Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-03 08:55
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Abp Pontier: kryzys we Francji jest poważny

Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział przed rozpoczynającym się posiedzeniem episkopatu Francji ustępujący przewodniczący. Przyznał, że biskupi czują na sobie ciężar problemów Kościoła i są świadomi bólu swych wiernych, ich zagubienia i dezorientacji.

Autor/źródło: pixabay, Ella87, CC0

Rozmawiając z Radiem Watykańskim metropolita Marsylii przyznał, że Kościół przechodzi przez poważny czas próby, który jest też okazją do osobistego i wspólnotowego nawrócenia. Powracamy do tego, co istotne – powiedział abp Pontier.

W niespokojnych czasach zachować zaufanie do Chrystusa

    “W niespokojnych czasach trzeba zachować zaufanie do Chrystusa. Nie wolno dopuścić, aby te niepokoje przejęły nad nami kontrolę, aby porwały nas kolejne fale wzburzenia - stwierdził abp Pontier. - Podczas moich dwóch kadencji jako przewodniczącego episkopatu, miała miejsce cała seria takich trudnych wydarzeń, które wzywają nas, byśmy powrócili do tego, co naprawdę ważne. Takie jest prawdziwe znaczenie tych prób, które teraz przechodzimy. Mają nas skłonić, byśmy wrócili do tego, co istotne. Chodzi o to, by iść za Chrystusem, żyć na Jego sposób, a nie tak jak chce świat. Nasza nadzieja jest w Chrystusie, a nie w jakichś osiągnięciach czy pozorach, nawet nie w liczbie wiernych. Pytanie, czy zdajemy sobie sprawę z naszej wiary, a może pozwalamy, by zawładnęły nami postawy światowe, które niweczą nasze świadectwo.”

W swym ostatnim wystąpieniu na rozpoczęcie obrad Episkopatu abp Pontier zwrócił szczególną uwagę na trwające wciąż we Francji protesty społeczne tak zwanych żółtych kamizelek. Są one wyrazem niepokoju dużej części francuskich obywateli. Przyczyn tego jest wiele: narastające nierówności, bezrobocie, marginalizacja niektórych regionów, coraz niższe zarobki, które nie wystarczają już na utrzymanie rodziny – wyliczał abp Pontier. Potępiając akty przemocy, do których doszło podczas niektórych protestów, podkreślił zarazem potrzebę uwzględnienia głosu najsłabszych. Żadna decyzja nie załagodzi tej sytuacji, jeśli nie będzie podjęta w imię dobra wspólnego ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji – ostrzegł metropolita Marsylii.

Abp Pontier zauważył również, że żółte kamizelki to ruch oddolny, który nie utożsamia się z żadną partią. Świadczy to o wielkim braku zaufania do polityki. Potrzeba zatem nowego stylu sprawowania władzy – dodał ustępujący przewodniczący Episkopatu Francji.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-02 15:37:19
miniaturka

Kard. Dziwisz do siejących zamęt: Nie powtarzajcie kłamstw, nawróćcie się!

W rozmowie z dziennikarzami, w 14. Rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, jego osobisty sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz opowiada o ostatnich chwilach życia papieża, aktualności jego dziedzictwa i reakcji na zło, które zawsze potępiał.
2019-04-02 16:17:07
miniaturka

Kard. Sandri wspomina śmierć Jana Pawła II

Dokładnie przed 14 laty to właśnie on, jako substytut sekretariatu stanu, powiadomił wiernych na placu św. Piotra o śmierci Papieża. Dziś w rozmowie z Radiem Watykańskim wspomina ten wielki pontyfikat.
2019-04-03 08:22:17
miniaturka

Sesja plenarna episkopatu Hiszpanii

W Madrycie trwa wiosenna sesja plenarna episkopatu Hiszpanii. Formacja w seminariach, 450-lecie śmierci św. Jana z Avili oraz zbliżające się wybory, to niektóre z tematów obrad, które potrwają do piątku.
2019-04-03 09:34:35
miniaturka

Papież wskazuje młodym przykład Carlo Acutisa

Franciszek przypomina młodym, że świat cyfrowy może narazić ich na niebezpieczeństwo zamknięcia się w sobie, izolacji lub pustej przyjemności. Może też pomóc im nieść Ewangelię, przekazywać wartości i piękno.
2019-04-03 09:58:11
miniaturka
play

Modlitewne czuwanie w 14. rocznicę śmierci Ojca Świętego

- Kończyło się coś bardzo ważnego. Mieliśmy poczucie, że tracimy ojca. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski na dziedzińcu domu arcybiskupów krakowskich” w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II.
2019-04-03 10:24:12
miniaturka

Rzeki wody życia. Symbole Ducha Świętego

Oczyszczająca woda, przemieniający ogień, gołębica zwiastująca pokój, wiatr niosący życie, obłok, kryjący obecność Boga i osłaniający przed niebezpieczeństwami lud idący przez pustynię, wreszcie Paraklet, który broni i pociesza.