibickiego

Biskup elbląski Jacek Jezierski zaprasza na święcenia biskupie, które odbędą się w sobotę 6 kwietnia o godz. 11.00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

ks. Wojciech Skibicki
Autor/źródło: BP KEP

Publikujemy całe zaproszenie:

Drodzy Diecezjanie!

Mam obowiązek przekazać Wam wiadomość, że diecezja elbląska otrzymała biskupa pomocniczego. Ojciec Święty Franciszek ustanowił nowego biskupa, kierując go do pracy w naszej diecezji. Został nim 49-letni ks. Wojciech Skibicki, od dzieciństwa zamieszkały w Malborku. Jest on związany święceniami i pracą z Kościołem elbląskim.

Biskup Nominat jest doktorem teologii. Był zastępcą rektora seminarium duchownego w Elblągu. Kieruje jednym z wydziałów w urzędzie biskupim, który zajmuje się organizacją katechezy, nauczycielami religii w szkołach publicznych, społecznych i wyznaniowych, a także katechizowanymi uczniami na wszystkich poziomach.

Biskup Elekt współorganizował na etapie diecezjalnym Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w 2016 roku. Wspomaga też systematycznie duszpasterstwo parafii św. Mikołaja w Elblągu.

Diecezja elbląska w chwili ustanowienia przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. otrzymała dwóch biskupów: diecezjalnego i pomocniczego. Ponad trzy lata temu biskup pomocniczy osiągnąwszy wiek 75 lat, przeszedł na emeryturę. Cieszę się, że obecnie będzie mnie wspierał w pracy duszpasterskiej, administracyjnej i synodalnej ks. biskup Wojciech – młodszy ode mnie o jedno pokolenie.

Decyzja Ojca Świętego o powołaniu biskupa pomocniczego posiada znaczenie nie tylko dla teraźniejszości, ale i dla przyszłości naszego Kościoła diecezjalnego.

Święcenia biskupie odbędą się w sobotę 6 kwietnia o godz. 11.00 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Na tę uroczystość serdecznie zapraszam. Proszę też wszystkich o modlitwę w intencji Biskupa Nominata, aby jego posługa była owocna.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski

***

Biskup nominat Wojciech Skibicki urodził się 23 maja 1970 r. w Skrwilnie (ziemia dobrzyńska, diecezja płocka) w rodzinie Józefa i Lucyny z domu Pilśniak. Matura w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku (1989), studia teologiczne w seminariach duchownych w Olsztynie i Elblągu, a potem studia doktoranckie z zakresu liturgiki na KUL - w 2003 roku obronił pracę doktorską pt. "Instytucja katechumenatu dorosłych w praktyce duszpasterskiej diecezji polskich".

Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1995 r. w Elblągu. Pełnił funkcję wikariusza parafii św. Rodziny w Elblągu (1995-96), sekretarza i kapelana biskupa (1996-1997 oraz 2003-2010).

Wykładowca liturgiki w seminariach duchownych w Elblągu i Pieniężnie. Wicerektor seminarium w Elblągu (2004-2016). Członek rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. Kanonik rzeczywisty Kapituły Katedralnej Elbląskiej (2014).
Diecezjalny korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej (2006-2015). Rzecznik prasowy kurii diecezjalnej (2009-2019).

Ponadto delegat biskupa ds. ochrony małoletnich (2015-2019) oraz ds. indywidualnych form życia konsekrowanego (od 2016 r. do dziś). Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej kurii od 2016 roku. Dyrektor ośrodka formacji diakonów stałych w diecezji. Członek komisji głównej synodu diecezjalnego oraz przewodniczący zespołu pobożności ludowej i formacji liturgicznej. Związany duszpastersko ze wspólnotami Wiara i Światło oraz Chemin Neuf.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: święcenia biskupie, zaproszenie, ks. Wojciech Skibicki