Strona główna
opoka.org.pl
2021-12-13 09:50
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

"Pod opieką Królowej Wychodźstwa Polskiego"

W piątek,11 grudnia na Jasnej Górze modlono się w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w 30-lecie jej działalności. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, homilie wygłosił ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

POD OPIEKĘ KRÓLOWEJ WYCHODŹSTWA POLSKIEGO 

Obraz Jasnogórskiej Pani jest wyjątkowy w historii naszego narodu, polskiej emigracji. To on Polaków łączy - w kraju i na obczyźnie. Przez wiele lat Maria czczona w tym obrazie była nazywana Królową Wychodźstwa Polskiego. I tak wpatrując się w Jej wizerunek chcemy zawierzyć wszystkie nasze sprawy i problemy, pragnienie nasze, by kształtować nasze życie na wzór życia Maryi oraz prosić o błogosławieństwo dla tych wszystkich, którzy noszą w sercu wszystkie sprawy Polonii i Polaków za granicą, którzy tworzą wspólnotę Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - powiedział na wstępie mszy świętej w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w 30-lecie jej działalności ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

FOTO GALERIA

Jubileuszową Mszę Świętą w gościnnych murach Klasztoru Jasnogórskiego Ojców Paulinów w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej sprawował ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Koncelebrowali ksiądz Leszek Kryża TChr dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosił Słowo Boże oraz ksiądz Ryszard Umański proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Gromadzą nas dzisiaj dwie szczególne intencje. Pamięć o polskich emigrantach - w tym miejscu ta pamięć jest szczególnie cenna i ważna, a drugie, to modlitewne wsparcie tych wszystkich, którzy się o tą polską emigrację troszczą, a w tym przypadku Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", które od 30 lat dba o polską emigrację. Jedna i druga intencja są absolutnie ze sobą złączone. Jedna bez drugiej tak na prawdę funkcjonować nie może. Dlatego właśnie w tym miejscu dzisiaj stajemy, żeby modlić się i dziękować za wielkie działa, które prze te trzydzieści lat się dokonały i dokonują nadal. - powiedział w rozważaniach po Słowie Bożym ksiądz Leszek Kryża dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Delegacji reprezentującej członków, pracowników i Zarząd Krajowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przewodniczył Prezes Dariusz Piotr Bonisławski. Obecni byli również Józef Wróbel - Wiceprezes Zarządu Krajowego, Krzysztof Łachmański - Wiceprezes Zarządu Krajowego, Tomasz Różniak - Skarbnik, Sebastian Jaworowski - Członek Zarządu Krajowego, Jan Korsak - Członek Rady Krajowej, dyrektorzy oddziałów Wspólnoty Polskiej, dyrektorzy Biura Zarządu Krajowego - Tatiana Čepukoit, Zenka Bańkowska, Katarzyna Czyżycka.

Uroczysta msza była transmitowana w portalach Wspólnoty Polskiej oraz profilach mediów społecznościowych, dzięki czemu mogli w niej uczestniczyć Polacy na całym świecie.

za: http://wspolnotapolska.org.pl/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2021-12-07 10:40:08
miniaturka

Kongres Młodzieży Polonijnej online, 18.12.21

Drodzy młodzi przyjaciele! Już 18 grudnia kolejne nasze spotkanie z cyklu: Kongres Młodzieży Polonijnej online! Tym razem pod hasłem: "Być sobą". Naszym gościem będzie p. Joanna Grabowska, pedagog i terapeuta, która przybliży nam główny temat spotkania. Serdecznie zapraszamy! "Spotkania LIVE” są stałą formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych z całego świata.
2021-12-07 14:09:56
miniaturka

Ks. Piotr Majer: Krótka prezentacja nowego prawa karnego Kościoła katolickiego

8 grudnia br. wchodzą w życie zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka konstytucją apostolską „Pascite Gregem Dei”. Ojciec Święty zreformował VI księgę Kodeksu Prawa Kanonicznego, aby „uniknąć poważniejszego zła i złagodzić rany spowodowane przez ludzką słabość”.
2021-12-09 09:42:34
miniaturka

Obradowała Rada przy Delegacie KEP

W poniedziałek 29 listopada br. obradowała w Warszawie Rada przy Delegacie KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Omówiono zainicjowane w poszczególnych grupach systemu projekty i przyjęto kalendarz działań na rok 2022.
2021-12-13 21:22:18
miniaturka

Jest już obrzęd ustanowienia posługi katechety. Kto może ją otrzymać?

Papież zatwierdził obrzęd liturgiczny ustanowienia katechetów. Wyjaśniono też, jak rozumieć tę nową posługę. Jest to raczej posługa przeznaczona dla tych, którzy uczestniczą w różnych formach apostolatu.
2021-12-16 12:18:11
miniaturka

Fundacja Świętego Józefa dziękuje duchownym za wsparcie działań

„Dziękujemy za to, że dzięki Księdza/Ojca składkom jesteśmy jako Kościół w Polsce mniej bezradni wobec dramatu wykorzystania seksualnego” – napisali członkowie Zarządu Fundacji Świętego Józefa do duchownych, finansujących jej działalność.
2021-12-16 12:20:03
miniaturka

Granty na pomoc pokrzywdzonym i działalność prewencyjną

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski ogłosiła „Regulamin grantowy na rok 2022”. Jest to druga edycja systemu grantowego dla pokrzywdzonych oraz osób i podmiotów wspierających osoby pokrzywdzone wykorzystaniem seksualnym w Kościele.